Rodzicielski klucz do bezpieczeństwa. Razem przy stole, razem w internecie
Mamo, tato, ty nie rozumiesz, nie znasz się – mówią dzieci, zwłaszcza gdy tematem jest internet. Być rodzicem w dzisiejszym błyskawicznie rozwijającym się technologicznie i kulturowo świecie to prawdziwe wyzwanie. Nie można się jednak poddawać – trzeba natomiast próbować dotrzymać dzieciom kroku. Stawką jest ich bezpieczeństwo i dobrostan cyfrowy.
Konflikt pokoleń jest stary jak świat. Młodsi zawsze bez wahania idą do przodu i korzystają z nowinek. Ich rodzice czy dziadkowie z dystansem podchodzą do tego, co modne i nowoczesne. Trochę z obawy, a trochę z przywiązania do tradycyjnych metod. Dzisiejszy cyfrowy świat, w którym internet i smartfony są już standardem, stawia przed rodzicami jeszcze większe wyzwania. Uczestniczący w panelu "Cyfrowe drogowskazy. Jak zbudować most łączący dzieci, rodziców i nauczycieli w sieci?" specjaliści różnych dziedzin przedstawiali różne propozycje i punkty widzenia na te kwestie. Doszli do wspólnego wniosku: aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo cyfrowe, rodzice powinni ramię w ramię z pociechą zgłębiać tajniki sieci i uczyć się zasad.
- Dzieci często mają świeże spojrzenie na technologie. Są na bieżąco z najnowszymi aplikacjami i platformami społecznościowymi, które stają się popularne w ich środowisku. Mogą też używać specyficznego języka, skrótów lub emotikon popularnych online. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jakie są aktualne trendy w komunikacji w sieci – podsumowuje Mateusz Gruba, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i pedagog specjalny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szemudzie.
Kluczem do sukcesu jest także współpraca rodziców z nauczycielami. Wspólna strategia i metody uczenia, dobry kontakt, informowanie się o sukcesach i porażkach dzieci, wspólny front staną się modelowym środowiskiem, w którym uczenie i utrwalanie wiedzy będzie przebiegać bez zakłóceń. - Budowanie atmosfery pozytywnej współpracy między szkołą a rodzicami może opierać się na regularnej i otwartej komunikacji, gdzie nauczyciele i rodzice dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz wyzwaniami.
Organizowanie warsztatów lub spotkań, podczas których rodzice i dzieci mogą wspólnie uczestniczyć w projektach, to świetny sposób na integrację szkolnej społeczności i wzmacnianie wzajemnego porozumienia – twierdzą eksperci w dyskusji.
W atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia będzie łatwiej wypracować domowy kodeks higieny cyfrowej z zasadami, które dotyczyć będą wszystkich domowników. Te "paragrafy" nie mają być jedynie nakazami i zakazami narzuconymi przez dorosłych. Dzieci powinny także uczestniczyć w ich tworzeniu. Rodzinna bliskość, wspólnie wykonywane zadania, zabawy czy choćby rozmowy przy stole sprawiają, że dziecko czuje się akceptowane, kochane i bezpieczne. To potężny fundament, który sprzyja szczerości. Dziecko nie będzie czuło lęku, aby przyznać się do potknięcia czy błędu. Bez obaw zwierzy się ze swoich problemów, na przykład związanych z komunikacją internetową z rówieśnikami.
Internet nie jest monolitem. Cyfrowe mody zmieniają się jeszcze szybciej niż technologia. To, czym żyją dzieci obecnie, za kilka miesięcy może już być przeszłością. Warto trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, co aktualnie jest na topie. Pomogą w tym rozmowy z dziećmi o ich internetowych fascynacjach, najlepszych dowcipach, grach. To pozwoli umocnić relacje i zadbać o bezpieczeństwo w sieci, bo przecież właśnie te aspekty, a nie samo nadążanie za dzieckiem są najważniejsze.
Współpraca z rodzicami jest jednym z kluczowych elementów w budowaniu odpowiedzialnego podejścia do technologii. Warto, aby rozmowy o bezpieczeństwie w sieci oraz o cyfrowym świecie młodych odbywały się na każdym etapie edukacji. Świat cyfrowy to dynamiczna przestrzeń. Wprowadzenie w niego dzieci wymaga od dorosłych nieustannej gotowości do nauki i wprowadzania zmian".
To nie jedyne metody, jak przekazać dzieciom zasady zachowania w sieci i zapewnić im narzędzia, jak rozpoznać i postępować z internetowymi zagrożeniami. Sprawdzone i wartościowe źródła dla rodziców i nauczycieli dzieci w wieku wczesnoszkolnym znajdują się na platformie Stacja Galaxy – bezpieczne miejsce w sieci. Ta platforma edukacyjna przygotowana przez firmę Samsung jest zbiorem poradników, scenariuszy i podpowiedzi. Pokazuje, jak dać solidne podstawy dziecku, które zaczyna samodzielnie eksplorować internet, i wpoić mu zasady higieny cyfrowej. Kilka z nich pojawia się także w dyskusji "Cyfrowe drogowskazy. Jak zbudować most łączący dzieci, rodziców i nauczycieli w sieci?". Wystarczy obejrzeć materiał wideo, który znajdziecie poniżej. Możecie także zalogować się na stronie stacjagalaxy.pl i swobodnie eksplorować dostępne materiały. Warto także skorzystać z okazji i razem ze szkołą swojego dziecka wziąć udział w drugiej edycji edukacyjnego programu "Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci", obejmującego lekcje, warsztaty dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 grudnia. Jeśli w ramach programu wesprzecie swoje dzieci i będziecie razem realizować zadania, macie szansę na wygranie wartościowych nagród dla szkoły waszych pociech.
Jeśli razem ze szkołą zrealizujecie warsztaty, świetnie rozwiążecie zagadki i wykonacie zlecone zadania, jest szansa na duże nagrody.