Trwa ładowanie...

Zapłodnienie - charakterystyka, ciąża

Za początek ciąży umownie uważa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Według zasady Naegelego ciąża liczy 40 tygodni. Natomiast z punktu widzenia biologii, czas trwania ciąży liczy się od poczęcia, co daje czas 38 tygodni. Sprawdź, kiedy dochodzi do poczęcia.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

 

Zapłodnienie to połączenie męskich i żeńskich komórek rozrodczych, w wyniku czego powstaje nowa komórka – zygota. W wyniku współżycia kobiety i mężczyzny może dojść do wytrysku nasienia w drogach rodnych kobiety. Wprowadzone w ten sposób plemniki przemieszczają się i wnikają w komórkę jajową. Do zapłodnienia może dojść również w wyniku inseminacji lub poprzez wykorzystanie metody in vitro. Wynikiem zapłodnienia jest ciąża. Zapłodnienie może nastąpić pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu kobiety.

Zapłodnienie jest to raczej cały ciąg procesów niż pojedyncze zdarzenie. Dlatego też nie można wskazać jednego, konkretnego momentu poczęcia. Jeśli ten ciąg zostanie przerwany w którymś momencie, nie dochodzi do zapłodnienia.

spis treści

1. Zapłodnienie - kiedy do niego dochodzi?

Około 14 dni przed następną miesiączką kobieta jajeczkuje – z pęcherzyka Graafa uwalniana jest komórka jajowa. Wypustki jajowodu przechwytują jajeczko i przesuwają je w stronę macicy. Jajeczko otoczone jest przejrzystą otoczką i warstwą komórek pęcherzykowych, tworzących wieniec promienisty.

Komórka jajowa może zostać zapłodniona najwyżej w ciągu 24 godzin po opuszczeniu jajnika, a plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet 3 dni. Po wytrysku sperma znajduje się przy tylnym sklepieniu pochwy. Dzięki witkom plemniki (których jest 300-400 milionów) przemieszczają się do macicy i dalej do jajowodu.

Świeży ejakulat w drogach rodnych kobiety nie jest jeszcze gotowy, by doprowadzić do zapłodnienia. Plemniki muszą najpierw przejść szereg zmian – kapacytację. Czas trwania kapacytacji wynosi około 3-7 godzin. W tym czasie osłonka glikoproteinowa leżąca nad akrosomem i białka płynu nasiennego zostają usunięte, następuje hiperaktywacja plemnika. Plemnik musi przejść kapacytację, aby mogła nastąpić reakcja akrosomowa (wniknięcie do komórki jajowej).

2. Zapłodnienie a ciąża

Dzięki fertylizynie komórka jajowa przyciąga do siebie plemniki. Następnie plemnik musi przeniknąć osłonkę przejrzystą komórki jajowej. W przedniej części główki plemnika znajduje się przekształcony lizosom, który uwalnia enzymy pozwalające na przeniknięcie wieńca promienistego komórki i strawienie osłonki przejrzystej. W połączeniu z wijącym się ogonem plemnika pozwala to na przejście plemnika przez osłonkę przejrzystą.

Gdy plemnik dostanie się już do komórki jajowej, wiąże się on z błoną plazmatyczną oocytu. Jak tylko jego zawartość znajdzie się w komórce jajowej, wysyła ona sygnał do błony komórkowej i przez mikroskopijne otwory do wnętrza jajeczka wpuszczane są naładowane cząsteczki ze słonawego płynu, który je otacza. Powoduje to z kolei sygnał do całej błony komórki jajowej – zamyka się ona szczelnie, by inny plemnik nie dostał się do komórki. Pierwsze objawy ciąży mogą pijawić się po około 7 dniach, od momentu zapłodnienia, kiedy zarodek dotrze do macicy i rozpocznie się proces implantacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.