Trwa ładowanie...

Tarczyca a ciąża

Avatar placeholder
28.05.2017 13:58
Tarczyca a ciąża
Tarczyca a ciąża (Zdjęcie kobiety u lekarza/Shutterstock)

Na temat wpływu tarczycy na płodność kobiety krążą opinie, niekonieczne spójne. Jak to jest naprawdę? Czy zaburzenia hormonów tarczycy mają wpływ na to czy będziemy mogły zostać matkami? Lekarze endokrynolodzy podzielili się na dwa obozy. Jedni uważają, że tarczyca ma się nijak do kłopotów z zajściem w ciążę, drudzy sądzą, że „chora” tarczyca to zaburzona, upośledzona płodność. Obecnie co trzecia para maproblemy z płodnością, a średnio u co piątej, jeden z partnerów jest chory na tarczycę. Większość z tych par nie zdaje sobie sprawy, że niepłodność jaka ich dotknęła może mieć podłoże w tarczycy, która nie pracuje prawidłowo.

1. Hormony tarczycy

Choroby tarczycy a co za tym idzie, posiadanie w organizmie szkodliwych przeciwciał, mogą powodować u kobiet problemy z regularnym miesiączkowaniem, brakiem owulacji, która jest niezbędna w procesie zapłodnienia i której brak powoduje niepłodność u kobiet starających się o dziecko.

Niestety, proces sprawdzania powodów niepłodności kobiety bardzo często wydłuża się z winy lekarzy, którzy patrząc na wynik jednego z hormonów tarczycy nie kierują pacjentek na dalsze badania, bardziej dokładne.

Tarczyca wytwarza i wydziela do krwi hormony trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Kiedy organizm zauważa niedostatek hormonów tarczycowych podwzgórze wydziela hormon uwalniający tyreotropinę (TSH - RH). Pod wpływem hormonu uwalniającego przysadka "wysyła" tyreotropinę (TSH), która pobudza tarczycę do produkcji i wydzielania do krwi jej hormonów. Dlatego ważne jest by sprawdzając hormony tarczycy nie zapomnieć zbadać każdy z tych składników.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą również powodować, mimo tego, że udało nam się już w ciążę zajść, problemy z jej donoszeniem. Bardzo często są też powodem poronień i przedwczesnych porodów.

Hormony tarczycy - normy:

  • TSH – prawidłowy wynik to 0,27- 4,0 mU/l
  • T3 – prawidłowy wynik to 2-10 mU/l
  • T4 – prawidłowy wynik to 5-12 mcg/dl

W zależności od ilości produkowanych hormonów możemy mówić o nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

2. Objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy

  • Nadczynność tarczycy

Nadmierne chudnięcie, wyniszczenie, szybką męczliwość, nadpobudliwość, niemożność skupienia dłużej uwagi, drżenie kończyn oraz ogólny niepokój. Może nam również towarzyszyć nadmierna potliwość. Jeżeli chodzi o układ krążenia mogą pojawić się kłopoty z zaburzeniem rytmu serca, wysokie tętno czy wręcz niewydolność. Mimo utraty wagi towarzyszy nam zwiększony apetyt i luźne stolce. Możemy czuć się osłabieni i towarzyszyć temu będą duszności. Kobiety mają zaburzenia miesiączkowania i skąpe krwawienia.

  • Niedoczynność tarczycy

Niewydolność serca i nieprawidłowa kurczliwość mięśnia sercowego, bladość, żółty odcień skóry, brak brwi, utrata włosów lub ich znaczne osłabienie, ograniczone wydzielanie potu, obrzęki w okolicach twarzy, powiek i dłoni, suchość skóry i włosów, osłabiona sprawność intelektualna oraz siła mięśniowa. Mogą pojawić się zaparcia, wzdęcia, braku apetytu oraz nadmierne przybieranie na wadze. Dopada nas senność, rozbicie, mamy spowolnioną mowę i myślenie, nie potrafimy się na niczym skoncentrować.

Jeśli występują u Ciebie objawy patologii tarczycy, złe samopoczucie lub też inne z tych wymienionych, koniecznie udaj się do lekarza. Lepiej dmuchać na zimne i nie tracić czasu na walkę z wiatrakami.

Anna Liszewska

Następny artykuł: Ćwiczenie mięśni dna miednicy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze