Kalendarz płodności – fazy niepłodności, faza płodności
Kalendarz płodności to stały element dnia codziennego par, które starają się o dziecko. Umiejętność obliczenia dni płodnych wymaga przede wszystkim znajomości cyklu menstruacyjnego. Cykl menstruacyjny są to zmiany hormonalne i nie tylko, które zachodzą w organizmie każdej dojrzałej kobiety. Kalendarz płodności spełni swoją funkcję, jeśli kobieta będzie potrafiła obserwować swoje ciało i wszelkie zmiany typu upławy, temperatura.
1. Kalendarz płodności – fazy niepłodności
Pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego to pierwszy dzień krwawienia, natomiast ostatni dzień to dzień poprzedzający krwawienie. Kalendarz płodności powinien być dokładnie rozpisany tzn. musi przede wszystkim opierać się na długości cyklu menstruacyjnego. I faza niepłodności jest to czas przed owulacją, czyli momentem, kiedy gotowa do zapłodnienia komórka uwalnia się i wędruje do jajowodu. Trzeba pamiętać, że jest to faza względna, jeżeli chodzi o czas, ponieważ zależy od momentu, kiedy komórka jest już dojrzała. Bardzo ważna jest też długość cyklu i tak, jeśli cykl jest bardzo długi to i pierwsza faza niepłodności będzie dłuższa, a jeżeli cykl jest krótki przykładowo 25 dniowy to możliwość zajścia w ciążę jest już pod koniec I fazy. Dlatego kalendarz płodności musi być precyzyjnie skonstruowany.
II faza niepłodności trwa najczęściej 14 dni od momentu obumarcia komórki jajowej aż do końca miesiączki. Kalendarz płodności ten etap powinien określać, jako fazę niepłodności bezwzględnej. Oczywiście kalendarz płodności zawiera fazy niepłodności, ale trzeba mieć świadomość, że są to orientacyjne daty. Dzieje się tak, dlatego, że na organizm kobiety mogą działać różne czynniki zewnętrzne dla przykładu długotrwały stres czy choroba. Dlatego kalendarz płodności nie jest w 100% skuteczny, jeżeli wystąpią czynniki mogące zaburzyć cykl owulacyjny.
To też warto wiedzieć
- Komputery cyklu
- Obserwacja śluzu
- Zanim zajdziesz w ciążę
- Ciąża od a do z
2. Kalendarz płodności – faza płodności
Kalendarz płodności to oczywiście wyznaczenie owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej. Jest to faza trwająca od 5 do 10 dni. Jest to faza, która następuje od około 3 do 7 dni przed samą owulacją, w takim czasie plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety. Do tych dnia kalendarz płodności powinien mieć doliczone około 3, 4 dni po czasie owulacji. Komórka jajowa może przeżyć około 24 godziny, jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia obumiera.
Kiedy następuje owulacja? Kalendarz płodności jest konstruowany właśnie po to, aby został wyznaczony moment owulacji. Jest to najbardziej płodny moment w całym cyklu menstruacyjnym. Przyjmuje się, że występuje w połowie cyklu. Niektóre kobiety mogą odczuwać w tym czasie ból podbrzusza zmienia się też śluz.