Podstawowa temperatura ciała

Podstawowa temperatura ciała to temperatura mierzona u kobiety, stanowiąca podstawę ustalania dni płodnych i niepłodnych. Mierzenie podstawowej temperatury ciała, podobnie jak obserwacja śluzu, to naturalna metoda planowania rodziny. Aby móc stosować metodę termiczną, wykorzystuje się specjalny termometr owulacyjny. Rejestrowane zmiany podstawowej temperatury ciała wskazują na kolejne fazy cyklu menstruacyjnego. Pomiar temperatury pozwala więc ustalić moment owulacji, a wiedza ta umożliwia parze skutecznie starać się o dziecko lub uniknąć nieplanowanego poczęcia.

Polecane wideo:

Podstawy metody termicznej

Na zmiany temperatury ciała kobiety wpływ ma poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej, ze względu na wzrost zawierającego komórkę jajową pęcherzyka Graafa, zwanej również folikularną, stężenie progesteronu we krwi jest niższe, co wiąże się z niższą temperaturą ciała. W miarę wzrastania poziomu tego hormonu, wzrasta również temperatura. Wyższe temperatury notuje się w czasie owulacji i w fazie poowulacyjnej, czyli lutealnej. W cyklu, w którym nie zanotowano skoku temperatury, najprawdopodobniej nie doszło do jajeczkowania. Współżycie w czasie przypadającym na okres okołoowulacyjny daje duże szanse na zajście w ciążę, z kolei unikanie współżycia w tym czasie pozwala uniknąć ciąży niechcianej.

Mierzenie temperatury ciała

Podstawowa temperatura ciała to temperatura mierzona u kobiety, stanowiąca podstawę ustalania dni płodnych i niepłodnych. Mierzenie podstawowej temperatury...

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

glukoza

bryzka3 • ostatni post 4 dni temu

1

brak okresu

bryzka3 • ostatni post 1 tydzień temu

4
Artykuły Metoda termiczna
Wyznaczanie dni płodnych

Metoda objawowo-termiczna

Metoda objawowo-termiczna wykorzystuje badanie śluzu szyjkowego, szyjki macicy oraz temperatury ciała do stwierdzenia płodności kobiety. To metoda naturalnego planowania rodziny.

Wyznaczanie dni płodnych

Metoda termiczna

Metoda termiczna to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Określa ona płodność kobiety na podstawie podstawowej temperatury ciała. Pomiar temperatury musi być wykonywany codziennie.