Trwa ładowanie...

Konsekwencje uzależnień w ciąży

Lek. Mateusz Nawrocki
17.01.2017 14:50
Konsekwencje uzależnień w ciąży
Konsekwencje uzależnień w ciąży

Chociaż kampanie społeczne kładą spory nacisk na zakaz picia alkoholu w czasie ciąży to nie zwraca się dużej uwagi na konsekwencje wynikające z uzależnienia od leków i ich wpływu na rozwijający się płód.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak uzależnienie od leków opioidowych wpływa na radzenie sobie dziecka w szkole. Według danych statystycznych w Stanach Zjednoczonych średnio rodzi się co 25 minut dziecko z zespołem uzależnienia. Jak to możliwe? Leki i zawarte w nich substancje dostają się do organizmu dziecka przez łożysko.

W badaniu pod szczególną uwagę brano leki przeciwbólowe, w których składzie można odnaleźć oksykodon, hydrokodon czy też ibuprofen. Ważną kwestią jest również nielegalna heroina, która zdecydowanie negatywnie wpływa na rozwój płodu.

Znane są efekty ekspozycji rozwijającego się dziecka w łonie matki na środki opioidowe, jednak do tej pory nikt nie zbadał, jak mają one wpływ na długotrwały rozwój dziecka.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"
Jak uzależnienie od leków może wpływać na rozwój dziecka?
Jak uzależnienie od leków może wpływać na rozwój dziecka?

Według naukowców, zespół uzależnienia płodu, może mieć zdecydowane odbicie w przyszłości, szczególnie pod względem zdolności adaptacyjnych w szkole. Analizy dokonano na podstawie danych dotyczących ponad 2 tysięcy dzieci z Australii, u których stwierdzono zespół uzależnienia.

Biorąc pod uwagę temat badania, nikt chyba nie jest zdziwiony, że u dzieci u których zdiagnozowano zespół uzależnienia, uzyskano znacznie gorsze wyniki w testach szkolnych.

Jak zaznaczają badacze, dokładna przyczyna tej sytuacji nie jest znana, ale prawdopodobnie środki zawarte w lekach powodują szybsze obumieranie komórek mózgowych, a także stwarzają nie dogodne warunki do ich prawidłowego rozwoju.

Błędy, które popełniamy, podając dzieciom leki
Błędy, które popełniamy, podając dzieciom leki

Czy wiesz, na co powinnaś zwracać uwagę, kiedy podajesz swojemu dziecku leki? Paweł Grzesiowski, internista,

zobacz galerię

Naukowcy zaznaczają również, że rodziny takich dzieci mogą stwarzać znacznie gorsze warunki dla rozwoju.

Przedstawione badania są bardzo ważne i płynące z nich wnioski są warte zaznaczenia. W naszym społeczeństwie piętnuje się kobiety, które palą papierosy podczas ciąży lub piją alkohol.

Warto zwrócić także uwagę na to, że zagrożenia, które mogą powodować uzależnienie i późniejsze konsekwencje u noworodka to także leki i zawarte w nich substancje.

Skuteczniejsze niż leki - produkty, które naturalnie łagodzą ból
Skuteczniejsze niż leki - produkty, które naturalnie łagodzą ból [7 zdjęć]

65 milionów - tyle opakowań leków przeciwbólowych kupili 2016 r. Polacy, a przecież z bólem można też

zobacz galerię

Jeśli ciężarna kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości stosowania danego leku w okresie ciąży, należy koniecznie spojrzeć w do ulotki, która jasno informuje, czy stosowanie danego leku jest możliwe w okresie ciąży, a jeśli tak to do którego trymestru.

Stosowanie niektórych leków może mieć poronny skutek działania, lub przyczyniać się do powstawania wad wrodzonych - często są to sytuacje, które są całkowicie nieodrwacalne. Jakiekolwiek negatywne uzależnienia w okresie ciąży mogą powodować późniejsze komplikacje u dziecka, które mogą ujawniać się wiele lat po porodzie.

Ciąża bez objawów – jak to możliwe?
Ciąża bez objawów – jak to możliwe? [7 zdjęć]

Brak miesiączki, wymioty, nudności, zwiększony apetyt, bolące piersi – między innymi po tych objawach

zobacz galerię

W przypadku alkoholowego zespołu płodowego (FAS), może dojść do uszkodzenia mózgu, który jest wyjątkowo wrażliwy na wszelkie czynniki szkodliwe w okresie ciąży.

Tkanka nerwowa ma bardzo małe zdolności regeneracyjne, co powoduje, że ekspozycja komórek nerwowych na działanie substancji trujących wiąże się z nienajlepszym rokowaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze