Trwa ładowanie...

Dieta a płeć dziecka

Czy wiesz, jak mają się do siebie dieta i płeć dziecka? Na pewno słyszeliście już o „przepowiedniach” dotyczących płci, mówiących, że matka mająca ochotę na łagodne, słodkie i mleczne rzeczy urodzi dziewczynkę, a ta preferująca ostre i kwaśne potrawy – chłopca.

Zobacz film: "Planowanie ciąży a palenie"

Takie przewidywania często się sprawdzają, dlatego w latach 80. XX wieku prof. Joseph Stolkowski i dr Jacques Lorrain przeprowadzili badanie dotyczące zależności – dieta a płeć dziecka. Okazało się, że w zależności od przyjmowanych przez matkę składników mineralnych, zwiększało się prawdopodobieństwo urodzenia chłopca lub dziewczynki.

spis treści

1. Czy dieta wpływa na płeć dziecka?

Według badania prof. Josepha Stolkowskiego i dra Jacquesa Lorraina dieta przyszłej matki wpływa częściowo na płeć dziecka. Jednak musi być stosowana co najmniej 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Po zapłodnieniu nie mamy już wpływu na płeć potomka, ponieważ komórki się połączyły i od tego momentu nic już się w tej kwestii nie zmieni.

Mądrości ludowe dotyczące apetytu na określone potrawy i płci dziecka opierają się głównie na tym, że matka zawsze lub od dłuższego czasu preferowała pewne rodzaje pokarmów, a podczas ciąży te preferencje zostały wyostrzone i częściej zauważane. To tłumaczyłoby częściową skuteczność tego typu przepowiedni. Co w takim razie jeść, jeśli chcemy urodzić chłopca?

2. Dieta na chłopca

Dieta na chłopca to przede wszystkim potas i sód. Przyszła matka może jeść słone potrawy, ale nie powinna popadać w przesadę. Zdrowszymi źródłami tych substancji mineralnych są warzywa, np. pomidory, ziemniaki oraz pietruszka. Zalecane są także owoce cytrusowe, które zawierają dużo witaminy C. Inne produkty żywnościowe zawierające sód i potas to banany, pestki słonecznika, suszone figi i morele, awokado, jabłka i rodzynki.

Jeśli planujemy chłopca, stosujemy produkty zawierające sód i potas, a unikamy tych, zalecanych w diecie na dziewczynkę.

3. Dieta na dziewczynkę

Dieta na dziewczynkę to wapń i magnez, przy jednoczesnym ograniczeniu sodu i potasu. Zalecane produkty to:

  • nabiał;
  • orzechy;
  • ryby;
  • brokuły;
  • szpinak;
  • kasza gryczana.

Im większa koncentracja na poszczególnych składnikach mineralnych i eliminacja pozostałych, tym większe szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki. Należy jednak pamiętać, że ograniczając jedne produkty i zwiększając spożycie innych, można bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdrowie, np. jeżeli kobieta cierpi na nadciśnienie i chce począć chłopca lub ta z chorobami nerek marzy o dziewczynce.

Trzeba zawsze brać pod uwagę stan zdrowia matki i skonsultować zastosowanie takiego jadłospisu z lekarzem. Czasem także zbyt gorliwa dieta na płeć dziecka może skończyć się problemami z poczęciem i niedoborami, które negatywnie wpływają na zdrowie przyszłej matki, dlatego maksymalny czas jej trwania to 6 miesięcy.

Również kontynuowanie diety po zajściu w ciążę nie ma sensu. Eliminowanie składników mineralnych nie wpłynie w żaden sposób na płeć dziecka, a może przynieść więcej szkody niż pożytku dla organizmu matki. A to przecież od jego kondycji zależy zdrowie dziecka. Chęć posiadania córki lub syna nie może być od tego ważniejsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.