Trwa ładowanie...

Kiedy można poznać płeć dziecka? Odpowiedni czas, badanie USG

Kiedy można poznać płeć dziecka? - odpowiedni czas, badanie USG
Kiedy można poznać płeć dziecka? - odpowiedni czas, badanie USG (Adobe Stock)

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka zastanawia się nad płcią swojego maluszka. Dawniej można było jedynie domyślać się, czy na świat przyjdzie chłopiec, czy dziewczynka. Wiele kobiet zgadywało płeć dziecka na podstawie swoich żywieniowych zachcianek – apetyt na słodycze miał oznaczać płeć żeńską dziecka, a upodobanie do pikantnych i słonych produktów spożywczych niemal gwarantowało, że urodzi się dziecko płci męskiej. Obecnie istnieją skuteczniejsze sposoby na ustalenie płci dziecka jeszcze przed porodem – wystarczy zrobić badanie USG. Kiedy jest najlepszy czas na to badanie?

spis treści

1. Płeć dziecka - kiedy można ją ustalić?

Płeć dziecka - w którym tygodniu dowiadujemy się, jakiej płci będzie nasze dziecko? Kiedy płeć dziecka można na pewno stwierdzić? W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dokonał się ogromny postęp w medycynie, który pozwala między innymi na obserwację poruszającego się płodu.

Uzyskane podczas badania USG zdjęcia powstają za pomocą fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które są emitowane przez przetwornik umieszczony przy podbrzuszu ciężarnej.

Fale dźwiękowe poruszają się po macicy w błyskawicznym tempie, dostarczając informacji, które są następnie gromadzone i pokazywane na monitorze jako gotowe zdjęcia.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Za pomocą badania USG lekarz może wychwycić wszelkie deformacje płodu, a także ocenić wiek, rozmiar, tempo wzrostu oraz czynność serca. Badanie wykorzystujące ultradźwięki uchodzi za bezpieczne, nieinwazyjne, dokładne i stosunkowo niedrogie. W ostatnich latach USG stało się nieodłącznym narzędziem położniczym, dzięki czemu odgrywa ważną rolę w opiece prenatalnej.

Aby ocenić płeć dziecka, osoba wykonująca badanie powinna upewnić się, że w przypadku dziewczynki widzi wargi sromowe, a w przypadku chłopca – penisa i mosznę. Brak członka nie jest wystarczającym dowodem na to, że dziecko jest płci żeńskiej.

W którym miesiącu zatem można ustalić płeć dziecka? W większości przypadków jest to możliwe do 20. tygodnia ciąży (5 miesiąc), niekiedy możliwe jest to już w 16. tygodniu. Jednak ze względu na wiele czynników, na przykład ilość płynu owodniowego oraz grubość ściany jamy brzusznej, pewność odnośnie do płci można czasami uzyskać dopiero w 28. tygodniu ciąży.

Wiele kobiet zastanawia się, jak dokładna jest diagnoza płci za pomocą badania USG. Otóż precyzja pomiaru jest bardzo wysoka – sięga 95-100%, zwłaszcza po 20. tygodniu ciąży.

Czy w 11 tygodniu widać płeć dziecka? Nowoczesne urządzenia pozwalają ustalić płeć dziecka nawet w 11. lub 12. tygodniu.

Należy jednak pamiętać, że osoba wykonująca badania nie zawsze ma szanse dobrze przyjrzeć się narządom płciowym dziecka. Wówczas ustalenia nie są do końca wiarygodne. Na wszelki wypadek warto dopytać się, na ile osoba ta jest pewna swojej oceny.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:   * Kiedy można rozpoznać płeć dziecka? - odpowiada lek. Izabela Ławnicka

2. Badanie USG "połówkowe"

Badanie USG przeprowadza się około 20. tygodnia ciąży głównie w celu potwierdzenia, że łożysko jest w dobrym stanie i jest właściwie przytwierdzone, a dziecko rozwija się prawidłowo. Sprawdza się także czynność serca oraz ruchy płodu.

Niekiedy badanie USG wykonuje się na wcześniejszym etapie ciąży, by potwierdzić, że jest to ciąża mnoga lub ustalić wiek płodu i termin porodu. W późniejszym etapie ciąży badanie ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia dziecka, położenia łożyska, ilości płynu owodniowego wokół dziecka, pozycji płodu oraz spodziewanej wagi dziecka.

Najlepszą i nieinwazyjną metodą poznania płci dzieka jest badanie USG
Najlepszą i nieinwazyjną metodą poznania płci dzieka jest badanie USG (123RF)

Do badania USG nie trzeba w żaden sposób się przygotować. Niektórzy lekarze zalecają wypicie 4-6 szklanek wody przed badaniem, by wypełnić pęcherz. Dzięki temu lekarz lepiej widzi dziecko na monitorze. Mocz można oddać dopiero po badaniu.

Przed USG należy położyć się na specjalnym stole i odsłonić brzuch. Osoba wykonująca badanie aplikuje małą ilość rozpuszczalnego w wodzie żelu na skórę brzucha. Żel nie szkodzi skórze i nie plami ubrań. Następnie delikatnie przykłada przetwornik do brzucha.

Urządzenie wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od struktur wewnętrznych, w tym od płodu. Odbierane fale dźwiękowe są wyłapywane przez przetwornik i ukazywane na ekranie.

Zdjęcia można wydrukować lub nagrać na płytę. W czasie badania kobieta zwykle nie czuje dyskomfortu, chyba że urządzenie jest przyłożone w okolicach pełnego pęcherza. Niekiedy ciężarna jest proszona o wstrzymanie oddechu na kilka sekund. Całe badanie USG trwa około pół godziny.

Zobacz także

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: W którym tygodniu widać płeć dziecka – kiedy wykonać USG, co wpływa na płeć.

Następny artykuł: Metoda Selnas
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze