Trwa ładowanie...

Cenna witamina B8 dla kobiet, które starają się o dziecko

Cenna witamina B8 dla kobiet, które starają się o dziecko
Cenna witamina B8 dla kobiet, które starają się o dziecko (123RF)

Witamina B8 występuje w mleku, owocach, warzywach i wątróbce. Jest bardzo ważna dla kobiet, które planują ciążę. Poznajmy właściwości inozytolu, czyli witaminy B8.

Zaliczana jest do witamin z grupy B. Produkuje ją nasz organizm - występuje w mózgu, nerkach i wątrobie. Pobierana jest przez komórki z krwi. Dostarczać ją także możemy z pożywieniem albo stosując suplementy diety.

1. Na płodność i potencję

Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży
Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży [7 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta dba nie tylko o siebie, ale także o rosnące w jej brzuchu dziecko. Powinna

zobacz galerię

Jej prawidłowy poziom jest ważny dla kobiet, które planują ciążę. Niskie stężenie inozytolu może prowadzić do rozwoju hiperinsulinemii i zespołu policystycznych jajników (PCOS). Kobiety cierpiące na to schorzenie nieregularnie miesiączkują. PCOS prowadzi także do niepłodności.

Zobacz film: "Produkty pochodzenia roślinnego"

Wprowadzenie do diety witaminy B8 może zatem uchronić kobiety przed tym schorzeniem. Inozytol ma także wpływ na zwiększenie częstotliwości owulacji.

Kobiety, które przyjmują witaminę B8 nie są narażone na nadmiar męskich hormonów płciowych - hiperandrogenizm.

Podawanie inozytolu zwiększa także stężenie progesteronu w fazie lutealnej oraz zmniejsza stężenie wolnego testosteronu, czyli zwiększa szansę na poczęcie. Dlatego inozytol zalecany jest kobietom starającym się o dziecko, zwłaszcza tym po 35. roku życia.

Witamina B8 zmniejsza także u kobiet objawy napięcia przedmiesiączkowego. Jest ważna także dla mężczyzn. Jej niedobór może wywołać u nich niepłodność i impotencję.

2. Na stres i pracę mózgu

Przeczytaj koniecznie

Naukowcy twierdzą, że witamina B8 doskonale redukuje stres i lęki, chroniąc nasz system nerwowy. Poprawia pamięć i koncentrację, a także ułatwia zasypianie. Polepsza również nastrój, regulując prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników, m.in. serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Dzięki czemu zmiejsza się ryzyko depresji czy nerwicy.

Naukowcy z University of Manchester udowodnili na podstawie badań, że duże dawki witaminy B8 i B6 łagodzą objawy schizofrenii, szczególnie gdy zostały podane we wczesnej fazie choroby.

Niedobór inozytolu objawia się niepokojem, nagłymi zmianami nastroju i stanami depresyjnymi.

3. Witamina B8 na piękne włosy

Witamina B8 zapobiega też wypadaniu włosów i łysieniu, wzmacniając cebulki, a także wysypkom skórnym i ezgemie.

Inozytol redukuje poziom cholesterolu w organizmie i obniża ciśnienie krwi. Wyrównuje także poziom cynku i miedzi. Wpływa pozytywnie na pracę jelit zapobiegając zaparciom.

4. Źródła witaminy B8

Witaminę B8 znajdziemy w mleku, jajkach i warzywach, takich jak, kapusta, fasola. Źródłem inozytolu są produkty pełnoziarniste, orzechy, rodzynki i owoce cytrusowe. Bogate w witaminę B8 są też podroby, zwłaszcza móżdżek, wątroba i serce.

Witaminę można czerpać z naturalnych źródeł, ale zalecana jest także suplementacja. Na rynku dostępne są tabletki i saszetki z proszkiem. Przyjmuje się, że zalecana dzienna dawka wynosi od 400-800 mg.

Następny artykuł: Dieta pomagająca zajść w ciążę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze