Trwa ładowanie...

Objawy ciąży w pierwszym miesiącu - pierwsze symptomy, pozostałe objawy

Avatar placeholder
26.07.2021 22:01
Objawy ciąży w pierwszym miesiącu - pierwsze symptomy, pozostałe objawy
Objawy ciąży w pierwszym miesiącu - pierwsze symptomy, pozostałe objawy

Objawy ciąży na samym jej początku mogą nie być wyczuwalne. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy ze swojego pierwszego miesiąca ciąży do czasu obliczenia terminu porodu podczas wizyty u lekarza. W celu określenia stopnia zaawansowania ciąży, notuje się liczbę tygodni od ostatniej miesiączki. Oznacza to, że termin „pierwszy miesiąc ciąży” odnosi się do dwóch tygodni przed poczęciem dziecka oraz dwóch tygodni po zapłodnieniu. W rezultacie, mimo iż oficjalnie kobieta jest w pierwszym miesiącu ciąży, faktycznie jest w niej dopiero od dwóch tygodni. Jednak nawet w tak wczesnym etapie ciąży można doświadczać jej objawów.

spis treści

1. Objawy ciąży w pierwszym miesiącu - pierwsze symptomy

Pierwszy objaw ciąży może różnić się u poszczególnych kobiet. Także moment wystąpienia pierwszego symptomu ciąży nie jest taki sam dla wszystkich ciężarnych. Niektóre kobiety twierdzą, że już w chwili poczęcia czuły się inaczej, jednak lekarze są sceptyczni wobec takich zapewnień. Bardziej prawdopodobne jest pojawienie się pierwszego objawu ciąży po tygodniu od zapłodnienia.

W tym czasie wiele ciężarnych kobiet zauważa u siebie bardzo lekkie krwawienie, czyli tak zwane plamienie. Jest ono spowodowane implantacją zapłodnionego jaja w macicy i często bywa mylone z miesiączką, zwłaszcza że towarzyszy mu zwykle huśtawka nastrojów, skurcze oraz tkliwość piersi. Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić jednak nawet dopiero pod koniec pierwszego miesiąca ciąży. Wiele kobiet zaczyna podejrzewać zajście w ciążę, gdy omija je miesiączka.

Zobacz film: "Pierwsze objawy ciąży"

Warto uświadomić sobie, że niektóre kobiety nie mają żadnych objawów ciąży podczas pierwszego miesiąca ciąży. Jeśli kobieta ma nieregularne miesiączki, może zorientować się, że jest w ciąży dopiero po kilku miesiącach. Sporadycznie zdarza się, że ciężarna dowiaduje się o ciąży w momencie przyjęcia do szpitala z powodu silnych bólów żołądka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy ciąży w pierwszym miesiącu - pozostałe objawy

Oprócz plamienia i braku miesiączki w trakcie pierwszego miesiąca ciąży można doświadczyć wielu innych symptomów ciąży w pierwszym miesiącu. Wiele z nich jest spowodowanych hormonami ciążowymi wydzielanymi przez organizm matki od momentu implantacji embrionu w macicy.

Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę
Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę [7 zdjęć]

Przed ciążą należy przemyśleć wiele rzeczy, a odżywianie powinno być jedną z nich. Odpowiednia dieta

zobacz galerię

Typowym objawem wczesnego etapu ciążyhuśtawki nastroju. Może pojawić się również tkliwość piersi – bardziej odczuwalna niż przed miesiączką. Niekiedy żyły na piersiach stają się bardziej widoczne, a sutki – ciemniejsze. Poza tkliwością piersi mogą pojawić się skurcze żołądka, uczucie zmęczenia, częsta potrzeba oddawania moczu, poranne mdłości oraz jedzeniowe zachcianki.

Wiele kobiet w ciąży zauważa, że nagle odczuwają awersję do ulubionych produktów spożywczych i dań. Ponadto może wystąpić zgaga, która na początku ciąży jest najprawdopodobniej spowodowana działaniem hormonu progesteronu.

Zobacz także

Oprócz zgagi wiele ciężarnych doświadcza zaparć, bólów głowy, zwiększonego apetytu, zawrotów głowy i omdleń, a także bólu pleców. Poza tym kobiety spodziewające się dziecka mają wyczulony zmysł węchu.

Istnieje wiele objawów sugerujących ciążę, jednak żaden z nich nie da nam pełnej gwarancji
Istnieje wiele objawów sugerujących ciążę, jednak żaden z nich nie da nam pełnej gwarancji (123RF)

Nie wiadomo jednak do końca, dlaczego tak się dzieje. W czasie ciąży mogą pojawić się także pleśniawki. Są one spowodowane zmianami w równowadze bakteryjnej pochwy, które wywołują hormony ciążowe. Mimo iż wyżej wymienione symptomy są typowe dla pierwszego miesiąca ciąży, należy pamiętać, że nie muszą one oznaczać ciąży. Jeśli kobieta jest aktywna seksualnie i nie miała okresu, powinna dla pewności zrobić test ciążowy.

Szukasz ubrań ciążowych w atrakcyjnych cenach? Skorzystaj ze strony Zalando Lounge kody promocyjne.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy można poczuć moment zapłodnienia? Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Następny artykuł: Objawy ciąży w pierwszym tygodniu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze