Trwa ładowanie...

Podstawowa temperatura ciała

Avatar placeholder
29.09.2020 09:34
Podstawowa temperatura ciała
Podstawowa temperatura ciała

Podstawowa temperatura ciała to temperatura mierzona u kobiety, stanowiąca podstawę ustalania dni płodnych i niepłodnych. Mierzenie podstawowej temperatury ciała, podobnie jak obserwacja śluzu, to naturalna metoda planowania rodziny. Aby móc stosować metodę termiczną, wykorzystuje się specjalny termometr owulacyjny. Rejestrowane zmiany podstawowej temperatury ciała wskazują na kolejne fazy cyklu menstruacyjnego. Pomiar temperatury pozwala więc ustalić moment owulacji, a wiedza ta umożliwia parze skutecznie starać się o dziecko lub uniknąć nieplanowanego poczęcia.

spis treści

1. Podstawy metody termicznej

Na zmiany temperatury ciała kobiety wpływ ma poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej, ze względu na wzrost zawierającego komórkę jajową pęcherzyka Graafa, zwanej również folikularną, stężenie progesteronu we krwi jest niższe, co wiąże się z niższą temperaturą ciała. W miarę wzrastania poziomu tego hormonu, wzrasta również temperatura. Wyższe temperatury notuje się w czasie owulacji i w fazie poowulacyjnej, czyli lutealnej. W cyklu, w którym nie zanotowano skoku temperatury, najprawdopodobniej nie doszło do jajeczkowania. Współżycie w czasie przypadającym na okres okołoowulacyjny daje duże szanse na zajście w ciążę, z kolei unikanie współżycia w tym czasie pozwala uniknąć ciąży niechcianej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.