Witaminy w ciąży - naturalne witaminy, suplementy diety

Witaminy w ciąży to zarówno zdrowa dieta uwzględniająca specyficzne potrzeby kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka, jak i specjalne suplementy diety dla kobiet w ciąży. Niektóre pierwiastki i witaminy są szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż dziecko potrzebuje ich do prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy więc o kwasie foliowym, wapniu, żelazie i witaminach.

Witaminy w ciąży - naturalne witaminy

Ogólnie rzecz biorąc, dla kobiety w ciąży ważna jest zdrowa i zróżnicowana dieta. Nie wszystkie witaminy są potrzebne jednak w tych samych ilościach. W ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały to:

Polecane wideo:

  • 400 mikrogramów kwasu foliowego,
  • 6 mikrogramów witaminy B12,
  • 200-300 miligramy wapnia,
  • 70 miligramów witaminy C,
  • 3 miligramy tiaminy,
  • 2 miligramy ryboflawiny,
  • 20 miligramów niacyny,
  • 10 miligramów witaminy E,
  • 15 miligramów cynku,
  • 17 miligramów żelaza.

Kwas foliowy, czyli witamina B9, jest szczególnie ważny dla wszystkich kobiet w ciąży. Jest on bardzo ważny dla rozwoju układu nerwowego i mózgu. Jak mówią badania, korzystnie wpływa także na wagę urodzeniową dzieci i ich ogólne zdrowie. Jest zalecaną witaminą w ciąży, przede wszystkim dlatego, że zapobiega wadom cewy nerwowej u dziecka. Żywność, która go zawiera to przede wszystkim warzywa zielonolistne, takie jak sałata, kapusta, szpinak, brokuły, szparagi, brukselka. Oprócz tego jego źródłem są pomidory, rośliny strączkowe, soja, drożdże, żółtka jaj, banany, truskawki, awokado i pomarańcze.

Witamina B6 to z kolei witamina działająca korzystnie przy uciążliwych porannych mdłościach. Odgrywa też ważną rolę w produkcji krwi, co u kobiet w ciąży jest szczególnie ważne. Witaminę B6 można znaleźć w soi, marchwi, kapuście, szpinaku, nasionach słonecznika, brązowym ryżu, brokułach oraz różnych rodzajach orzechów.

Żelazo to pierwiastek, który zapobiega anemii oraz niskiej wadze urodzeniowej dziecka. Odgrywa również rolę w profilaktyce przedwczesnego porodu. Żelazo najlepiej wchłania się z różnych rodzajów mięsa. Najlepszym jego źródłem jest chude, czerwone mięso. Wątróbka nie jest zalecana dla kobiet w ciąży ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy A, która w nadmiarze może zaszkodzić dziecku.

Witaminy w ciąży - suplementy diety

Jakie suplementy diety dla kobiet w ciąży mogą się przydać? Przede wszystkim te zawierające pierwiastki i witaminy, których trudno sobie dostarczyć w wystarczających ilościach naturalnie, czyli w pożywieniu. Są to głównie kwas foliowy, żelazo i wapń.

Witaminy D i K dla rozwoju dziecka

Witamina D jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Ma podstawowe znaczenie dla zdrowia, ale też samopoczucia dzieci.

Każda z tych substancji jest potrzebna kobiecie w ciąży i jej dziecku w dużych ilościach, których kobiecie może być trudno dostarczyć w pożywieniu. Multiwitaminy dla kobiet w ciąży to głównie kwas foliowy wraz z tymi dwoma minerałami. Najlepiej zacząć je brać jeszcze przed zajściem w ciążę, ze względu na to, że zapobiegną one ewentualnym wadom, które mogą pojawić się w pierwszych dniach po zapłodnieniu.

Aby zapobiec wadom cewy nerwowej u dziecka, trzeba dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kwasu foliowego przez pierwsze 28 dni ciąży. W późniejszych dniach ciąży witaminy w ciąży są równie ważne, ale na pierwszy plan wysuwają się już inne substancje niż kwas foliowy. Kiedy u dziecka zaczyna rozwijać się kościec, najważniejszy jest wapń.

Jeśli kobieta nie dostarczy sobie odpowiednich dawek wapnia, ucierpią na tym jej własne kości, z których będzie pobierany ten pierwiastek. W niektórych przypadkach, przy zbyt niskich dawkach wapnia, dochodzi nawet do osteoporozy w ciąży. O odpowiednią mineralizację układu kostnego dba nie tylko wapń, ale i fosfor. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, dlatego jest szczególnie wskazany kobietom chorym na cukrzycę lub będącym w ciąży mnogiej.

Anna Szozda, 4 tygodnie temu

Minerały

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Minerały
Minerały

Kilka ciekawych faktów o kwasie foliowym

Czy wiesz, że... syntetyczny kwas foliowy wchłania się lepiej w porównaniu do tego zawartego w warzywach; nazwa kwasu foliowego pochodzi od łacińskiego słowa „folium" oznaczającego liść i prawdą jest, że najwięcej kwasu foliowego zawierają warzywa liściaste; folacyna,...

Minerały

Właściwości zdrowotne jabłek

Właściwości zdrowotne jabłek

Właściwe odżywianie w czasie ciąży odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju początkowo płodu, a następnie dziecka.

Minerały

Wapno w czasie ciąży

Wapno w czasie ciąży

Racjonalne odżywianie przed i w czasie ciąży gwarantuje zdrowie organizmu przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Kobieta, która stosowała się do zasad zdrowego żywienia przed zajściem w ciążę dostarczy płodowi potrzebnych składników odżywczych od...

Minerały

Witamina D w ciąży

Witamina D w ciąży jest niezwykle ważna. Obok kwasu foliowego i żelaza powinna stanowić niezbędny składnik potrzebny do prawidłowego rozwoju prenatalnego dziecka. Rzadko mówi się o roli witaminy D w diecie kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Według...

Minerały

Pokarmy bogate w witaminę D

Witamina D3 jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest nazywana słoneczną, ponieważ zaczyna być produkowana pod wpływem promieni UV. Niestety, w naszym klimacie wiele osób ma jej niedobór, dlatego tak ważna jest właściwie zbilansowana...