Trwa ładowanie...

Rodzice przestają nazywać dzieci Dżesika czy Brajan. Do łask wracają imiona sprzed 100 lat

Avatar placeholder
31.08.2018 11:44
Do łask wracają klasyczne imiona
Do łask wracają klasyczne imiona (123rf.com)

Imiona takie jak Dżesika, Nikola, Brajan w ostatnich latach budziły co najmniej kontrowersje. Dla jednych brzmią światowo, dla innych są synonimem złego gustu rodziców. Okazuje się jednak, że moda się zmienia. Dziś do łask wracają Zofia i Franciszek.

1. Nikola i Kewin

Zaanektowane z języka angielskiego i często spolszczane w pisowni imiona, takie jak Nikola, Dżesika czy Kewin, niekiedy wywołują negatywne skojarzenia z marginesem społecznym, który szuka nobilitacji przez obcobrzmiące imiona dla dzieci.

Zdarza się, że w zestawieniu z polskim nazwiskiem, imiona te brzmią co najmniej zabawnie.

Począwszy od lat 90. XX wieku, mimo krytyki i żartów, Nikole i Brajanki, cieszyli się niesłabnącą popularnością. Imiona te są obecne w Polsce od blisko 30 lat. Niektóre osoby tak nazwane dziś już są dorosłe i założyły własne rodziny. Jakie imiona wybierają dla swoich dzieci?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zobacz też: Imiona staropolskie wracają do łask

2. Antoni i Zofia

Analizując najpopularniejsze imiona pierwszej połowy 2018 roku, można zauważyć, że trendy się zmieniają. Imiona klasyczne wracają do łask.

Zuzanna i Antoni to para najczęściej nadawanych imion w pierwszym półroczu bieżącego roku.

Wśród dziewczynek królują również Julia i Zofia. Popularne kobiece imiona to również m.in. Hanna i Maria.

W gronie chłopców, obok Antoniego, dominowały imiona takie jak: Jakub, Jan, Franciszek, Stanisław.

Zobacz też: Obcojęzyczne imiona dla dzieci (WIDEO)

3. Imiona historyczne w całej Europie

Niektórzy stawiają na imiona starsze, jako uniwersalne i nie budzące tylu kontrowersji, co zbyt nowoczesne i obcobrzmiące. Trend nadawania imion historycznych, kojarzących się często z przodkami, obserwowany jest już od kilku lat.

Powrót imion sprzed lat obserwuje się nie tylko w Polsce. Europa wraca do korzeni. Statystyki wskazują na największą popularność imion z lat 20. XX wieku, czyli sprzed blisko stulecia.

Zobacz też: Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami (WIDEO)

4. Jak wybrać dziecku imię?

Dobór imienia może rzutować na resztę życia. Rodzice powinni wziąć pod uwagę to, że dziecko będzie się rozwijać, rosnąć i zmieniać. Mała słodka Marysia czy Zosia nie brzmi już tak wdzięcznie, gdy jest Maryśką czy Zośką w wieku nastoletnim. Pełne formy imienia Zofia czy Maria mogą z kolei być zbyt poważne.

Rodzice, którym zależy na oryginalności, powinni uwzględnić zarówno brzmienie imienia wraz z nazwiskiem, a także fakt, czy zbyt udziwnione imię nie będzie dziecka ośmieszać. W tej sytuacji powrót do klasyki wydaje się dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Zobacz też: Imiona dla dzieci inspirowane social media

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze