Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Podwójna macica

Avatar placeholder
19.12.2013 14:47
Podwójna macica
Podwójna macica

U płodu płci żeńskiej macicazaczyna się rozwijać jako dwie małe rurki. W miarę jak płód rozwija się, rurki łączą się, by stworzyć jeden większy, pusty w środku narząd – macicę. Niekiedy jednak rurki nie łączą się całkowicie, a jedna z nich rośnie i staje się oddzielną strukturą. Taki stan określa się mianem podwójnej macicy. Jest to rzadkie zjawisko, które niekiedy nie jest nawet zdiagnozowane. Przyczyna występowania podwójnej macicy nie jest jeszcze do końca znana.

1. Objawy podwójnej macicy

Niektóre kobiety mają podwójną macicę i nie zdają sobie z tego sprawy nawet podczas ciąży i porodu. W wielu przypadkach obie przestrzenie w podwójnej macicy prowadzą do oddzielnych szyjek macicy. Niektóre kobiety z podwójną macicą mają również dwie pochwy lub przedzieloną pochwę. Możliwe objawy podwójnej pochwy to: nietypowy ból przed lub w trakcie miesiączki oraz nieprawidłowe krwawienie w czasie okresu (krwawienie wystarczająco obfite, by krew przedostała się poza tampon). Jeśli kobieta zauważyła u siebie objawy wskazujące na podwójną macicę, powinna skontaktować się z lekarzem. Odpowiednio wczesna diagnoza jest szczególnie ważna, jeśli kobieta planuje zajście w ciążę lub ma za sobą wielokrotne poronienia. W przypadku podwójnej macicy lekarz zaleca metody leczenia zwiększające szanse na zajście w ciążę, utrzymanie jej oraz na bezpieczny poród. Należy uświadomić sobie, że wiele kobiet dotkniętych tą przypadłością prowadzi normalne życie seksualne i jest w stanie zajść w ciążę i donosić ją bez większych problemów. Niekiedy jednak podwójna macica oraz inne nieprawidłowości w rozwoju macicy mogą doprowadzić do niepłodności lub poronienia. Podwójna macica może również spowodować przedwczesny poródlub nietypowe ułożenie dziecka w macicy.

2. Diagnoza i leczenie podwójnej macicy

Podwójna macica jest często diagnozowana podczas rutynowego badania miednicy, gdy lekarz zauważa podwójną szyjkę macicy lub wyczuwa nieprawidłowy kształt macicy. Jeśli lekarz podejrzewa nieprawidłowość, może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Często przeprowadza się obrazowanie rezonansem magnetycznym. Badanie to wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe, by wytworzyć obrazy wnętrza ciała. Do rezonansu magnetycznego nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać. Ponadto w celu zdiagnozowania podwójnej macicy wykonuje się badanie USG. Dzięki zastosowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości możliwe jest uzyskanie obrazów wnętrza ciała. Aby obrazowanie macicy było łatwiejsze, badanym zaleca się wypicie wystarczającej ilości płynów, by wypełnić pęcherz moczowy. Lekarz informuje, jaką ilość płynów i kiedy należy spożyć. Kolejnym badaniem wykorzystywanym w diagnozie podwójnej macicy jest histerosalpingografia. W tym badaniu podaje się specjalny barwnik do macicy przez szyjkę macicy. W miarę jak barwnik rozprzestrzenia się po narządach, wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, dzięki którym możliwe jest określenie kształtu oraz rozmiaru macicy.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Jeśli kobieta ma podwójną macicę, ale nie występują u niej żadne objawy, leczenie jest rzadko konieczne. Operacja scalenia rozdwojonej macicy jest wykonywana sporadycznie, choć może pomóc w utrzymaniu ciąży, jeśli macica jest częściowo rozdzielona i nie ma innego wytłumaczenia dla wcześniejszego poronienia.

U kobiet ciężarnych, które mają podwójną macicę ryzyko powikłań ciążowych może być większe z powodu mniejszego rozmiaru macicy.

Następny artykuł: Poronienie samoistne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze