Starasz się o dziecko? Latem może ci się udać
Być może już wkrótce parom, które starają się o dziecko, lekarze będą zalecać wakacje w ciepłych krajach. Okazuje się bowiem, że promieniowanie słoneczne ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chcecie mieć dziecko? Może wam się udać już w te wakacje.
1. Słońce a męska płodność
Urlop to najpiękniejszy czas w ciągu roku – słoneczna aura sprawia, że możemy się zrelaksować, odpocząć od codziennych obowiązków i spędzić czas z partnerem. Romantyczna atmosfera wpływa na to, że mamy większą ochotę na seks. Ponadto dowiedziono, że słońce oddziałuje również na nasze organizmy.
Wyniki najnowszych badań wykazały, że promieniowanie słoneczne zwiększa płodność u kobiet i mężczyzn. Badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze zbadali wpływ witaminy D na jakość spermy.
Jak wskazują, niedobór słonecznej witaminy przekłada się na ruchliwość plemników. Im mniej witaminy D w organizmie, tym mniej plemników i mniejsze szanse na zapłodnienie. Aby zwiększyć ruchliwość plemników, a tym samym prawdopodobieństwo ciąży, należy uzupełnić niedobory witaminy D, która syntezowana jest w skórze pod wpływem słońca.
Do podobnych wniosków doszli również naukowcy z włoskiego Uniwersytetu w Parmie. Przebadano tam nasienie ponad 5 000 mężczyzn. Sprawdzano, jak pora roku wpływa na ilość i ruchliwość plemników w spermie.
Włoscy badacze odkryli, że jakość nasienia jest najlepsza latem – to właśnie w lipcu i sierpniu najłatwiej o skuteczne zapłodnienie.
2. Wpływ promieni UV na kobiecą płodność
Wpływ słońca na zdrowie jest nie do przecenienia. Chodzi nie tylko o produkcję witaminy D, która reguluje wiele ważnych procesów w organizmie, ale również o nasze samopoczucie. Teraz okazuje się, że słoneczna aura pozytywnie oddziałuje również na płodność.
Właściwości promieniowania słonecznego powinny docenić wszystkie starające się o dziecko kobiety. Belgijscy naukowcy udowodnili, że latem mają one większe szanse na zajście w ciążę. Podczas badania lekarze przyjrzeli się ponad 6 000 par, które od co najmniej 6 lat bezskutecznie starały się o poczęcie. Analizowano, jak warunki pogodowe wpływają na szczęśliwe zakończenie starań.
Badacze zaobserwowali, że najwięcej dzieci zostaje poczętych w czasie wakacji. Poza tym stwierdzili, że kobiety, które nie stroniły od słońca łatwiej zachodziły w ciążę od tych, które unikały opalania. Belgijskie badanie pokazuje więc, że płodność kobiety może być uzależniona od ekspozycji na promienie słoneczne.
Niski poziom witaminy D, która wytwarzana jest w organizmie pod wpływem słońca, może być jednym z czynników bezpłodności. Tak wynika z badań naukowców z Yale, którzy dowiedli, że aż 93 proc. kobiet cierpiących na to schorzenie miało niedobór witaminy D.
Jak można uzupełnić jej braki? Najlepiej oczywiście spędzać w słoneczne dni czas na świeżym powietrzu, ale małe ilości witaminy D można również czerpać z pożywienia.
Naturalne źródła witaminy D to ryby morskie (np. łosoś, makrela, tuńczyk, śledzie, sardele), jaja, oleje roślinne, nabiał i wątróbka. Można również wspomóc się suplementami zawierającymi witaminę D. Najlepiej jednak wyjechać na wakacje – zyskamy lepszy nastrój, zdrowie, a może nawet wrócimy we trójkę.