Trwa ładowanie...

Dieta a płeć dziecka

Avatar placeholder
09.07.2016 14:04
Dieta a płeć dziecka
Dieta a płeć dziecka (123RF)

Czy wiesz, jak mają się do siebie dieta i płeć dziecka? Na pewno słyszeliście już o „przepowiedniach” dotyczących płci, mówiących, że matka mająca ochotę na łagodne, słodkie i mleczne rzeczy urodzi dziewczynkę, a ta preferująca ostre i kwaśne potrawy – chłopca.

Takie przewidywania często się sprawdzają, dlatego w latach 80. XX wieku prof. Joseph Stolkowski i dr Jacques Lorrain przeprowadzili badanie dotyczące zależności – dieta a płeć dziecka. Okazało się, że w zależności od przyjmowanych przez matkę składników mineralnych, zwiększało się prawdopodobieństwo urodzenia chłopca lub dziewczynki.

spis treści

1. Czy dieta wpływa na płeć dziecka?

Według badania prof. Josepha Stolkowskiego i dra Jacquesa Lorraina dieta przyszłej matki wpływa częściowo na płeć dziecka. Jednak musi być stosowana co najmniej 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Po zapłodnieniu nie mamy już wpływu na płeć potomka, ponieważ komórki się połączyły i od tego momentu nic już się w tej kwestii nie zmieni.

Mądrości ludowe dotyczące apetytu na określone potrawy i płci dziecka opierają się głównie na tym, że matka zawsze lub od dłuższego czasu preferowała pewne rodzaje pokarmów, a podczas ciąży te preferencje zostały wyostrzone i częściej zauważane. To tłumaczyłoby częściową skuteczność tego typu przepowiedni. Co w takim razie jeść, jeśli chcemy urodzić chłopca?

2. Dieta na chłopca

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Dieta na chłopca to przede wszystkim potas i sód. Przyszła matka może jeść słone potrawy, ale nie powinna popadać w przesadę. Zdrowszymi źródłami tych substancji mineralnych są warzywa, np. pomidory, ziemniaki oraz pietruszka. Zalecane są także owoce cytrusowe, które zawierają dużo witaminy C. Inne produkty żywnościowe zawierające sód i potas to banany, pestki słonecznika, suszone figi i morele, awokado, jabłka i rodzynki.

Jeśli planujemy chłopca, stosujemy produkty zawierające sód i potas, a unikamy tych, zalecanych w diecie na dziewczynkę.

3. Dieta na dziewczynkę

Dieta na dziewczynkę to wapń i magnez, przy jednoczesnym ograniczeniu sodu i potasu. Zalecane produkty to:

  • nabiał;
  • orzechy;
  • ryby;
  • brokuły;
  • szpinak;
  • kasza gryczana.

Im większa koncentracja na poszczególnych składnikach mineralnych i eliminacja pozostałych, tym większe szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki. Należy jednak pamiętać, że ograniczając jedne produkty i zwiększając spożycie innych, można bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdrowie, np. jeżeli kobieta cierpi na nadciśnienie i chce począć chłopca lub ta z chorobami nerek marzy o dziewczynce.

Trzeba zawsze brać pod uwagę stan zdrowia matki i skonsultować zastosowanie takiego jadłospisu z lekarzem. Czasem także zbyt gorliwa dieta na płeć dziecka może skończyć się problemami z poczęciem i niedoborami, które negatywnie wpływają na zdrowie przyszłej matki, dlatego maksymalny czas jej trwania to 6 miesięcy.

Również kontynuowanie diety po zajściu w ciążę nie ma sensu. Eliminowanie składników mineralnych nie wpłynie w żaden sposób na płeć dziecka, a może przynieść więcej szkody niż pożytku dla organizmu matki. A to przecież od jego kondycji zależy zdrowie dziecka. Chęć posiadania córki lub syna nie może być od tego ważniejsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze