Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Zioła na płodność

Avatar placeholder
08.07.2016 13:11
Zioła na płodność
Zioła na płodność (Zdjęcie autorstwa Lynne Hand/(CC BY-SA 2.0))

Wiele par poszukuje przyczyn niepowodzeń w staraniu się o dziecko. Wówczas sięga się po różne metody zwiększające płodność, np. środki farmakologiczne, specjalne zioła na płodność albo zabiegi inwazyjne. W każdym przypadku konieczne jest dokładne przestrzeganie zasad stosowania - należy pamiętać, że niektórych farmaceutyków nie można łączyć z ziołami. Jak w takim razie zwiększyć szansę na ciążę w naturalny sposób? Oto rośliny, które mogą pomóc.

1. Naturalne metody na zwiększenie płodności

Płodność kobiet i mężczyzn nie stanowi tematu rozważań do momentu, gdy para zaczyna się starać o dziecko, a systematyczne stosunki płciowe nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wówczas poszukiwane są naturalne metody mogące wpłynąć pozytywnie na zwiększenie płodności. Jedną z takich metod jest stosowanie odpowiedniej diety - bogatej w witaminy E, A i z grupy B oraz cynk. Dlatego w codziennej diecie przyszłej matki i ojca nie powinno zabraknąć warzyw liściastych, pełnoziarnistych produktów, migdałów, pestek dyni, szpinaku, marchewek, borówek, malin, pomidorów, dużej ilości ryb i owoców morza oraz czerwonego mięsa.

Innym naturalnym sposobem jest metoda przy wykorzystaniu kalendarzyka. Jej zadaniem jest sprawdzenie dni płodnych i niepłodnych. Podobną metodą, nieco bardziej rozbudowaną od kalendarzykowej, jest ta oparta na analizowaniu śluzu u kobiety i temperatury w pochwie. Dzięki dokładnej obserwacji wykresu temperatury można określić dokładnie dzień płodny.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Istnieją także rozwiązania wspomagające płodność oparte na akupunkturze i innych sposobach medycyny alternatywnej.

2. Rodzaje ziół wpływających na płodność

Do naturalnych metod zwiększających płodność zalicza się stosowanie ziół. Jednak warto zaznaczyć, że nieodpowiednie ich zażywanie może nieść za sobą poważne konsekwencje zarówno dla kobiety, jak i dla płodu. Dlatego rygorystycznie należy przestrzegać zasady używania roślin leczniczych jedynie w okresie starania o dziecko, a nie po zapłodnieniu. Mają bardzo silne działanie, przez co mogą doprowadzić do skurczów, a w konsekwencji nawet poronienia.

Na liście ziół na płodność znajdują się:

  • Wiesiołek, czyli roślina mogąca wpłynąć na zwiększenie się ilości płodowego śluzu szyjkowego;
  • Niepokalanek mnisi lub dzięgiel – mają one wspomagać uregulowanie cyklu miesiączkowego;
  • Pluskwica groniasta, której zadaniem jest mobilizowanie jajników do produkcji hormonów płciowych;
  • Lukrecja – ma podobne działanie do estrogenu;
  • Sida Cordifolia – wspomaga udrożnienie jajowodów oraz leczy niepłodność;
  • Aletra lecznicza jest pomocna przy niewydolności szyjki macicy;
  • Napar z liści malin, pokrzywy i czerwonej koniczyny pozwala na wzmocnienie organizmu i dostarcza dużą ilość minerałów i witamin.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze