Jazda konna w ciąży
Eksperci zgodnie potwierdzają, że aktywność fizyczna w czasie ciąży ma zbawienny wpływ na jej przebieg. Łagodzi niepożądane dolegliwości ciążowe, poprawia proces oddychania i dotlenienia organizmu, daje siły na poród. Jeśli twój lekarz nie widzi przeciwskazań możesz uprawiać większość tych sportów, które towarzyszyły ci do tej pory, oczywiście, o ile nie są to sporty wyczynowe lub takie, w których ryzyko upadku, kontuzji czy złamania jest bardzo duże. Niestety jednym z takich sportów jest jazda konna.
1. Jaki sport w ciąży?
Sport w czasie ciąży daje bardzo wiele korzyści. Zmniejsza bóle kręgosłupa, zapobiega zaparciom i żylakom, poprawia samopoczucie, przygotowuje do porodu, który dzięki wzmocnieniu będzie szybszy i łatwiejszy, a także pozwoli utrzymać dobrą formę w połogu. Lekarz zapewne zaleci ograniczenia ruchu w przypadku trzech lub więcej poronień samoistnych bądź porodu przedwczesnego, w przypadku skracającej się szyjki macicy, krwawienia lub okresowego plamienia, łożyska przodującego lub choroby serca. Należy ograniczyć aktywność ruchową, gdy matka cierpi na nadciśnienie tętnicze w ciąży, cukrzycę, choroby tarczycy, niedowagę lub nadwagę.
Do zalecanych sportów w czasie ciąży możemy zaliczyć: marsz, bieganie rekreacyjne, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, wodny aerobik, callanetics (pod okiem uprawnionego trenera, który wie jak dobrać ćwiczenia, by nie zaszkodzić mamie); ponadto basen czy ćwiczenia relaksacyjne. Zdecydowanie odradza się jazdę na rowerze po pierwszym trymestrze ciąży, jazdę na łyżwach, narty wodne, biegowe i zjazdowe, nurkowanie, gry zbiorowe, czy pewne rodzaje ćwiczeń callanetics. Bezwzględnie lekarze nakazują zaprzestania na czas ciąży jeździectwa konnego.
2. Urazy w ciąży
Jazda konna w czasie ciąży jest sportem, który budzi wiele kontrowersji. Wielu lekarzy ginekologów jest zgodnych, że ten sport jest rodzajem aktywności, którego warto zaniechać na czas ciąży. Oczywiście, wiele mam kochających konie, uzna, że to przesada. Te, które mają już poród za sobą, stwierdzą, że jeździły do końca drugiego trymestru i nic się nie stało. Na szczęście… Niestety, ta forma rekreacji i aktywności wiąże się z licznymi urazami, złamaniami i ogromnymi problemami zdrowotnymi mamy i dziecka. Oczywiście, gdy dojdzie do upadku. Może dlatego warto zrezygnować z jeździectwa, szczególnie wtedy, kiedy nasz brzuszek zaczyna być widoczny?
Koń jest tylko zwierzęciem. W dodatku zwierzęciem kapryśnym i płochliwym. Nawet najlepiej ułożone konie potrafią ponieść albo zrzucić jeźdźca. Czy naprawdę warto ryzykować? Jeśli brakuje Ci ruchu, kluby fitness mają w ofercie świetne zajęcia przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Treningi dostosowane są do możliwości przyszłych mam i bezpieczne dla dziecka. Jeśli nie lubisz tego rodzaju ćwiczeń, doskonale sprawdzi się joga. Ruch i relaks, ćwiczenia ciała i duszy w jednym. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z takiej formy aktywności - spaceruj, spraw sobie dużą dmuchaną piłkę, tzw. body ball. Poszukaj w internecie opisów ćwiczeń dostosowanych dla kobiet ciężarnych, siadaj, kołysz się i relaksuj. Bądźcie bezpieczni: ty i twoje dziecko.
Anna Liszewska