Trwa ładowanie...

Nadmierne picie kawy przyczyną poronienia

Avatar placeholder
09.07.2016 13:38
Kobieta w ciąży trzyma kawę
Kobieta w ciąży trzyma kawę (123RF)

Kobiety w ciąży dla zdrowia przyszłego potomstwa muszą wyrzec się wielu rzeczy, np. palenia papierosów czy picia alkoholu. Do listy zakazanych produktów dochodzi również kawa. Okazuje się, że zbyt duże ilości kofeiny przyjmowane przez kobiety w ciąży zwiększają ryzyko poronienia. Co więcej, nadmierne spożywanie kawy przez mężczyzn może wpłynąć na jakość nasienia, a tym samym przyczynić się do utraty ciąży.

1. Czy nadmierne picie kawy w ciąży jest przyczyną poronień?

Wyniki badań z Yale School of Medicine opublikowane w czasopiśmie "Fertility and Sterility" wykazały, że na 344 ciąż 98 zakończyło się przedwcześnie. Częściej dotyczyło to kobiet po 35. roku życia. Główną przyczyną utraty dziecka było spożywanie kawy częściej niż dwa razy dziennie, co daje więcej niż 200 mg kofeiny na dobę.

Co ciekawe, w trakcie analizy odkryto, że picie kawy przez mężczyzn także ma wpływ na zdrowie przyszłego dziecka. Naukowcy doszli więc do wniosku, że produkt ten nie tylko utrudnia utrzymanie ciąży, ale obniża ludzką płodność i pogarsza jakość nasienia.

Substancja spożywana w nadmiernych ilościach może wykazywać działanie teratogenne, czyli powodujące wady w rozwoju płodu. Jedną z nich jest mniejsza masa urodzeniowa noworodka, która może stwarzać potencjalne ryzyko wystąpienia różnych powikłań.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Badacze oznajmili, że ryzyko poronienia jest związane z działaniem kofeiny samej w sobie, gdyż takie same efekty zaobserwowano dla herbaty czy wody sodowej z dodatkiem tej substancji. Kofeina trafia przez łożysko do rozwijającego się płodu, ale niestety nie jest metabolizowana.

 

Lekarze przypuszczają, że kofeina oddziałuje negatywnie na ukrwienie łożyska, a także utrudnia procesy metaboliczne nienarodzonego dziecka, co może prowadzić do poronień. Uważają również, że substancja ta wypłukuje z organizmu wapń, magnez, a także utrudnia przyswajanie żelaza.

Ponadto napój działa moczopędnie, wywołuje dolegliwości żołądkowo-jelitowe i potęguje zgagę. Oprócz tego kofeina może być przyczyną nerwowości, niepokoju i bezsenności. Dlatego też zaleca się ograniczenie kawy zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn starających się o dziecko.

Kobieta w ciąży pije kawę
Kobieta w ciąży pije kawę

Specjaliści polecają picie kawy bezkofeinowej lub zredukować ilość do jednej filiżanki dziennie - zalecenie to dotyczy także panów. Warto pamiętać, że kofeina zawarta jest również w coli, czekoladzie czy napojach energetyzujących.

Następny artykuł: Podwójna macica
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze