Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Piotr Raganowski

Brak miesiączki po porodzie

Avatar placeholder
02.10.2020 10:57
Brak miesiączki po porodzie
Brak miesiączki po porodzie (123rf)

Brak miesiączki u kobiet, które właśnie urodziły dziecko, to efekt działania prolaktyny. Prolaktyna jest hormonem peptydowym stymulującym laktację oraz wzrost gruczołów sutkowych. Duże stężenia prolaktyny (PRL) hamują działanie osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Im częściej kobieta karmi, tym większe stężenia prolaktyny utrzymują się we krwi. W tym też okresie występuje tzw. laktacyjny brak miesiączki. Aby pierwsza miesiączka nie była zaskoczeniem, niezbędna jest znajomość podstawowych zmian zachodzących w organizmie w okresie połogu.

spis treści

1. Prolaktyna opóźnia pojawienie się miesiączki

Podczas karmienia piersią prolaktyna powoduje hamowanie dojrzewania komórki jajowej oraz owulacji. Dzieje się to za sprawą m.in. obniżenia stężenia lutropiny (LH), estradiolu (E2) oraz folitropiny (FSH). Ponowne pojawienie się regularnych krwawień menstruacyjnych jest ściśle uzależnione od „uruchomienia” sprzężenia zwrotnego pomiędzy podwzgórzem-przysadką a jajnikami. Jeżeli zatem po porodzie będziesz karmić swoje maleństwo piersią, pierwszego krwawienia miesiączkowego możesz spodziewać się najczęściej po zakończeniu karmienia. Czasem jest to nawet kilkanaście miesięcy po porodzie. Czas ten należy jednak rozpatrywać indywidualnie i zależy on od wielu czynników, m.in. od czasu karmienia piersią oraz zdrowia kobiety.

Bardzo rzadko zdarza się, iż u kobiety karmiącej piersią po 6-7 tygodniach laktacyjnego braku miesiączki, pojawiają się regularne krwawienia miesiączkowe w odstępach co 4 tygodnie. Także u nielicznej części kobiet występują pojedyncze krwawienia po 6-8 tygodniach, co zwykle oznacza przerwanie laktacyjnego braku miesiączki. 
Może się też zdarzyć, że miesiączka pojawi się, kiedy zaczniesz karmić maluszka innymi pokarmami lub/i częstotliwość karmienia piersią zmniejszy się, ponieważ w miarę rozwoju i wzrostu dziecka, potrzebuje ono już nie tylko mleka matki (związane jest to także z częściową utratą wartości odżywczych i kaloryczności pokarmu), ale również innych pokarmów, co wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości karmień. Wówczas może powrócić płodność i spowodować pojawienie się miesiączki. U kobiet, które rezygnują z karmienia piersią, pierwsza miesiączka najczęściej pojawia się około od 6 do 8 tygodni po porodzie.

2. Pierwsza miesiączka po porodzie

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"


Warto wiedzieć, że pierwsze miesiączki po porodzie mogą nie przypominać tych sprzed ciąży. Na początku cykle mogą różnić się długością oraz obfitością krwawienia menstruacyjnego od tych sprzed ciąży. Również zmienna i indywidualna jest regularność miesiączek po porodzie. Pierwsze cykle mogą być nieregularne, bezowulacyjne, a krwawienia mogą trwać dłużej lub krócej niż wcześniej. Twój organizm potrzebuję trochę czasu, aby wszystko powróciło do normy.

Po porodzie występuje proces oczyszczania jamy macicy wraz z oddawaniem tzw. odchodów połogowych. Mają one zmienną barwę oraz konsystencję, w zależności od czasu, jaki upłynął od porodu. U zdrowych położnic można zaobserwować mniej lub bardziej krwiste odchody nawet po 10 dniach od urodzenia dziecka.

Zakończenie gojenia rany macicy oraz zanikanie odchodów połogowych następuje około 4-6 tygodnia połogu.

Zwróć koniecznie uwagę na obfite, nagłe krwawienie występujące w pierwszym miesiącu połogu. Głównymi przyczynami takiego krwawienia są: resztki tkanki łożyskowej, polip łożyskowy, połogowe zapalenie błony śluzowej macicy. Wszystkie one wymagają konsultacji z Twoim ginekologiem.

Najważniejsze jest, aby kobieta pamiętała o tym, iż brak miesiączki po porodzie nie oznacza, że nie może ona zajść w ciążę. Mimo tego, że najczęściej pierwsze i następne krwawienie nie jest poprzedzone jajeczkowaniem oraz mimo tego, że u kobiet karmiących piersią jajeczkowanie występuje później, to istnieje prawdopodobieństwo wytworzenia zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej! Dlatego sam fakt karmienia piersią nie powinien być traktowany jako metoda antykoncepcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze