Ciąża po 40 - plusy i minusy, szanse na dziecko
Coraz więcej kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie z powodu pracy lub problemów w związku. Część z nich po prostu nie jest gotowa na posiadanie dzieci przed 40 rokiem życia. Niestety, z czasem płodność kobiety maleje. Po 45 roku życia zajście w ciążę za pomocą własnego jajeczka jest niemal niemożliwe. Mimo to wiele kobiet po 40 roku życia zachodzi w ciążę. Niektóre z nich korzystają z leczenia niepłodności, innym udaje się dokonać tego metodami naturalnymi. Co warto wiedzieć o ciąży po 40?
1. Ciąża po 40 - plusy i minusy
Prawdopodobnie największą zaletą ciąży po 40 jest fakt, iż decyzja o dziecku jest wówczas bardziej świadoma. Kobieta, która ma za sobą 40 urodziny miała czas, by dojrzeć i lepiej poznać świat.
Przyszła mama i jej partner są zwykle w stanie zapewnić dziecku stabilność finansową. Wiele kobiet po 40 etap budowania kariery ma w pewnym stopniu za sobą, co oznacza, że mogą poświęcić się wychowaniu dziecka, nie martwiąc się o swoją pozycję w pracy.
Związek dojrzałych osób jest zazwyczaj bardziej stabilny, gdyż przez lata partnerzy mieli okazję poznać się w różnych okolicznościach. Badania wykazały, że kobiety rodzące dzieci po 40 są zwykle lepiej wykształcone, dzięki czemu podejmują mądrzejsze decyzje odnośnie do wychowania dzieci.
Częściej karmią piersią i dokonują lepszych wyborów w kwestii żywienia swoich pociech. Jedno z badań sugeruje, że kobiety, które decydują się na macierzyństwo, mając za sobą więcej lat pracy, szybciej wracają do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego.
Mimo iż z ciążą po 40 wiąże się wiele zalet, nie należy zapominać o pewnych wadach. Z wiekiem trudniej jest zajść w ciążę. Z czasem liczba jajeczek kobiety maleje, a jej płodność spada.
U dojrzałych kobiet wzrasta z kolei ryzyko problemów chromosomalnych, które zwiększają prawdopodobieństwo poronienia oraz wad wrodzonych u płodu. Badania wykazały, że 40-letnie kobiety leczone z powodu niepłodności mają 25% szanse na zajście w ciążę po 40 przy użyciu własnych jajeczek.
Wpływ na płodność po 40 ma tak zwana rezerwa jajnikowa, inaczej mówiąc to ile komórek jajowych pozostało w organizmie. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością jajeczek, które przez całe swoje życie stopniowo traci, aż do menopauzy.
Razem z wiekiem pogarsza się także jakość oocytów, które odpowiadają za funkcjonowanie komórek jajowych. To wszystko wypływa na zdecydowane zmniejszenie szans na zajście w ciążę u Pań po 40. roku życia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy w wieku 43 lat mogę jeszcze starać się o dziecko? - odpowiada lek. Paweł Szadkowski
- Jakie są objawy ciąży po 40-stce? - odpowiada lek. Marta Gryszkiewicz
- Planowanie ciąży w wieku 45 lat - odpowiada dr n. med. Bogdan Ostrowski
Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka u kobiet 43-letnich jest już jednak znacznie mniejsze i wynosi 10%. Natomiast szanse na ciążę w wieku 44 lat równają się zaledwie 1,6%. Wśród kobiet, którym udaje się zajść w ciążę odsetek poronień wynosi 24% u 40-latek, 38% u 43-latek, a także 54% u 44-latek.
Płodność po 45 roku życia drastycznie spada. Jedynie około 5% oocytów jest jakościowo prawidłowych, co bezpośrednio przekłada się na niewielką szansę urodzenia zdrowego dziecka.
Innym problemem są powikłania ciążowe. Kobiety po 40 są bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, problemy z łożyskiem oraz komplikacje okołoporodowe. Z wiekiem rośnie również ryzyko urodzenia wcześniaka lub dziecka o niskiej wadze urodzeniowej.
Większe jest także prawdopodobieństwo poronienia. Dzieci urodzone przez dojrzałe kobiety są bardziej narażone na cukrzycę typu 1 oraz wysokie ciśnienie krwi. Mimo iż te fakty mogą odbierać nadzieję na urodzenie zdrowego dziecka po 40, nie należy zapominać, że wielu kobietom udaje się zajść w ciążę. Wiele z nich przechodzi ciążę bez jakichkolwiek powikłań. Mimo iż ryzyko problemów w czasie ciąży po 40 jest większe, odsetek takich przypadków jest naprawdę niski.
2. Ciąża po 40 - szanse na dziecko
Nawet 2/3 kobiet po 40 zmaga się z niepłodnością. Po 40 urodzinach czas staje się bezlitosny dla kobiet, które chcą zajść w ciążę. W ciągu cyklu owulacyjnego kobieta po 40 ma około 5% szans na poczęcie dziecka. W ciągu roku szanse na zajście w ciążę wynoszą około 40-50%. Dla porównania, prawdopodobieństwo poczęcia dziecka u kobiety 35-letniej wynosi 75%.
Niestety, w tym czasie rośnie ryzyko powikłań ciążowych, na przykład wysokiego ciśnienia oraz cukrzycy. Zwiększa się także prawdopodobieństwo wad genetycznych. W wieku 40 lat ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi 1 do 82, ale w wieku 45 lat prawdopodobieństwo zespołu Downa u dziecka wynosi aż 1 do 30.
Z wiekiem rośnie także ryzyko cesarskiego cięcia u kobiet, które nigdy jeszcze nie rodziły. Dobrą wiadomością dla kobiet po 40 jest fakt, iż dzięki metodzie in vitro mogą zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ciąża po 35.