Nie chcę mieć dzieci

Małżeństw, które nie chcą mieć dzieci, jest coraz więcej. Powoli na horyzoncie rysuje się widmo kryzysu demograficznego. Dlaczego pary nie decydują się na rodzicielstwo? Powodów może być wiele, np. obawa przed tym, czy podoła się nowym obowiązkom, względy ekonomiczne, lęk przed utratą swobody i niezależności. Bez względu na decyzję, nie można oceniać ludzi przez pryzmat woli posiadania potomka. Trzeba nauczyć się tolerować wybory innych.

Powody rezygnacji z macierzyństwa

O małżeństwach, które świadomie rezygnują z dziecka, mówi się, że są egoistami, nie umieją prawdziwie kochać i nie są zdolni do poświęceń. Nierzadko są narażeni na ostracyzm społeczny i brak akceptacji ze strony rodziny, znajomych i przyjaciół. Wychodzi się z założenia, że małżeństwo powinno mieć dziecko, a kobieta jest stworzona po to, by rodzić. Nikomu nie przychodzi na myśl, że można dobrowolnie zrezygnować z blasków i cieni macierzyństwa.

Polecane wideo:

Dla wielu małżeństw posiadanie dziecka jest największym marzeniem. Są oni w stanie zrobić i poświęcić wiele, by dać maluszkowi wszystko to, co najlepsze. Kobiety rezygnują z kariery zawodowej, mężczyźni podejmują dodatkową pracę, by zapewnić godne życie rodzinie. Ich wysiłki wspiera społeczeństwo i funkcjonujące w kulturze przekonania na temat rodziny. Są jednak przypadki, kiedy pary świadomie rezygnują z rodzicielstwa. Swoją decyzję motywują w bardzo różny sposób, chociaż prawdziwe powody mogą być nieuświadomione. Dlaczego panie rezygnują z bycia mamami?

  1. Poród zmieni moje ciało – wiele kobiet obawia się, że poród naturalny zmieni wygląd miejsc intymnych. Jest to bardzo popularny mit funkcjonujący w społeczeństwie. Nie ma się czego obawiać. Często nawet nie widać blizn po nacięciu krocza.
  2. Przytyję i nie odzyskam dawnej figury – o tym, czy po ciąży zostaną zbędne kilogramy decyduje wiele czynników: geny, fakt karmienia piersią, tryb życia, dieta itp. Wiele kobiet po ciąży wygląda lepiej niż przed nią! Jeżeli obawiasz się fałdek na brzuchu, zacznij aktywnie spędzać czas wolny – ćwicz w czasie drzemek malucha, chodź na długie spacery albo poproś męża o pomoc przy dziecku i zapisz się na basen, fitness lub siłownię. Nie zaszkodzi też wizyta u dietetyka, który pomoże ułożyć zbilansowaną dietę.
  3. Będę miała obwisłe piersi – przekonanie, że piersi po ciąży wyglądają mało atrakcyjnie, nie jest do końca słuszne. By mieć piękny i jędrny biust, wystarczy o niego dbać, np. stosując odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji piersi w ciąży i w trakcie karmienia, albo wykonując masaż piersi.
  4. Stracę niezależność i swobodę – nie da się ukryć, że małe dziecko jest bardzo absorbujące. Niejedna aktywna zawodowo młoda kobieta nie wyobraża sobie siedzenia w domu z noworodkiem 24 godziny na dobę. Macierzyństwo nie oznacza jednak końca spotkań z ludźmi, beztroski i kariery. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale przy dobrej organizacji i wsparciu rodziny da się pogodzić pracę z obowiązkami związanymi z opieką nad maluszkiem. Wbrew pozorom wiele pań rezygnuje z życia towarzyskiego nie dlatego, że wymaga tego od nich macierzyństwo, ale dlatego, że same tego chcą. Po narodzinach dziecka nie widzą świata poza swoją pociechą.
  5. Seks po ciąży nie jest już taki satysfakcjonujący – spadek libido bezpośrednio po porodzie jest naturalny, gdyż wynika z burzy hormonalnej w ciele kobiety. W okresie połogu wszystko powinno wrócić do normy. Często zdarza się tak, że kobieta dopiero po ciąży jest naprawdę świadoma swojej seksualności, ciała, a wówczas ochota na seks wzrasta i częściej można doświadczać orgazmu.
  6. Boję się porodu – lęki w ciąży są naturalną reakcją kobiety, która boi się tego, co nieznane i nowe. Czasem jednak obawy przed porodem wynikają z nieprawdziwych mitów, które powielają media.

Chociaż powyższe argumenty mogą brzmieć infantylnie i przez niektórych być odbierane jako wymówki, to dla wielu par stanowią poważne przyczyny, dla których rezygnują z rodzicielstwa. Dużo związków nie chce mieć dzieci faktycznie z obawy przed zmianami, koniecznością redefinicji dotychczasowych priorytetów życiowych. Boją się, że nowy członek rodziny wywróciłby - ich dotychczas w miarę ustabilizowane - życie do góry nogami. Nie chcą burzyć swojego szczęścia i pozostają w układzie 1 + 1.

Niektórzy nie decydują się na dziecko z powodu braku funduszy. Twierdzą, że to duży wydatek, a w sytuacji, kiedy matka musiałaby zostać w domu z maluchem i zrezygnować z posady, budżet domowy stałby się jeszcze mniejszy. Niekiedy panie uzasadniają swoją decyzję tym, że nie znalazły odpowiedniego kandydata na ojca, inne natomiast nie chcą rezygnować ze swoich ambicji i prężnie rozwijającej się kariery zawodowej.

Bez względu na przyczynę rezygnacji z bycia ojcem czy matką, jedno jest pewne – by dziecko prawidłowo się rozwijało, musi być kochane, chciane i akceptowane. Przymuszanie kogoś do rodzicielstwa może przynieść opłakane skutki.

Dyskusje na forum

PORONIENIE

mimiewelinka • ostatni post 2 tygodnie temu

2

pomocy

~adelaaa • ostatni post 2 tygodnie temu

3

ciaza

~mel12 • ostatni post 2 tygodnie temu

3
Artykuły Decyzja o ciąży
Decyzja o ciąży

Witaminy zalecane w ciąży

Witaminy zalecane w ciąży

Przyszła mama powinna szczególnie dbać o siebie i swoją dietę. Czasem wystarczy jeść dużo warzyw i owoców, aby przekazać dziecku to co najlepsze, ale czasem też lekarz może zalecić przyjmowanie specjalnych witamin dla ciężarnych.

Decyzja o ciąży

Ciąża po cesarskim cięciu

Ciąża po cesarskim cięciu

Kiedy najlepiej zajść w następną ciążę? Ile czasu potrzeba, by rana pooperacyjna się prawidłowo zrosła? Czy kolejna ciąża również zakończy się cesarskim cięciem?

Decyzja o ciąży

Odpowiedni wiek na ciążę

Odpowiedni wiek na ciążę

Najlepszy wiek na ciążę to czas, w którym wszystkie warunki sprzyjają zostaniu mamą. Przy określaniu najlepszego momentu na zajście w ciążę

Decyzja o ciąży

Porozmawiajmy o ciąży

Porozmawiajmy o ciąży

Rozmowy o ciąży są ważne dla wszystkich kobiet planujących macierzyństwo.

Decyzja o ciąży

Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką?

Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką?

finansowa, niepewna praca - to tylko niektóre z przyczyn. Wiele mówi się o zagrożeniach, jakie wynikają z późnej ciąży. Niewiele osób wie natomiast (...) na zajście w ciążę Badania wykonane przez Główny Urząd Statystyczny...

Decyzja o ciąży

Aborcja

ciąży i dostaje czas na podjęcie finalnej decyzji. We Francji aborcja jest dopuszczalna do 10 tygodnia ciąży, a w Wielkiej Brytanii do 24 tygodnia (...) Temat usunięcia ciąży od lat...

Decyzja o ciąży

Dziecko czy kariera?

pozycji zawodowej, problemami mieszkaniowymi czy brakiem odpowiedniego partnera. Chęć zrobienia kariery również odgrywa dużą rolę przy podjęciu decyzji (...) o potomstwie. O swoich decyzjach opowiadają użytkowniczki...

Decyzja o ciąży

Wiek matki a inteligencja dziecka

Wiek matki a inteligencja dziecka

i stabilizacją w życiu prywatnym - 30-letnie kobiety zwykle są w stałym związku, prowadzą zdrowszy tryb życia, zachodzą częściej w planowaną ciążę (...) . Statystyczna Polka zostaje matką w wieku 29 lat, zaś 10 lat temu najczęściej zachodziła...

Decyzja o ciąży

Kwas foliowy

Kwas foliowy

Dziennie kobiety przed ciążą i w czasie ciąży powinny przyjmować 0,4 mg (400 μg) kwasu foliowego. W takiej dawce witamina wraz z pożywieniem (...) szczególnie istotny jest dla kobiet, które rozpoczęły życie płciowe,...

Decyzja o ciąży

Decyzja o dziecku

ma zdecydowany wpływ na decyzję o kolejnej ciąży. Wśród osób bezdzietnych sytuacja materialna nie ma widocznego wpływu na decyzję o posiadaniu dziecka (...) . Decyzja o planowaniu...