Trwa ładowanie...

6 nietypowych sposobów, którymi organizm daje znać o owulacji

Avatar placeholder
31.12.2018 11:16
6 nietypowych sposobów, którymi organizm daje znać o owulacji
6 nietypowych sposobów, którymi organizm daje znać o owulacji (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Owulacja to inaczej jajeczkowanie. Dochodzi do niego pomiędzy 11. a 18. dniem cyklu menstruacyjnego. Podczas owulacji z pęcherzyka Graafa uwalnia się dojrzała komórka jajowa. Jeśli chcesz poznać dokładny dzień owulacji, musisz prowadzić obserwacje i zapiski dotyczące przebiegu cuklu miesiączkowego.

Nawet jeśli nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie przechodzimy owulację, ciało wie to doskonale i potrafi informować nas o tym na wiele naprawdę dziwnych sposobów. Wahania estrogenu i progesteronu wpływają na wszystko – od sposobu chodzenia począwszy, na wyborze ubrań skończywszy. Poznaj 6 oznak, po których rozpoznasz moment, w którym jesteś płodna.

spis treści
Chcecie mieć dziecko? Sprawdź, jak twój mężczyzna może zwiększyć swoją płodność
Chcecie mieć dziecko? Sprawdź, jak twój mężczyzna może zwiększyć swoją płodność [8 zdjęć]

Czy wiesz, że codzienne nawyki i tryb życia mają negatywny wpływ na jakość spermy? Jeśli staracie się

zobacz galerię

1. Zaróżowione policzki

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Zaczerwienienie policzków nie jest jedynie oznaką zawstydzenia. Najnowsze badania dowodzą, że skóra kobiety w czasie owulacji jest bardziej zaróżowiona i częściej pojawiają się na niej rumieńce. Za zmiany tego typu najprawdopodobniej odpowiedzialny jest pochodzący z grupy estrogenów hormon o nazwie estradiol. W trakcie owulacji zwiększa się jego stężenie i w większej ilości wysyłany jest wraz z krwią do naszych policzków.

2. Zmiana barwy głosu

Pod wpływem owulacji zmienia się kobiecy głos, który dosłownie elektryzuje mężczyzn
Pod wpływem owulacji zmienia się kobiecy głos, który dosłownie elektryzuje mężczyzn

Rozmowa w trakcie owulacji z mężczyzną może przyprawić go o dreszcze – dosłownie. Naukowcy udowodnili bowiem, że w trakcie cyklu ton kobiecego głosu ulega zmianom, przyjmując specyficzny tembr podczas owulacji. Dowiedziono, że aktywność elektryczna skóry mężczyzny wsłuchującego się w głos kobiety w okresie największej płodności zwiększa się o 20 procent. W tym przypadku przyczyn również należy upatrywać w następujących w ciele pań wahaniach poziomu hormonów – wpływają one na tkankę miękką gardła i struny głosowe w sposób podobny, w jaki oddziałują na szyjkę macicy.

3. Zorientowanie na czerwień

Róż i czerwień to rzeczywiście kolory miłości i nie ma to nic wspólnego ze słodyczami w kształcie serduszek. Z przeprowadzonych przez amerykańskich badaczy testów wynika, że kobiety w trakcie owulacji chętniej sięgają po stroje w odcieniach tych właśnie barw. Przypuszcza się, że ten dziwny symptom płodności może mieć związek z podświadomą potrzebą zwrócenia uwagi mężczyzn na własną seksualność. Wybór przykuwającego wzrok koloru idzie w parze z nieco bardziej wyzywającym krojem odzieży – chętniej wybierane są krótkie spódniczki, sukienki, odkrywające ciało topy. Prowokacyjny ubiór to jednak nie wszystko. Owulacja wpływa także na sposób poruszania się kobiet – ruchy stają się bardziej seksowne i pociągające.

4. Pewny uścisk dłoni

Silny uścisk dłoni może świadczyć o tym, że kobieta ma duże możliwości prokreacyjne
Silny uścisk dłoni może świadczyć o tym, że kobieta ma duże możliwości prokreacyjne

Jeżeli po podaniu ręki na powitanie, ktoś uznał, że mamy mocny uścisk dłoni, prawdopodobnie pochwalił o wiele więcej niż siłę. Pracownik uniwersytetu w Kolorado dokonał bowiem zadziwiającego odkrycia. Udało mu się ustalić, że zdecydowane ujmowanie dłoni może być zewnętrznym sygnałem wysokiego poziomu płodności. Choć do tej pory uważano, że mocny uścisk dłoni zdradza dobrego kandydata na męża, okazuje się, że podobne kryterium można zastosować wobec płci pięknej.

5. Bardziej atrakcyjna twarz

Kiedy patrzymy na twarz niemowlaka, dość trudno jest nam zgadnąć, czy jest to chłopiec czy dziewczynka. Za sprawą hormonów dopiero w późniejszym okresie życia dziecka jego ciało nabiera kształtów bardziej typowych dla swojej płci. Cały proces trwa aż do momentu zakończenia okresu dojrzewania płciowego. W przypadku dziewczynek zmiany te zachodzą bardziej efektywnie i w pewnym stopniu można je zaobserwować także w momencie, kiedy przechodzą owulację. Nasze usta stają się wówczas pełniejsze, policzki bardziej pulchne, oczy jaśniejsze, a skóra gładsza. Wszystkie te zmiany zawdzięczamy podwyższonemu poziomowi estrogenu, który sprawia, że z punktu widzenia mężczyzn stajemy się po prostu atrakcyjniejsze. Warto zaznaczyć, że ta nietypowa oznaka owulacji nie jest dość dobrze widoczna, kiedy nałożymy makijaż.

6. Szczuplejszy wygląd

Każda kobieta doskonale wie, jak często w głowie pojawia się myśl, że oto nadeszła pora, aby wreszcie zrzucić parę kilogramów. Silne postanowienie przejścia na zdrową dietę nie musi wiązać się ze świadomością zbliżającego się przyjęcia czy innego ważnego dla nas wydarzenia, które zawsze stanowi bodziec do snucia podobnych planów. Zwiększenie motywacji do pracy nad własnym ciałem może wiązać się także z nadchodzącą owulacją, co ponownie znajduje uzasadnienie w chęci wzbudzenia zainteresowania mężczyzn. Nic zatem dziwnego, że w tym czasie panie wybierają zazwyczaj mniej kaloryczne posiłki.

Źródło: shape.com

Następny artykuł: Test owulacyjny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze