Trwa ładowanie...

"Mam synka Brajanka". Kim są ludzie nadający takie imiona?

Avatar placeholder
18.04.2019 16:14
Marta ma syna Brajana
Marta ma syna Brajana (Facebook)

- Dziesięć lat temu, kiedy urodziłam syna, nie było hejtu na nietypowe czy zagraniczne imiona – mówi Marta, mama Brajana, któremu imię wybrał ojciec, fan gitarzysty grupy Korn.

1. Brajan i Dżesika to coraz popularniejsze imiona

A jednak stało się – Czesia i Darek Kurzawscy, jedni z głównych bohaterów serialu "Klan", rozwiedli się. Pewnie nigdy by do tego nie doszło, gdyby nie Brajan Cebula, kolega Darka z wojska i karierowicz, który stracił dla Czesi głowę.

Potem w ich życie wkroczyła siostra Brajana – Dżesika. Vlogerka, roztrzepana kokietka, samotnie wychowująca kilkuletniego Dżastinka, bez trudu owinęła sobie Darka wokół palca. Charakterystyczne imiona bohaterów "Klanu" w dość stereotypowy sposób korespondują z ich osobowością oraz… stylem.

Brajan to raczej prosty chłopak, miłośnik różowych koszul, do których dobiera pstrokate krawaty. Dżesika, domorosła stylistka, cętki łączy z futerkiem i chętnie eksponuje swoje wdzięki, nosząc mocno wydekoltowane bluzki obszyte koronką.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Dziś imiona takie jak Brajan czy Dżesika nie są już rzadkością, choć wciąż zwracają uwagę.

2. Nie było takiego hejtu

Marta z Radomia zżyma się, gdy słyszy, że imię Brajan noszą dzieci wywodzące się z rodzin patologicznych czy z tzw. nizin społecznych. Z wykształcenia jest archiwistką.

Marta nazwała swojego syna Brajan
Marta nazwała swojego syna Brajan (Facebook)

- Teraz pomagam mężowi w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jestem samoukiem, jeśli chodzi o księgowość. Nie pasuję więc do tego, co się mówi o rodzicach dzieci noszących takie imiona – uważa. Jej syn ma na imię Brajan. Skąd ten pomysł? - Zgodziłam się na prośbę mojego ówczesnego partnera, który miał hopla na punkcie zespołu Korn, a konkretnie gitarzysty – tłumaczy Marta (chodzi o Briana "Heada" Welcha). - Syna urodziłam 10 lat temu i wtedy zagraniczne imiona nadawało się spolszczone. Nie było na nie takiego hejtu jak teraz - dodaje.

Marta przestała już reagować, gdy słyszy stereotypowe opinie na temat takich imion. - Wbrew temu, co się może komuś zdawać, mój syn Brajan jest inteligentnym chłopcem – podsumowuje z uśmiechem.

Inga, w wątku "Rodziny patologiczne i przypisywane im imiona", pisze tak: "Zawsze się sprzeciwiałam takim uogólnieniom, że imiona starszego typu nadają ludzie inteligentni, a Nicola itp. to patologia… Dzisiaj byłam z synkiem u lekarza, przede mną była pani z czwórką dzieci (Nicola, Roksana i Sandra oraz Patryk) i naprawdę normalna rodzina to nie była. Pani w kolejnej ciąży, co chwila podpalająca papierosa przed przychodnią, mająca może ze trzy zęby, wrzeszcząca na dzieci o wszystko i używająca takich słów, że szkoda gadać! I tak się zastanawiam, że może jest w tym jakaś prawda, że tego typu imiona nadają takie rodziny… A może to po prostu zwykły przypadek?" - zastanawia się kobieta.

3. Ivo, Toni i Marija

W 2018 roku najpopularniejszym imieniem dla chłopca w Polsce był Antoni. W 177 przypadkach rodzice dla syna wybrali imię Brajan (Brayan – 32 razy, Bryan – 12, Brian – 10). Wśród obco brzmiących imion prym wiodą: Oliwier, Alan i Natan.

Na popularności zyskuje Milan (w 2018 roku imię wybrano ponad 500 razy). Wśród polskich chłopców znajdą się też ci o imieniu Alex, Leo, Dorian, Beniamin, David, Maximilian, Mark, Denis, Nathan, Nicolas, Vincent, Kevin (i Kewin), Victor, Martin, Ivo, Xavier, Anthony, Liam, Noah, Lucas, Teo, Colin, Diego, Justin, Patrick czy Toni.

W przypadku dziewczynek w 2018 roku rodzice najczęściej decydowali się na imię Zuzanna. Rokrocznie w czołówce jest Nikola (2053 przypadki) – spolszczona wersja "Nicole” przestała już dziwić.

Nela, Mia, Melania, Gaja, Olivia, Emma, Lea, Victoria, Noemi wybierane były po kilkaset razy. Córkom polscy rodzice nadawali również takie imiona jak Maya, Mila, Livia, Ines, Sophie, Stella, Anastasia, Emily, Alisa, Lilly, Carmen, Kaya, Michelle, Abigail, Sofija, Charlotte, Vivien, Nell, Angelina, Kesja, Elizabeth, Tulia, Chloe, Luisa, Dajana, Melody, Emili, Angel, Marija. W 2018 roku 67 dziewczynek dostało imię Jessica, natomiast Dżesika – 9.

Paulina i Jarek, kiedy dla swojego jedynego syna wybierali imię Brajan, wywołali niemały szok w swoim rodzinnym mieście. Był koniec lat 80., dla chłopców wybierano imię Piotr, Paweł, Kamil, Marcin, Wojtek, Łukasz, Michał, Maciek, Bartek, Jacek, Grzesiek, Adam. Ale Brajan?

To była wtedy prawdziwa egzotyka. Skąd więc ten pomysł? Paulina i Jarek zawsze prowadzili odrobinę szalony tryb życia. Jeździli na motocyklach, słuchali rocka, byli bardzo towarzyscy i swobodnie podchodzili do życia. Nad imieniem dla syna długo się nie zastanawiali. Brajan było impulsem.

4. Elizabeth, nie Elżbieta

Dziś coraz więcej rodziców wybiera dla swoich dzieci nietypowe, oryginalne, zapożyczone z zagranicy imiona. Często to po prostu… kaprys. Nierzadko jednak z imieniem związana jest jakaś historia, sentyment, a najczęściej – słabość do popularnej osoby, która je nosi. Weronika Rosati nazwała córkę Elizabeth, podobno na cześć Elizabeth Taylor (inna rzecz, że dziewczynka urodziła się w Stanach Zjednoczonych).

Córeczka Natalii Siwiec nosi imię Mia – po Mii Wallace z "Pulp Fiction", jednego z ulubionych filmów modelki (notabene w 2018 roku dwóch polskich chłopców otrzymało imię takie jak reżyser tego kryminału – Quentin).

Katarzyna Skrzynecka dała córce na imię Alikia Ilia – imiona mają greckie pochodzenie, bo Grecja to kraj, w którym aktorka zakochana jest od lat. W jednym z wywiadów Skrzynecka wyznała: "Nie mieliśmy żadnego problemu z zarejestrowaniem. Alikia to imię normalnie funkcjonujące w Europie. Nie nadałabym dziecku imienia tylko po to, żeby było oryginalne".

5. Co na to badacze?

Przepytałam parę osób w różnym wieku i różnej płci, co sądzą o nadawaniu dzieciom nietypowych imion. W odpowiedzi bardzo często pojawiały się słowa "pretensjonalność" i "moda", ale też "bezmyślność", a nawet "głupota". "Imię można nadać każde, ale trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji, bo dziecko będzie je nosić do końca życia" – mówi 45-letni Mariusz.

Jeśli mowa o konsekwencjach, badania potwierdzają, że rzadkie imię może mieć negatywny wpływ na życie. Amerykańscy uczeni zauważyli, że wśród studentów noszących niezwykłe imię częściej występowały problemy z nauką oraz objawy psychonerwic. Na podstawie analizy przypadków zaburzeń psychiatrycznych u chłopców odkryto, że mają one poważniejszy charakter u pacjentów noszących rzadko nadawane imiona.

Ale, co ciekawe, prawidłowość tę zaobserwowano tylko w grupie mężczyzn, co jest zbieżne z wynikami innych badań, które wykazały, że unikalność czy indywidualność mają inne znaczenie dla kobiet niż dla mężczyzn (w przypadku kobiet są oceniane pozytywnie, natomiast w odniesieniu do mężczyzn mogą wydawać się dziwactwem).

Badacze spekulują, dlaczego tak się dzieje. Zauważają, że imiona rzadkie mogą narażać dziecko na dokuczanie, odrzucenie przez rówieśników, mogą być także źródłem niekorzystnych doświadczeń. Inna rzecz, że unikatowe imiona wiążą się niekiedy z nietypowymi oczekiwaniami najbliższych. Ale – co bardzo ważne – zdaniem naukowców również rodzice wybierający nietypowe imiona dla swoich dzieci miewają problemy z przystosowaniem.

"Imiona niezwykłe, rzadkie, wymyślne są nadawane częściej w rodzinach o niższym statusie społeczno-ekonomicznym niż w rodzinach o wyższym statusie. Wybór imienia może stanowić próbę podwyższenia statusu społecznego" – wyjaśnia Krystyna Doroszewicz w pracy "Psychologiczne aspekty imion ludzkich".

Według polskiego prawa można wystąpić o zmianę imienia, jeśli jest ono ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze