Trwa ładowanie...

Rzadkie imiona dla dziecka. Przemyśl zanim nadasz!

 Agnieszka Gotówka
06.03.2024 15:08
Rzadkie imiona
Rzadkie imiona (https://stock.adobe.com/)

Rzadkie imiona to zaledwie margines podstawowego rejestru imion obowiązującego w Polsce. Mimo to są osoby, które chętnie po nie sięgają. Sprawdźmy zatem, dlaczego rodzice nadają dzieciom rzadkie imiona i dlaczego warto tę decyzję dobrze przemyśleć.

spis treści

1. Rzadkie imiona. Czy warto je nadawać?

Imiona rzadkie dla dziewczynek i chłopców występują w oficjalnych rejestrach, wydawanych kalendarzach i są współcześnie nadawane. Bywa, że dawniej cieszyły się dużą popularnością, dziś są wręcz zapomniane. Niekiedy też są zupełnie nowe, wcześniej w polszczyźnie nieużywane. Trudno też jednoznacznie wskazać, które z imion to imiona rzadkie, unikalne, nietypowe, niezwykłe. Niekiedy to po prostu imię niespotykane w danym środowisku lub obiektywnie rzadko nadawane.

Zawsze jednak trzeba pamiętać, że imię, choć oczywiste, stanowi element naszej tożsamości. Rodzice powinni zatem nadawać je swoim dzieciom z rozwagą i po długim zastanowieniu. Tu nie ma miejsca na modę lub chwilową fascynację.

Zobacz film: "Najlepsze prezenty dla nowo narodzonego dziecka i rodziców"

– Imię odnosi się do konkretnego człowieka, w przeciwieństwie do nazwiska, które jest dziedziczone i przypisane całej rodzinie. Z perspektywy rodziców można powiedzieć, że nadając dziecku imię, powołują do życia konkretną osobę. Noworodek przestaje być anonimowym dzieckiem, staje się Jankiem czy Małgosią – w wywiadzie dla WP Parenting.pl mówiła dr Krystyna Doroszewicz, psycholog Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

2. Jak są unikalne i rzadkie imiona dla dziecka?

Według rządowego rejestru (stan na 31.01.2023 r.) imiona dla dziewczynek rzadkie, ale o polskim lub zbliżonym do polskiego brzmieniu, to m.in:

  • Melchiora (4 nadania)
  • Bratysława (4 nadania)
  • Leisa (4 nadania)
  • Natalja (4 nadania)
  • Eriona (4 nadania)
  • Pati (5 nadań)
  • Ksaweria (5 nadań)
  • Żenisława (5 nadań)
  • Dżastina (5 nadań)
  • Tosława (5 nadań)
  • Kruszyna (5 nadań)
  • Krzysława (5 nadań)

Dla porównania: najczęściej nadawanym imieniem w 2023 r. była Anna. Takie imię otrzymało 1075653 dziewczynek.

Rzadkie imiona dla dziewczynek zagraniczne, takie jak Zheng (chińskie), Akemi (japońskie) czy Yulin, najpewniej nadawane są przez osoby innej narodowości, jednak na stałe mieszkających w Polsce, lub dzieciom ze zwiazków, w którym rodzice są różnych narodowości.

Wśród rzadkich imion męskich nadawanych dzieciom urodzonym w ubiegłym roku są:

  • Maksymin (7 nadań)
  • Otello (7 nadań)
  • Essa (7 nadań)
  • Derik (7 nadań)
  • Jakup (7 nadań)
  • Bertil (7 nadań)
  • Gniewomierz (7 nadań)
  • Włodek (7 nadań)
  • Urlich (7 nadań)
  • Staszek (7 nadań)

3. Jakie są najważniejsze czynniki do rozważenia przy wyborze rzadkiego imienia dla dziecka?

Polskie przepisy dotyczące nadawania imion dają rodzicom dużą swobodę w wyborze imienia dla dziecka. Chronią też przed ośmieszeniem i innymi negatywnymi konsekwencjami.

Według art. 59 Prawa o aktach stanu cywilnego kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia. W takiej sytuacji ma prawo wybrać imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

Przepis ten nie mówi jednak niczego na temat nadawania dzieciom imion niezwykłych, pochodzących z obcego języka lub wywodzących się od słów pospolitych. A takie przypadki się zdarzają.

– Rodzice czasami kierują się wyłącznie własnymi celami, ambicjami, doraźnymi emocjami, zupełnie nie biorąc pod uwagę interesu dziecka i tego jak dziecku będzie się żyło z wybranym przez rodziców imieniem – zauważa dr Krystyna Doroszewicz.

Trzeba zatem zapytać samego siebie, czy popularność imienia wpływa na jego wyjątkowość oraz czy nadając imię rzadkie w przyszłości nie narazimy dziecka na nieprzyjemności. NIespotykane imię może stanowić przyczynę dokuczania i odrzucenia przez rówieśników i być źródłem niekorzystnych doświadczeń.

Dotyczy to choćby nadania imienia w formie zdrobniałej (przypomnijmy: w 2023 r. w rejestrze pojawiły się takie imiona jak Włodek, Staszek czy Antek). Kojarzy się ona z małym dzieckiem, wskazując na jego bezradność i niedojrzałość. I o ile w dzieciństwie aż tak nie zwraca to uwagi, o tyle trudno sobie wyobrazić dorosłą osobę na odpowiedzialnym stanowisku o imieniu Jaś czy Piotruś.

– Uważam, że najlepsze są imiona, które rosną razem z dziećmi, czyli takie, które mają różne formy utworzone od wersji oficjalnej. W przedszkolu jest mały Jaś, w szkole Janek, a na studia idzie Jan – posumowuje dr Krystyna Doroszewicz.

4. Gdzie znaleźć inspiracje dla rzadkich imion?

Jeśli jednak zdecydujemy się szukać ładne rzadkie imiona dla dziewczynek czy chłopców, chcąc nadać je swojemu dziecku, starajmy się podejść do tego odpowiedzialnie. Wiele z nich pojawia się w rejestrach rzadko, ale nie są ani ośmieszajace, ani zdrobniałe czy budzące negatywne skojarzenia, więc najpewniej nie będą dla dziecka źródłem przykrości.

Trzeba też obiektywnie stwierdzić, że w jednych dziedzinach życia imiona rzadkie mogą szkodzić, a w innych sprzyjać. W świecie artystycznym im bardziej oryginalne imię, tym lepiej. Bywa też, że rodzice, którzy zyskali pewną popularność, nadają oryginalne imię swoim dzieciom, choć same go nie noszą (w Polsce takim przykładem są imiona dzieci Michała Wiśniewskiego: Etiennette, Xavier, Fabienne, Falco Amadeus, Noël Cloé).

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze