Trwa ładowanie...

Obliczanie dni płodnych - dni płodne, dni niepłodne

Avatar placeholder
12.05.2021 15:53
Obliczanie dni płodnych - dni płodne, dni niepłodne
Obliczanie dni płodnych - dni płodne, dni niepłodne (Zdjęcie kalendarza i termometru/Shutterstock)

Dni płodne i niepłodne pojawiają się w cyklu menstruacyjnym każdej kobiety. Świadomość poszczególnych faz cyklu może być pomocna dla par, które chciałyby skorzystać z metody kalendarzykowej planowania rodziny. Opiera się ona na wyliczeniu momentu owulacji. Inne metody biorą pod uwagę także objawy płodności i niepłodności w danym momencie. Wiedza o dniach płodnych i niepłodnych zwiększa świadomość kobiety dotyczącą jej ciała. Kiedy są dni płodne? Jak obliczyć dni płodne - przy nieregularnym okresie jest to również możliwe? Jak rozpoznać dni płodne? Czy dni płodne są bezpośrednio po okresie?

spis treści

1. Dni płodne - kiedy?

Cykl owulacyjny kobiety rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, a ostatnim dniem cyklu jest dzień przed wystąpieniem okresu. U większości kobiet cykl trwa średnio 28 dni. Wiele kobiet narzeka na nieregularne cykle, co nie tylko utrudnia codzienne życie, ale także wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych. Dni płodne u kobiety to okres okołoowulacyjny.

2. Dni płodne - kalkulator

Jak obliczyć dni płodne? Przyjmuje się, że jest to czas od trzech dni przed jajeczkowaniem do dwóch po. Sama owulacja występuje w:

Zobacz film: "Jak wyliczyć dni płodne?"
  • 10.-14. dniu cyklu, jeśli cykl trwa 26 dni,
  • 11.-15. dniu cyklu, jeśli cykl trwa 27 dni,
  • 12.-16. dniu cyklu, jeśli cykl trwa 28 dni,
  • 13.-17. dniu cyklu, jeśli cykl trwa 29 dni,
  • 14.-18. dniu cyklu, jeśli cykl trwa 30 dni,
  • 15.-19. dniu cyklu, jeśli cykl trwa 31 dni,
  • 16.-20. dniu cyklu, jeśli cykl trwa 32 dni,
  • 17.-21. dniu cyklu, jeśli cykl trwa 33 dni.

Aby zajść w ciążę, należy współżyć około 2-3 dni przed planowaną owulacją (można ją wyznaczyć na podstawie kilku miesięcy obserwacji). Współżyć najlepiej jest codziennie lub co drugi dzień, aż do dwóch dni po zaobserwowanej owulacji.

3. Dni płodne - objawy

Większą pewność co do momentu jajeczkowania daje dodatkowa obserwacja objawów płodności, takich jak:

Oprócz tego, niektóre kobiety zauważają, że przed owulacją (2-3 dni) ich cera i włosy wyglądają lepiej niż zwykle. Ma to związek z wysokim poziomem estrogenów produkowanych przez organizm w tym czasie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Które dni są niepłodne?

Obliczanie dni płodnych nie jest trudne, natomiast należy wiedzieć, że w czasie dni niepłodnych zajście w ciąże jest mniej prawdopodobne, choć oczywiście także możliwe.

Dni niepłodne w cyklu owulacyjnym kobiety to wszystkie pozostałe dni. Dzielą się one na dni niepłodności względnej i bezwzględnej. Faza niepłodności względnej nie ma stałej długości, trudno ją więc wyznaczyć, szczególnie w nieregularnym cyklu.

Ta faza niepłodności w przypadku 28-dniowego cyklu trwa w czasie krwawienia miesięcznego. Jednak jeśli kobieta ma krótszy cykl, okres niepłodności względnej może ustąpić płodności już pod koniec miesiączki. Wtedy stosunek w czasie krwawienia może doprowadzić do ciąży.

Zobacz także

Faza niepłodności fizjologicznej to czas między obumarciem komórki jajowej aż do krwawienia miesięcznego. Okres niepłodności trwa zwykle około 14 dni (między 10 a 16 dniami). Dana kobieta ma zwykle taką samą długość fazy niepłodności.

Czop śluzowy wewnątrz szyjki macicy uniemożliwia w tym czasie zapłodnienie. Ten rodzaj śluzu szyjkowego nie jest odczuwalny w pochwie, w odróżnieniu od śluzu płodnego, dającego wyraźne uczucie wilgotności w pochwie.

Jesteś w ciąży albo planujesz dziecko? Zadbaj o swoją skórę, stosując balsam przeciw rozstępom. Na stronie EZEBRA.PL kody rabatowe kupisz kosmetyki w niższych cenach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze