Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Leczenie przeziębienia w ciąży

Avatar placeholder
24.09.2016 08:05
Leczenie przeziębienia w ciąży
Leczenie przeziębienia w ciąży

Ciąża to czas, kiedy bardzo dbasz o siebie, starasz się nie stykać z osobami, które mają katar czy kaszel. Niestety, niemożliwe jest, aby w ciągu trwającej 270 dni ciąży uchronić się przed wszystkimi zarazkami. Szczególnie teraz, kiedy nadeszła jesień, czyli czas zachorowań.

Jeśli należysz do kobiet, które całą ciążę przetrwały bez bólu głowy, przeziębienia czy kłopotów żołądkowych, to masz wielkie szczęście. Co jednak robić, gdy dopadnie cię katar, ból gardła, gorączka? Zastanawiasz się, co będzie najlepsze dla ciebie, a w szczególności dla rozwijającego się maluszka?

1. Grypa, przeziębienie, angina, choroby bakteryjne, gorączka w ciąży

W przypadku przeziębienia czy kataru, na początku warto przypomnieć sobie stare, babcine sposoby. Pij herbatki z miodem, syrop malinowy, łykaj witaminę C. No i oczywiście nie zapominaj o czosnku.

Jeśli masz gorączkę, wówczas bezpiecznymi lekami dla przyszłej mamy są te na bazie paracetamolu (Paracetamol, Apap, Panadol, Eferalgan) oraz Oscillococcinum.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Gdy dopada cię angina lub inne zakażenie bakteryjne, do bezpiecznych leków należą penicyliny i cefalosporyny oraz leki z grupy penicylin itd. Niewskazana jest aspiryna, zwłaszcza w dużych dawkach, ponieważ może wpłynąć negatywnie na krążenie u płodu, a w czasie całej ciąży powodować zaburzenia krzepliwości krwi. Absolutnie wykluczona w ciąży jest np. Etopiryna „od Goździkowej”.

2. Problemy żołądkowe w ciąży

Zgaga, nudności to typowe dolegliwości ciężarnych. Problem powstaje, gdy wymioty są silne i trwają dłużej niż kilka dni. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza. Bezpiecznymi lekami na mdłości, niestrawność, zgagę czy wzdęcia są Renni, Maalox, Alugastin.

Nudności należą do fizjologicznych objawów ciąży i jeśli nie utrudniają przyjmowania płynów i spożywania pokarmów, nie należy sięgać po leczenie farmakologiczne. Intensywne wymioty prowadzące do odwodnienia wymagają hospitalizacji, podania dożylnego płynów oraz leków przeciwwymiotnych. W przypadku zatruć skuteczny i bezpieczny jest Nifuroksazyd (wydaje się go z przepisu lekarza).

3. Katar, kaszel i bolące gardło w ciąży

Bezpiecznym specyfikiem stosowanym w przypadku kataru jest woda morska. Stosowanie 2–3 dawek aerozolu do każdego otworu nosowego 3 razy dziennie oczyszcza błonę śluzową z drobnoustrojów oraz udrażnia zatkany nos. Podobne właściwości mają preparaty chlorku sodu (np. Sterimar, Tetrisal). Pamiętaj, że dostępne bez recepty krople do nosa mogą być niebezpieczne w ciąży, dlatego w przypadku nasilonych objawów skontaktuj się z lekarzem w celu doboru odpowiedniego preparatu.

Kaszel jest dość trudny do leczenia w ciąży, ponieważ większość syropów przeciwkaszlowych zawiera kodeinę lub jej pochodne, których nie wolno przyjmować, gdyż stanowią zagrożenie dla dziecka. Kaszel jest o tyle niebezpieczny, że może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród. Przy męczącym kaszlu skraca się szyjka. Dlatego jeśli jest uporczywy, skontaktuj się z lekarzem.

Bezpieczne leki na ból gardła to Homeovox, Tantum Verde, Sebidin, tabletki na bazie podbiału i tymianku. Jednak działają one jedynie objawowo, więc jeśli po 3 dniach nie zauważysz poprawy, udaj się do lekarza.

Na stres raz na jakiś czas można napić się herbatki z melisy. Jeśli chodzi o napięty brzuch, sięgnij po działającą rozkurczowo No-Spę. Postaraj się też zrelaksować.

4. Gdy boli ząb w ciąży

Najlepiej, gdy pójdziesz do dentysty i go wyleczysz. Nawet tak bezpieczny lek jak Paracetamol nie może być stosowany często, a tym bardziej nadużywany. Jeśli boisz się bólu i jesteś już po pierwszym miesiącu ciąży, poproś o znieczulenie. Nie zaszkodzi to maleństwu, a tobie pozwoli spokojnie i bezboleśnie przebrnąć przez tę wizytę. Wykonanie zdjęcia RTG jest możliwe tylko w sytuacji, gdy lekarz uzna, że nie ma innego wyjścia. Pamiętaj, by założyć wtedy fartuch ochronny.

Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Nie bagatelizuj objawów i przyjęcie każdego leku konsultuj z lekarzem ginekologiem lub internistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze