Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Poronienie samoistne

Avatar placeholder
20.04.2023 00:35
Poronienie samoistne
Poronienie samoistne

Poronienie samoistne to przedwczesne ukończenie ciąży, które następuje z przyczyn naturalnych. Poronienie sztuczne to aborcja. Poronienie samoistne polega na oddzieleniu się elementów jaja płodowego w macicy bez możliwości rozwoju płodu poza organizmem matki. Samoczynne zakończenie ciąży przed dwudziestym tygodniem jej trwania uważane jest właśnie za poronienie. Uważa się, że około 15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym, nie uwzględniając przy tym tzw. ciąż biochemicznych.

spis treści

1. Rodzaje poronień samoistnych

Poronienie zakażone występuje w następstwie stanu zapalnego, obejmującego elementy jaja płodowego lub żeńskie narządy płciowe. Poronienie posocznicowe występuje w następstwie rozprzestrzeniania się bakterii lub ich toksyn w obrębie układu krwionośnego i narządów rodnych.

Wyróżnia się również poronienia nawykowe – trzy lub więcej następujących kolejno po sobie poronień samoistnych. Poronienie zatrzymane albo inaczej poronienie chybione to obumarcie jaja płodowego, po którym nie następuje wydalenie obumarłego płodu w okresie ośmiu tygodni.

Zobacz film: "Poronienie"

Jedynym objawem poronienia jest niepowiększanie się macicy przez kilka tygodni. Postępowaniem z wyboru jest farmakologiczne wywołanie czynności skurczowej macicy i łyżeczkowanie.

Ze względu na możliwość utrzymania wczesnej ciąży wyróżnia się:

  • poronienie zagrażające – oddzielenie się jaja płodowego na niewielkim odcinku, objawia się zwykle bezbolesnym krwawieniem i niewielkimi skurczami macicy albo pobolewaniami brzucha bądź okolicy krzyżowej; przy leczeniu zachowawczym objawy poronienia niekiedy przechodzą – jeśli się nasilają, rokowanie dla ciąży jest złe;
  • poronienie nieodwracalne (poronienie w toku) – oddzielenie się jaja płodowego na większym odcinku, któremu towarzyszy skracanie się szyjki macicy i rozwieranie jej wewnętrznego ujścia; rozpoznawane w każdym przypadku pęknięcia błon płodowych przed dwudziestym tygodniem ciąży; objawia się obfitym krwawieniem z pochwy i bólem brzucha o różnym nasileniu; postępowaniem z wyboru jest wyłyżeczkowanie jamy macicy.

2. Przyczyny poronień samoistnych

Generalnie, wyróżniamy dwa typy poronień – zależne od matki oraz od jaja płodowego. Te drugie to najczęściej wady rozwojowe. Jajo poronne nie wykazuje właściwego wzrostu. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej w wyniku:

Przyczyny poronienia zależne od matki, to:

3. Poronienie samoistne

Poronienie samoistne może mieć przebieg jednoczasowy lub dwuczasowy.

  • Poronienie jednoczasowe – poronienie wczesne, do którego dochodzi najczęściej do dwunastego tygodnia ciąży. W tym okresie jajo płodowe stanowi jednolitą całość i jest pokryte kosmkami. Gdy dochodzi do poronienia, kosmki łatwo oddzielają się od śluzówki macicy i jajo płodowe najczęściej wydalone zostaje w całości, tzn. zarodek wraz z workiem owodniowym. Poronienie jednoczasowe jest poronieniem zupełnym, a pierwszym jego objawem jest krwawienie z dróg rodnych.
  • Poronienie dwuczasowe – poronienie późne, towarzyszące całkowitemu ukształtowaniu się łożyska, co następuje ok. 13 tygodnia ciąży. Ten typ poronienia odbywa się dwuczasowo, a więc w sposób zbliżony do porodu naturalnego. Najpierw pojawiają się skurcze, po których następuje pęknięcie pęcherza, wypłynięcie wód płodowych i rozwieranie się kanału szyjki macicy. Najpierw zostaje wydalony płód, a potem łożysko. Poronienie dwuczasowe jest poronieniem niezupełnym, a pierwszymi jego objawami są skurcze i odpływ płynu owodniowego.

Przy poronieniu samoistnym niepowikłanym przeważnie nie występuje zapalenie narządu rodnego kobiety, ani gorączka – temperatura ciała osiąga wartości zbliżone do 37,9°C. Niekiedy podwyższona temperatura sięga 38-39°C, a dodatkowo rozwija się zapalenie endometrium.

W niektórych przypadkach, w trakcie poronienia dochodzi do miejscowego zapalenia otrzewnej oraz zapalenia przydatków.

Najrzadziej spotykane jest poronienie, któremu towarzyszy ogólne zakażenie, a także liczne dolegliwości poboczne, takie jak dreszcze, zaburzenia świadomości, upławy ropne, niskie ciśnienie i zaburzenia krzepliwości krwi, rozdrażnienie, sztywność karku, oliguria, bóle brzucha i mięśni, przyspieszony oddech, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Objawy i przebieg poronienia.

Następny artykuł: Puste jajo płodowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze