Trwa ładowanie...

Elektroniczne testy owulacyjne

Avatar placeholder
04.06.2019 10:48
Elektroniczne testy owulacyjne
Elektroniczne testy owulacyjne (123rf)

Jeszcze kilkanaście lat temu, jedynie baczna obserwacja organizmu mogła pozwolić parze na współżycie w dniu, w którym płodność kobiety była najwyższa. Postęp i rozwój medycyny spowodował pojawienie się na rynku specjalnych testów, dzięki którym w łatwiejszy sposób można sprawdzić termin owulacji. Wiele par ich używa, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka.

spis treści

1. Dla kogo testy elektroniczne?

Oprócz zwykłych testów paskowych, w aptekach można spotkać również elektroniczne testy owulacyjne. Dane z takich testów pozwalają uzyskać pełny obraz rytmu płodności. Są one szczególnie pomocne przy cyklach nieregularnych, bezowulacyjnych, lub takich, gdzie objawy dni płodnych są trudne to zaobserwowania.

2. Dni owulacyjne

W ciążę można zajść tylko podczas owulacji. Trwa ona jeden dzień, dlatego należy dokładnie wiedzieć, kiedy wypadnie. Jeśli cykle są 28 dniowe, czas owulacji przypada na 14 dzień cyklu. Gdy kobieta ma krótsze lub dłuższe cykle, owulacja pojawia się zwykle 14 dni przed miesiączką.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

W większości przypadków organizm daje bardzo wyraźne sygnały o zbliżającej się owulacji. W jej trakcie i tuż po,wzrasta temperatura ciała. Gdy kobieta zauważy jej nagły wzrost, będzie to znak, że właśnie rozpoczęło się jajeczkowanie. Dobrze jest mierzyć temperaturę przez cały cykl i zapisywać wyniki, by zauważyć zmiany. Najlepiej robić to rano, na czczo. Gorąca herbata, zbyt krótki lub długi sen potrafią niestety zafałszować wyniki.

Oprócz tego ważna jest również obserwacja śluzu. Przed owulacją zazwyczaj staje się bardziej szklisty i płynny i jest go więcej niż w pozostałych dniach cyklu. Wyglądem przypomina białko jaja kurzego. Po owulacji wydzielina wraca do stanu poprzedniego, staje się gęsta i nieprzejrzysta.

Innymi możliwymi objawami owulacji, które mogą się pojawić jest ból i tkliwość piersi oraz bóle w podbrzuszu.

3. Jak działa test owulacyjny

Elektroniczny test owulacyjny to urządzenie podobne to standardowego testu paskowego. Zasada działania również jest podobna. Na czym zatem polega zasadnicza różnica? Zamiast jednorazowych pasków używamy plastikowej pałeczki testowej. Pałeczkę umieszczamy pod strumieniem moczu, a następnie w urządzeniu testującym, które na elektronicznym wyświetlaczu pokazuje stopień płodności. Elektroniczne testy są bardziej dokładne, niż testy paskowe. Niestety ich wadą jest wysoka cena.

Na rynku pojawiły się ostatnimi czasy urządzenia, które pozwalają na badanie zmian zawartości estrogenów w organizmie. Mikroskop owulacyjny – bo tak nazywa się to urządzenie - pozwala na obserwację śliny, którą nanosimy na szklaną płytkę i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. W przypadku dni płodnych przez soczewkę mikroskopu możemy zaobserwować wzory, jakie tworzą kryształki. W przypadku dni niepłodnych tworzą się niewielkie, nieregularne skupiska kryształków.

Test najlepiej przeprowadzić tuż po przebudzeniu, gdyż pożywienie, a nawet mycie zębów może mieć wpływ na wynik.

Dużą zaletą mikroskopu jest możliwość obserwacji stopniowych zmian poziomu estrogenu przez cały cykl miesiączkowy. Pozwala to wykryć potencjalne zachwiania równowagi hormonalnej. Badania kliniczne wykazują bardzo wysoką dokładność tej metody.

Następny artykuł: Rozpoznawanie dni płodne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze