Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Krwawienie po poronieniu

Avatar placeholder
08.05.2017 21:05
Krwawienie po poronieniu
Krwawienie po poronieniu

Niestety, oczekiwanie na narodziny dziecka jest dane nie wszystkim mamom. Zdarza się, że kobieta poroni. Jest to przeżycie traumatyczne nie tylko dla psychiki, ale także dla samego organizmu, który do tej pory działał podporządkowany dziecku. Teraz musi poradzić sobie z gwałtowną zmianą, dlatego do pierwszego krwawienia po poronieniu nie dochodzi tak szybko.

1. Pierwsze krwawienie po poronieniu

Aby kobieta znów zaczęła regularnie miesiączkować, jej organizm musi na nowo dostosować się do sytuacji, że nie wspomaga rozwoju dziecka. Stanie się to dopiero w momencie, gdy z organizmu kobiety zniknie zawartość hormonu hCG, a to z kolei następuje, gdy łożysko całkowicie oderwie się od ściany macicy. Pierwsza miesiączka u kobiety po poronieniu pojawia się zazwyczaj w przeciągu 4-6 tygodni.

Brak krwawienia po 6 tygodniach od chwili, gdy kobieta zauważyła krwawienie oznaczające poronienie, nie jest powodem do zamartwiania się. Zanim zapadnie decyzja o wizycie u lekarza, warto odczekać jeszcze tydzień lub dwa, gdyż możliwe, że miesiączka pojawi się na dniach. Trzeba wziąć pod uwagę na przykład fakt, iż jeżeli poronienie nastąpiło pod koniec pierwszego lub drugiego trymestru ciąży, to stężenie hCG w organizmie było wysokie. Tym samym czas jego zanikania i powrót do miesiączkowania może się znacznie wydłużyć.

Innym powodem, dla którego oczekiwanie na miesiączkę może trwać długo jest sytuacja, gdy w macicy pozostaje niewielka ilość łożyska. Powoduje to krwawienie, które następnie ustaje i znowu się pojawia. Jest to dalszy ciąg poronienia, a nie oczekiwany okres. Dlatego w takiej sytuacji należy udać się do lekarza, aby ten ocenił, czy całość łożyska została opróżniona z macicy. Gdyby stężenie hCG spadło do zera, a kobieta nadal będzie zauważała plamienie, lekarz może zalecić progesteron, aby oszukać nieco organizm i wywołać miesiączkę.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Kobiety często zastanawiają się, jak będą wyglądały miesiączki po poronieniu. Najprawdopodobniej będą one takie same, jak przed poronieniem. Zatem jeżeli krwawienia były na przykład obfite, teraz będą takie same. Tak samo rzecz się ma w przypadku długości trwania cyklu. Najpewniej wróci ona do stanu sprzed zajścia w ciąże, chociaż można się spodziewać, iż kilka pierwszych cykli może być dłuższych.

2. Płodność po poronieniu

Poronienie samoistne całkowite polega na wydaleniu wszystkich fragmentów jaja płodowego z macicy. Jeżeli nastąpiło wcześniej niż w 20 tygodniu ciąży, już w 1 cyklu po poronieniu kobieta odzyska płodność. Poronienie samoistne niecałkowite ma miejsce, gdy w macicy pozostaną elementy łożyska lub skrzepy krwi. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wyłyżeczkowania, po którym płodność wraca po ok. 2-4 tygodniach. Zalecane jest jednak unikanie stosunków płciowych tuż po poronieniu.

Współżycie najlepiej rozpocząć ok. 3-6 miesięcy po zabiegu, gdyż ciało kobiety musi dojść do siebie, a narząd rodny zagoić się. Przed podjęciem decyzji o wznowieniu starań o dziecko warto skonsultować się z ginekologiem.

Zajście w kolejną ciążę po poronieniu jest z reguły możliwe po ok. 6 miesiącach, jednak nierzadko do zapłodnienia dochodzi wcześniej. Zdarza się również, że pary czekają z zaplanowaniem powtórnej ciąży nawet do 2 lat. Niestety, poronienie dla wielu osób jest przeżyciem traumatycznym i zwlekają one lub całkowicie rezygnują z poczęcia dziecka. Tymczasem należy pamiętać, że macierzyństwo jest pięknym stanem, który może stać się udziałem każdej kobiety, nawet tej, która straciła już jedną ciążę.

Następny artykuł: Miesiączka po poronieniu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze