Trwa ładowanie...

Jak poprawić jakość spermy?

Avatar placeholder
17.03.2021 17:35
Jak poprawić jakość spermy?
Jak poprawić jakość spermy? (123rf)

Ilość i jakość plemników partnera znacząco wpływa na łatwość, z jaką kobieta zachodzi w ciążę. Jedną z metod ułatwiających poczęcie jest więc poprawa jakości ejakulatu. Jednak jak poprawić jakość nasienia? Ważną rolę odgrywa tu dieta i styl życia. Przy niewielkich w gruncie rzeczy zmianach można osiągnąć bardzo dobre efekty. Kiedy plemniki są najlepszej jakości? Jak poprawić ruchliwość plemników? Podpowiadamy.

spis treści

1. Jak wzmocnić plemniki?

Męska płodność pogarsza się, jeśli w diecie mężczyzny jest za mało antyoksydantów – tak przynajmniej sugerują najnowsze badania. Antyoksydanty to różnego rodzaju substancje, które łączy jedno działanie: zwalczanie wolnych rodników, utleniających, czyli niszczących komórki organizmu.

Niszczące działanie wolnych rodników to nie tylko niepłodność, ale także inne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, hemoroidy, alergie, obniżenie odporności.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Antyoksydanty to między innymi:

  • witaminy: C i E,
  • barwniki (flawonoidy) zawarte w roślinach: likopen, luteina, katechina,
  • jony niektórych metali: cynku, manganu, selenu,
  • inne substancje: np. ubichinon (znany jako koenzym Q10).

Gdzie można znaleźć antyoksydanty? Duże ich ilości można znaleźć w: czerwonym winie, pomidorach (likopen), szpinaku (luteina), kukurydzy (luteina), zielonej herbacie (katechina), cytrusach (witamina C), olejach roślinnych (witamina E).

Antyoksydanty poprawiają jakość spermy, ruchliwość plemników, ilość spermy na wytrysk, ilość plemników w ejakulacie.

2. Jak zwiększyć ilość plemników?

Stres i siedzący tryb życia obniżają jakość spermy i tym samym pogarszają męską płodność. Polecamy ćwiczenia na świeżym powietrzu – pozwolą one na dotlenienie organizmu, rozładowanie stresu i regularną aktywność fizyczną.

Odradzamy jedynie jazdę na rowerze, gdyż przegrzewanie jąder przy ciągłym kontakcie z siodełkiem może znacząco zmniejszyć ilość plemników w spermie. W cieple, produkcja plemników zwalnia, co skutkuje obniżeniem płodności.

Każdy mężczyzna powinien więc także dbać o to, aby nie przegrzewać genitaliów – na przykład kładąc na nich nagrzewające się laptopy. Także wysoka temperatura otoczenia negatywnie wpływa na produkcję plemników. Słabo wietrzone pomieszczenia i zbyt „podkręcone” ogrzewanie mogą być przyczyną trudności z poczęciem dziecka.

Należy pamiętać także o tym, że nadmiar tłuszczu w organizmie wpływa negatywnie na produkcję męskich hormonów płciowych. Należy więc pilnować prawidłowej wagi ciała i nie pozwalać sobie zbyt często na tłuste lub słodkie potrawy.

Bardzo negatywnie na męską płodność wpływają wszelkiego rodzaju używki, takie jak alkohol, papierosy czy kawa.

Cola obniża jakość nasienia i zaburza owulację. Nowe badania
Cola obniża jakość nasienia i zaburza owulację. Nowe badania

Argumenty na to, dlaczego nie warto pić napojów gazowanych można mnożyć. Otyłość, choroby serca czy

przeczytaj artykuł

Kawę można z powodzeniem zamienić na zieloną herbatę. Także ma właściwości pobudzające, a równocześnie korzystnie wpływa na jakość spermy. Według różnych badań, ma też inne korzystne dla zdrowia właściwości.

Współżycie z wykorzystaniem lubrykantów może pogorszyć jakość spermy, ograniczając ruchliwość plemników. Nawet ślina nie jest zbyt korzystna dla jakości ejakulatu. Jeśli nawilżenie jest konieczne, lepiej jest wykorzystywać oleje roślinne.

Po roku starań o dziecko należy zgłosić się do lekarza. Badanie spermy oraz badania fizykalne i specjalistyczne obojga partnerów pozwolą stwierdzić, co jest przyczyną trudności z zajściem w ciążę.

Następny artykuł: Metody na ciążę bliźniaczą
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze