Trwa ładowanie...

Lista zakazanych preparatów. Nie tylko niektóre leki, ale i witaminy są groźne dla tych kobiet

Avatar placeholder
21.10.2022 15:08
Te leki mogą zaburzać rozwój płodu
Te leki mogą zaburzać rozwój płodu (Getty Images)

Ciąża to czas, w którym kobieta dba o swoje zdrowie w szczególny sposób. Przyszła mama musi mieć świadomość tego, że każdy przyjmowany przez nią lek może mieć wpływ na dziecko. Rozwój płodu mogą zaburzać leki przeciwbólowe, a nawet witaminy. Jakie leki mogą być szkodliwe dla płodu? Przedstawiamy listę zakazanych preparatów.

Jakie leki mogą zaburzać rozwój płodu?
Jakie leki mogą zaburzać rozwój płodu? (Getty Images)
spis treści

1. Stosowanie leków w ciąży

Leki w ciąży należy stosować jedynie wtedy, gdy korzyści lecznicze wyraźnie przewyższają ryzyko negatywnego wpływu na płód. Tylko nieliczne farmaceutyki są bez wątpienia pozbawione szkodliwego działania na ciążę.

Każda decyzja o przyjęciu leku w ciąży jest obarczona ryzykiem powikłań u dziecka. Dlatego też przed zażyciem jakiegokolwiek leku (w tym leków dostępnych bez recepty) lub suplementu diety kobieta w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem.

Leki zażywane przez ciężarną docierają do płodu - głównie przez łożysko, czyli tą samą drogą, którą płód obiera tlen i składniki odżywcze.

Największą wrażliwość na substancje chemiczne zawarte w lekach płód wykazuje w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie kształtuje się większość ważnych dla życia ośrodków i każda ingerencja w ten proces może powodować zaburzenia zaważające na dalszych etapach życia dziecka. Podobnie niekorzystny wpływ mają leki zażywane pod koniec ciąży, gdy dochodzi do przyspieszenia rozwoju narządów płodu.

"W wyniku podania nieodpowiednio dobranych leków może dojść do poronienia, a także do uszkodzenia zarodka czy płodu. Rodzaj powstałej wady jest uzależniony od okresu ciąży, w jakim nastąpiło narażenie dziecka na teratogenne działanie leku. W pierwszych dniach po zapłodnieniu mogą wystąpić zaburzenia doprowadzające do poronienia. Sytuacje takie często występują w przypadku leków stosowanych w chorobach przewlekłych, na przykład niektórych zlecanych w padaczce" - napisała położna Urszula Piskorska, jedna z laureatek ostatniej edycji konkursu Położna na Medal, w krótkim poradnikowym artykule na temat substancji o potencjale uszkodzenia embrionu i płodu.

"Leki teratogenne podane w późniejszym okresie ciąży także mogą uszkodzić rozwijający się płód i prowadzić do powikłań rozwojowych. Mogą to być wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, obumarcie płodu lub wady rozwojowe" - dodała ekspertka.

2. Jakie leki mogą zaburzać rozwój płodu?

Urszula Piskorska we wspomnianym artykule przypomina podział leków na kilka grup w zależności od tego, jak działają na rozwijające się dziecko:

  • Grupa A - leki, które nie wykazują działania teratogennego na płód, mogą być stosowane w czasie ciąży - są to preparaty mineralne i witaminowe przeznaczone dla kobiet w ciąży, leki stosowane w chorobach tarczycy,
  • Grupa B - leki, których działanie teratogenne nie zostało do końca poznane u ludzi, badania prowadzone na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego na rozwijający się płód. Do tych leków należą m.in. paracetamol, peniciliny, leki p/zapalne, metronidazol, cefalosporyny i inne,
  • Grupa C - leki, które podawane są tylko w razie konieczności, ponieważ w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach wykazały działanie teratogenne na płód. Do tej grupy należą m.in.: amikacyna, papeweryna, dihydralazyna, kwas acetylosalcylowy, aspiryna, kodeina i inne,
  • Grupa D - leki teratogenne, które są podawane w przypadku zagrożenia życia matki oraz w przypadku leczenia chorób przewlekłych, na przykład tetracykliny, atenolol i inne,
  • Grupa X - leki, które przyjmowane w ciąży wykazują silne działanie teratogenne, nie powinny być podawane kobietom planującym ciążę oraz ciężarnym. Do leków tych należą: danazol, leki hormonalne np. stosowane w antykoncepcji doustnej.

3. Nadmiar witamin może zaburzać rozwój płodu

Także zażywanie jakichkolwiek suplementów diety i witamin należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym. One również mogą szkodzić ciężarnej i jej dziecku:

  • nadmiar witaminy A może doprowadzić do zniekształcenia kości twarzoczaszki, rozszczepu podniebienia, wad serca, wad układu moczowo-płciowego,
  • nadmiar witaminy D może skutkować zaburzeniami rozwoju umysłowego u dziecka.

Przyszła mama musi szczególnie dbać o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Jeżeli występują pewne problemy zdrowotne, ciężarna nie powinna leczyć się na własną rękę. W takiej sytuacji należy zasięgnąć rady lekarza. Wtedy bezpieczna będzie i ciężarna i jej nienarodzone dziecko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze