Leki w ciąży
Leki w ciąży należy stosować jedynie wtedy, gdy korzyści lecznicze wyraźnie przewyższają ryzyko negatywnego wpływu na płód. Tylko nieliczne farmaceutyki są bez wątpienia pozbawione szkodliwego działania na ciążę. Z tego powodu wiele przyszłych mam decyduje się na sięganie w leczeniu przeziębienia czy grypy po domowe sposoby, takie jak picie malinowej herbaty czy zjedzenie kanapki z czosnkiem. Każda decyzja o przyjęciu leku w ciąży jest obarczona ryzykiem powikłań u dziecka. Lekarstwa w ciąży mogą skomplikować jej przebieg lub mieć wpływ na rozwój dziecka już po urodzeniu, np. leki przeciwtrądzikowe, zawierające pochodne witaminy A, mogą powodować u dziecka poważne wady mózgu, a w przyszłości skutkować problemami z uczeniem się.
Stosowanie leków w ciąży należy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę! Leczenie się na własną rękę w ciąży jest ryzykowne. Szkodliwość leków na płód nie jest jednakowa w przebiegu całej ciąży. Największą wrażliwość na substancje chemiczne zawarte w lekach płód wykazuje w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie kształtuje się większość ważnych dla życia ośrodków i każda ingerencja w ten proces może powodować zaburzenia zaważające na dalszych etapach życia dziecka. Podobnie niekorzystny wpływ mają leki zażywane pod koniec ciąży, gdy dochodzi do przyspieszenia rozwoju narządów płodu. Poza tym, powikłania polekowe mogą pojawić się u samej ciężarnej, np. może dojść do porodu przedwczesnego.
Przyjmowanie leków w ciąży powinno być ograniczone do minimum, jeśli chodzi o długość ich zażywania i ilość. Zastosowanie mogą mieć tylko te farmaceutyki, które są znane jako w miarę bezpieczne i stosowane w przebiegu ciąży od dawna. Przed przyjęciem lekarstwa należy zapoznać się z informacjami na ulotce dołączonej do leku. Powinna tam być zamieszczona również informacja o bezpieczeństwie stosowania leku w czasie ciąży i karmienia piersią, wskazaniach medycznych, szybkości wchłaniania, czasie półtrwania itd. Leki nie pozostają bez wpływu na dziecko, a ich działanie może objawić się nawet w późniejszym okresie życia malucha.