Trwa ładowanie...

Od czego zależy płeć dziecka? - seks rodziców, dieta matki

Avatar placeholder
14.10.2022 10:16
Od czego zależy płeć dziecka? - seks rodziców, dieta matki
Od czego zależy płeć dziecka? - seks rodziców, dieta matki (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)

Momentem, w którym zapada decyzja o płci dziecka jest zapłodnienie. Największy wpływ na to, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka mają plemniki. Występują one w dwóch rodzajach: z chromosomem X i chromosomem Y. Jeśli do komórki jajowej, która posiada chromosom X dotrze chromosom X – urodzi się dziewczynka. Jeśli Y – chłopiec.

spis treści

1. Od czego zależy płeć dziecka? - seks rodziców

Znaczna większość par spodziewających się dziecka zgodnie twierdzi, że płeć maleństwa jest nieistotna, a najważniejsze jest jego zdrowie. W głębi duszy wiele osób ma jednak nadzieję, że dziecko będzie tej płci, jaką sobie wymarzyli. Nic więc dziwnego, że sposoby na zaplanowanie płci dziecka cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Problem polega na tym, że w większości są one niepotwierdzone żadnymi badaniami.

W rezultacie przyszli rodzice nie mają pewności, czy stosowane przez nich metody zadziałają. Czy na płeć dziecka faktycznie ma wpływ czas, częstotliwość kontaktów seksualnych oraz pozycje łóżkowe? Wiele osób słyszało również, że duże znaczenie dla płci dziecka ma dieta matki. Czy jest tak naprawdę?

Zobacz film: "Chłopiec czy dziewczynka?"

Zwolennicy teorii, że szanse na poczęcie dziecka określonej płci można zwiększyć poprzez odbycie stosunku płciowego we właściwym momencie zalecają, by kobieta dobrze poznała swój śluz z szyjki macicy. Notowanie cech charakterystycznych wydzieliny przez kilka cyklów wystarczy, by zapoznać się szczegółowo ze swoim ciałem. Jaki jest cel tych działań?Obserwacja śluzu ma na celu określenie czasu owulacji.

Jeśli para uprawia seks jeden raz możliwie blisko owulacji, szanse na poczęcie chłopca rzekomo rosną. Jest to związane z teorią, że sperma, która przenosi męskie chromosomy jest niewielka i krucha, ale bardzo szybka. Dla kontrastu, sperma z żeńskimi chromosomami jest większa i bardziej wytrzymała, ale stosunkowo powolna. Pojedynczy stosunek tuż przed owulacją ma zapewnić płeć męską dziecka, gdyż męska sperma porusza się szybciej niż żeńska.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

W rezultacie wcześniej dostaje się do szyjki macicy. Zwolennicy tej teorii zalecają, by w chwili wytrysku doszło do głębokiej penetracji. Osoby krytycznie nastawione do tej teorii przypominają jednak, że nawet u kobiet, które mają bardzo regularne cykle miesiączkowe precyzyjne ustalenie czasu owulacji nie zawsze jest łatwe.

2. Od czego zależy płeć dziecka? - dieta matki

Nowe badania wykazały, że sposób odżywiania kobiety może wpłynąć na płeć jej dziecka. Przyszłe mamy, które nie jedzą śniadania i spożywają mniejsze ilości kalorii częściej rodzą dziewczynki. Z kolei kobiety, które pamiętają o porannym posiłku, często spożywają płatki śniadaniowe i przyjmują z jedzeniem więcej składników odżywczych mają większe szanse na urodzenie chłopca.

Naukowcy przypuszczają, że ilość spożywanych przez matkę kalorii może mieć wpływ na płeć dziecka
Naukowcy przypuszczają, że ilość spożywanych przez matkę kalorii może mieć wpływ na płeć dziecka (123RF)

W badaniach przeprowadzonych przez angielskich naukowców uczestniczyło 740 kobiet będących po raz pierwszy w ciąży. Przed zajściem w ciążę i w jej trakcie prowadziły dzienniki, w których notowały spożywane posiłki.

Kobiety nie znały płci swoich dzieci, ale gdy naukowcy przeanalizowali ich dzienniki, okazało się, że bardziej wartościowa dieta przyszłej matki wiązała się z większą o 24% szansą na urodzenie chłopca. Co ciekawe, duże znaczenie miało spożywanie płatków śniadaniowych. Matki chłopców spożywały średnio 2413 kalorii przed zajściem w ciążę. W ich jadłospisie znajdowały się większe ilości produktów bogatych w potas, wapń oraz witaminy C, E i B12.

Dla kontrastu, matki dziewczynek spożywały około 2283 kalorie dziennie, a ich dieta była uboższa w białko, witaminy i składniki mineralne. Krytycy tych badań podkreślają, że ustalenia angielskich naukowców przeczą podstawowym faktom z zakresu genetyki. To sperma ojca determinuje płeć dziecka, a odżywianie matki nie ma żadnego wpływu na to, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Nie oznacza to bynajmniej, że przyszłe matki mogą zaniedbywać swoją dietę. Zdrowy jadłospis jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju płodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Następny artykuł: Dieta
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze