Trwa ładowanie...

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to naturalna metoda planowania rodziny. Polega ona na wyznaczaniu dni płodnych za pomocą oceny śluzu szyjkowego. Kiedy pojawia się śluz płodny, jest duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Kiedy obserwowany jest śluz niepłodny, to prawdopodobieństwo znacząco się zmniejsza. Płodny okres okołoowulacyjny można wykorzystać, aby właśnie wtedy współżyć - wtedy jest to metoda wspomagająca zajście w ciążę lub powstrzymać się w tym czasie od współżycia - wtedy może być to naturalna metoda antykoncepcji.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"
spis treści

1. Na jakich założeniach opiera się metoda Billingsów?

Metoda Billingsów pozwala za pomocą obserwacji ocenić płodność kobiety. Owulacja ma miejsce tylko raz w cyklu owulacyjnym, a jajeczko może być zapłodnione przez 12-24 godziny. Oczywiście ważne są tutaj także plemniki, które w ciele kobiety mogą przetrwać nawet 7 dni, przy sprzyjającym śluzie szyjkowym, choć zwykle giną po 3 dniach. Do zapłodnienia może więc dojść w trakcie dni płodnych, ale współżycie może mieć miejsce wcześniej. Cykl owulacyjny kobiety według metody Billingsów składa się z kilku faz:

  • menstruacja pojawiająca się około 2 tygodnie po owulacji;
  • faza niepłodności przedowulacyjnej nazywana Podstawowym Modelem Niepłodności (z ang. Basic Infertile Pattern), zazwyczaj jest to faza sucha (śluz niepłodny), w cyklach owulacyjnych poniżej 35 dni może wcale nie wystąpić;
  • faza płodna, owulacja, która daje uczucie śliskości, jest to szczyt płodności i wydzielania śluzu płodnego;
  • niepłodność poowulacyjna, która pojawia się po ok. 3 dniach od szczytu płodności.

2. Jak rozpoznać śluz płodny?

Aby plemniki mogły przetrwać w kwaśnym środowisku pochwy, potrzebują do tego śluzu płodnego. To taki rodzaj śluzu szyjkowego, który wspomaga je w drodze do jajeczka. Dostarcza im substancji odżywczych, chroni przed zabójczym środowiskiem pochwy, a także przyspiesza poruszanie się. Niektóre rodzaje śluzu szyjkowego przeprowadzają „selekcję” plemników i przepuszczają dalej tylko te najlepsze, najzdrowsze i najruchliwsze.
Śluz płodny można rozpoznać dzięki kilku jego cechom. Daje on uczucie wilgoci w pochwie, jest śliski, elastyczny i raczej przejrzysty. Zwykle jest go dość dużo. Jeśli kobieta weźmie go trochę w dwa palce i je od siebie oddali, śluz rozciągnie się między nimi. To charakterystyczne cechy, które odróżniają go od śluzu niepłodnego, który blokuje drogę plemnikom i jest wydzielany w dni niepłodne.

3. Jak stosować metodę Billingsów?

Do stosowania metody Billingsów potrzebny jest specjalny schemat do codziennego wypełniania swoimi obserwacjami. Cykl menstruacyjny rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Za krwawienie miesiączkowe uznaje się tylko krwawienie, które wystąpiło około 2 tygodnie po stwierdzonej owulacji.

Metoda Billingsów opiera się na regularnych obserwacjach oraz poznawaniu swojego ciała i cyklu owulacyjnego przez kobietę. Aby poprawnie stosować tę metodę, należy codziennie uzupełniać specjalny schemat obserwacji śluzu szyjkowego. Zaleca się także, aby dodatkowo mierzyć temperaturę, gdyż ona także jest wskaźnikiem owulacji (lekko podniesiona oznacza okres okołoowulacyjny). Pozwoli to na dokładniejsze wyniki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.