Takie dzieci rodzą się niezwykle rzadko

Michelle Cooke urodziła bliźnięta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sama ma siostrę bliźniaczkę.

– Takie sytuacje to rzadkość – twierdzą eksperci.

Polecane wideo:

33-letnia Michelle Cooke pochodzi z Cobham w Wielkiej Brytanii. Kiedy zaszła w ciążę, nawet nie mogłaby przypuszczać, że urodzi bliźniaki. Czasami tylko żartowała na ten temat ze swoją siostrą bliźniaczką, Sarą. Okazało się, że z pozoru niewinne żarty stały się rzeczywistością.

– Kiedy zaszłam w ciążę, byłam bardzo szczęśliwa. Postanowiłam więc pójść do lekarza i zrobić badanie USG, by przekonać się, czy wszystko jest w porządku – opowiada Michelle. Radosną nowinę przekazała kobiecie lekarka. – Spytałam panią ginekolog, czy widziała bicie serca mojego dziecka, a ona odpowiedziała, że widać bicie dwóch serc – dodaje kobieta. A to oznaczało ciążę bliźniaczą.

Przypadki, kiedy bliźniaki rodzą bliźniaki, zdarzają się stosunkowo często. Jednak sytuacja Michelle jest wyjątkowa. Powód? Ona i jej siostra są tak zwanymi bliźniętami jednojajowymi, które rodzą się w przypadku, gdy jedno kobiece jajeczko po zapłodnieniu podzieli się na dwa. Lekarze notują trzy takie przypadki na 1000 porodów. Ale to nie wszystko.

Kiedy Michelle dowiedziała się, że nosi pod sercem bliźniaki, od razu zadzwoniła do siostry.

– Obie nie mogłyśmy w to uwierzyć. Mój mąż również był zaskoczony i myślał, że żartuję – wspomina kobieta.

Cztery tygodnie później Michelle zgłosiła się na kolejne USG. Badanie wykazało, że jej dzieci to również bliźnięta jednojajowe. Sytuacje, gdy bliźniak jednojajowy zachodzi w jednojajową ciążę bliźniaczą, praktycznie się nie zdarzają.

– Ciąża mnoga jednojajowa to rzadkość, więc powtarzanie jej w kolejnym pokoleniu jest już niemalże niemożliwe i nie było notowane w naszym kraju wcześniej – mówi Leila Hanna, ginekolog położnik z 30-letnim stażem.

Okazało się, że córeczki Michelle dzielą jedno łożysko, a to może doprowadzić do poważnych komplikacji i dlatego przez całą ciążę kobieta była pod stałą opieką lekarzy.

Elsie i Marni przyszły na  świat we wrześniu przez cięcie cesarskie. W domu czekała na nie starsza siostra Evie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Ciąża wielopłodowa
Ciąża wielopłodowa

Bliźniaczki urodziły dzieci tego samego dnia

Bliźniaczki urodziły dzieci tego samego dnia

Rodgers, zaszły w ciążę niemalże w tym samym czasie, choć jak twierdzą - nie planowały tego. Swojej rodzinie radosną wiadomość obwieściły podczas (...) siostry specjalnie starały się zajść w ciążę w tym samym czasie....

Ciąża wielopłodowa

Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów urodzeń

Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów urodzeń

. By zapłacić za in vitro, wzięli pożyczkę. I udało się. Para spodziewa się czworaczków. Chociaż ciąże mnogie przy tej metodzie zdarzają się stosunkowo (...) często, ta jest naprawdę wyjątkowa. Próby zapłodnienia pozaustrojowego para...

Ciąża wielopłodowa

Nawet lekarze byli zaskoczeni wagą bliźniąt

Nawet lekarze byli zaskoczeni wagą bliźniąt

Alanna i Paul z Edynburga mają powody do dumy - nie dość, że zostali rodzicami dwóch zdrowych synków, to jeszcze Troy i Kaius zostali okrzyknięci największymi bliźniakami w historii Szkocji. Ile ważyły nowo narodzone dzieci? Rekordowe bliźniaki Szczęśliwi...

Ciąża wielopłodowa

Mają 14 córek, nie przestają starać się o syna

Mają 14 córek, nie przestają starać się o syna

syn. Augustina twierdzi, że lubi być w ciąży, nie miewa poważnych problemów, ani nie jest to dla niej stresujące. Jest także pewna, że będzie jej dane (...) i Braelee, lekarz żartował, że bardziej prawdopodobne jest wygrać na loterii,...