Trwa ładowanie...

Dziecko czy kariera?

Avatar placeholder
30.05.2019 11:59
Dziecko czy kariera?
Dziecko czy kariera? (123rf)

Coraz więcej kobiet decyduje się na macierzyństwo w późniejszym wieku. Jest to spowodowane różnymi czynnikami między innymi: brakiem stabilnej pozycji zawodowej, problemami mieszkaniowymi czy brakiem odpowiedniego partnera. Chęć zrobienia kariery również odgrywa dużą rolę przy podjęciu decyzji o potomstwie. O swoich decyzjach opowiadają użytkowniczki forum WP abcZdrowie:

1. Reyka

ja np. przed posiadaniem dziecka chciałabym coś osiągnąć, by dziecko nie było moim jednym sukcesem. Po za tym, obawiam się, że mogłabym wtedy swoje niespełnione aspiracje przenieść na nie i być jedną z tych mamusiek, które realizują swoje marzenia zmuszając do nich dziecko. Tak więc najpierw chcę coś osiągnąć.

2. Khaleesi

no ja mam plan taki, praca, ugruntowana pozycja i dopiero dziecko. Nie spieszy mi się do niego, nie czuję jeszcze potrzeby posiadania go. Jestem dwa lata po ślubie i nie odczuwam żadnego impulsu czy instynktu macierzyńskiego... Jestem na etapie, w którym dziecko uważałabym za przeszkodę.

Nie wyobrażam sobie zmiany obecnego stylu życia, moja praca wymaga ciągłego podróżowania... Nie mówię, że nigdy nie będę miała dziecka, ale na pewno nie chce go mieć teraz. Wolę na razie się realizować, rozwijać, tak by na starość móc powiedzieć sobie, że niczego nie żałuję.

3. austeria

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Myślę, że każdy ma inne aspiracje życiowe. Jedna kobieta wybierze karierę, inna dziecko, wszystko zależy od ogólnego patrzenia na świat. Dla mnie rodzina jest największym sukcesem i wybrałabym rodzinę (dziecko), dlatego że już tyle w życiu przeżyłam i doświadczyłam, iż wiem, że nic nie daje większego szczęścia niż mąż i dzieci.

4. Camilq

Tylko żebyś się nie obudziła, kiedy będzie zbyt późno. Ja chce mieć dziecko, teraz. Prace mam, ale nie mam partnera, który by chciał tego samego dla mnie. Jeśli miałabym do wyboru dziecko albo rozwój kariery to bym wybrała dziecko. Lubi dzieci....

5. abecadloo

Myślę, że obie sprawy można spokojnie pogodzić. Moja siostra ma dziecko i pracuje zawodowo z 3-miesięczną przerwą na poród i dojście do siebie. Ciąża i macierzyństwo to nie choroby! Sama staram się o dziecko, ale nie zamierzam rezygnować z pracy!

6. e-edyta

Ciężko powiedzieć co wybrać, nie ma rzeczy ani gorszej, ani mniej ważnej. Sama zrezygnowałam z kariery, nie żałuję, bo bycie dobrą matką, to dla mnie ogromny życiowy sukces. :)

7. pink elephant

Jeśli byłaby to naprawdę kariera, której każdy pozazdrości to pewnie bym stawiała na prace, ale jakby to miała być taka kariera jak zwykła praca to pewnie bym się zdecydowała na dziecko przy dobrych zarobkach partnera.

Granica wieku, w jakim kobiety rodzą swoje dziecko w ostatnich 30 latach bardzo się przesunęła, w Europie o 3 lata, w Polsce o 4 a w USA o 6 lat! W 1989 roku statystyczna Polka rodziła swoje dziecko mają 24-25 lat, obecnie ma 28-29. Już nie dziwią ciążę po 40 roku życia.

Coraz więcej kobiet wybiera samorealizację i rozwój zawodowy. Nie oznacza to jednak, że nie myślą o macierzyństwie, wolą wybrać taki moment swojego życia, w którym będą miały ustabilizowaną pozycję społeczną. A jaka jest Wasza opinia na ten temat – kariera czy dziecko?

Następny artykuł: Gdy on nie chce dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.