Trwa ładowanie...

Konsekwencje uzależnień w ciąży

Lek. Mateusz Nawrocki
17.01.2017 14:50
Konsekwencje uzależnień w ciąży
Konsekwencje uzależnień w ciąży

Chociaż kampanie społeczne kładą spory nacisk na zakaz picia alkoholu w czasie ciąży to nie zwraca się dużej uwagi na konsekwencje wynikające z uzależnienia od leków i ich wpływu na rozwijający się płód.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak uzależnienie od leków opioidowych wpływa na radzenie sobie dziecka w szkole. Według danych statystycznych w Stanach Zjednoczonych średnio rodzi się co 25 minut dziecko z zespołem uzależnienia. Jak to możliwe? Leki i zawarte w nich substancje dostają się do organizmu dziecka przez łożysko.

W badaniu pod szczególną uwagę brano leki przeciwbólowe, w których składzie można odnaleźć oksykodon, hydrokodon czy też ibuprofen. Ważną kwestią jest również nielegalna heroina, która zdecydowanie negatywnie wpływa na rozwój płodu.

Znane są efekty ekspozycji rozwijającego się dziecka w łonie matki na środki opioidowe, jednak do tej pory nikt nie zbadał, jak mają one wpływ na długotrwały rozwój dziecka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Jak uzależnienie od leków może wpływać na rozwój dziecka?
Jak uzależnienie od leków może wpływać na rozwój dziecka?

Według naukowców, zespół uzależnienia płodu, może mieć zdecydowane odbicie w przyszłości, szczególnie pod względem zdolności adaptacyjnych w szkole. Analizy dokonano na podstawie danych dotyczących ponad 2 tysięcy dzieci z Australii, u których stwierdzono zespół uzależnienia.

Biorąc pod uwagę temat badania, nikt chyba nie jest zdziwiony, że u dzieci u których zdiagnozowano zespół uzależnienia, uzyskano znacznie gorsze wyniki w testach szkolnych.

Jak zaznaczają badacze, dokładna przyczyna tej sytuacji nie jest znana, ale prawdopodobnie środki zawarte w lekach powodują szybsze obumieranie komórek mózgowych, a także stwarzają nie dogodne warunki do ich prawidłowego rozwoju.

Naukowcy zaznaczają również, że rodziny takich dzieci mogą stwarzać znacznie gorsze warunki dla rozwoju.

Przedstawione badania są bardzo ważne i płynące z nich wnioski są warte zaznaczenia. W naszym społeczeństwie piętnuje się kobiety, które palą papierosy podczas ciąży lub piją alkohol.

Warto zwrócić także uwagę na to, że zagrożenia, które mogą powodować uzależnienie i późniejsze konsekwencje u noworodka to także leki i zawarte w nich substancje.

Skuteczniejsze niż leki - produkty, które naturalnie łagodzą ból
Skuteczniejsze niż leki - produkty, które naturalnie łagodzą ból [7 zdjęć]

65 milionów - tyle opakowań leków przeciwbólowych kupili 2016 r. Polacy, a przecież z bólem można też

zobacz galerię

Jeśli ciężarna kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości stosowania danego leku w okresie ciąży, należy koniecznie spojrzeć w do ulotki, która jasno informuje, czy stosowanie danego leku jest możliwe w okresie ciąży, a jeśli tak to do którego trymestru.

Stosowanie niektórych leków może mieć poronny skutek działania, lub przyczyniać się do powstawania wad wrodzonych - często są to sytuacje, które są całkowicie nieodrwacalne. Jakiekolwiek negatywne uzależnienia w okresie ciąży mogą powodować późniejsze komplikacje u dziecka, które mogą ujawniać się wiele lat po porodzie.

Ciąża bez objawów – jak to możliwe?
Ciąża bez objawów – jak to możliwe? [7 zdjęć]

Brak miesiączki, wymioty, nudności, zwiększony apetyt, bolące piersi – między innymi po tych objawach

zobacz galerię

W przypadku alkoholowego zespołu płodowego (FAS), może dojść do uszkodzenia mózgu, który jest wyjątkowo wrażliwy na wszelkie czynniki szkodliwe w okresie ciąży.

Tkanka nerwowa ma bardzo małe zdolności regeneracyjne, co powoduje, że ekspozycja komórek nerwowych na działanie substancji trujących wiąże się z nienajlepszym rokowaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze