Czy w ciąży można palić papierosy?
Dla wielu kobiet wyrzeczenia związane z ciążą są trudne do zaakceptowania. Ciężko jest im odstawić używki, na przykład papierosy, mimo świadomości, że palenie papierosów w czasie ciąży jest stanowczo odradzane, ponieważ zwiększa ryzyko niskiej wagi u noworodka. Dzieci palących kobiet są znacznie mniejsze niż niepalących matek. Niska waga to jedna z głównych przyczyn chorób noworodków, niepełnosprawności oraz śmierci. Czy warto ryzykować zdrowie dziecka dla chwili z "dymkiem"?
1. Skutki uboczne palenia w ciąży
Palenie papierosów w okresie ciąży dramatycznie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci. Statystyki wykazują, że ryzyko jest czterokrotnie większe u niemowląt, których matki wypalały 1-9 papierosów dziennie i aż osiem razy większe przy paleniu ponad 20 papierosów każdego dnia.
Pozostałe potencjalne zagrożenia dla przebiegu ciąży powstałe w wyniku palenia to ciąża pozamaciczna, poronienie, przedwczesny poród, oderwanie się łożyska oraz krwawienie z pochwy.
Niektóre badania wykazują, że palenie w ciąży może zaszkodzić rozwojowi umysłowemu i wpłynąć na zachowanie dziecka, prowadząc do nadpobudliwości i trudności z koncentracją. Poza tym pewne wady wrodzone, na przykład rozszczep wargi i podniebienia, są częstsze u dzieci palących matek.
2. Rzucenie palenia w ciąży
Im późniejszy etap ciąży, tym większe ryzyko komplikacji. Jeśli kobieta rzuci palenie w ciągu pierwszej połowy ciąży, jej dziecko najprawdopodobniej będzie miało właściwą wagę. Jeżeli jednak będzie paliła aż do rozwiązania, noworodek będzie miał duże szanse na niedowagę.
Lekarze stanowczo odradzają palenie papierosów kobietom w ciąży. Im wcześniej uda im się rzucić palenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo skutków ubocznych u dziecka. Zdrowy tryb życia to podstawa, o którą powinna zadbać każda przyszła matka.