Trwa ładowanie...

Odchody połogowe

Avatar placeholder
02.10.2020 10:53
Odchody połogowe
Odchody połogowe

Odchody połogowe to nieodłączna i naturalna część połogu. Odchody poporodowe to wydzielina wydobywająca się z pochwy po porodzie, oznaczająca, że jama macicy się obkurcza, goi i regeneruje. Wydzielina pojawia się od razu po porodzie, a jej wydalanie trwa do 6. tygodnia po porodzie. Zawiera ona krew i skrzepy, szczególnie na początku połogu, oraz fragmenty nabłonka, śluz i inne zbędne po porodzie tkanki.

spis treści

1. Skąd się biorą odchody poporodowe?

Pojawiający się po porodzie hormon zwany oksytocyną wywołuje laktację oraz obkurczanie się macicy (co jest procesem bolesnym mniej więcej tak, jak miesiączkowanie). Dzięki temu macica powróci do swojego normalnego rozmiaru (z 1000 gramów zmniejszy się do 50-70 gramów) i oczyści się ze zbędnych tkanek, w procesie tak zwanej inwolucji, czyli zmian wstecznych. Zwijanie się macicy zakończy się około 6. tygodnia połogu. Obkurczaniu towarzyszy wydalanie zbędnych tkanek, czyli właśnie wydalanie odchodów połogowych. Zawierają one krew i skrzepy, śluz, fragmenty nabłonka. Ich ilość, skład i wygląd zmieniają się z czasem.

2. Jak wyglądają odchody połogowe?

Początkowo, przez pierwsze 1-3 dni po porodzie od momentu urodzenia łożyska, wydzielina jest krwista i dość obfita, wygląda tak, jak bardzo obfita miesiączka. Może się pojawiać i znikać, powodując plamienie raz na jakiś czas lub płynąć bez przerw. Około 5-6 dnia wydzielina przybiera kolor różowawo-brązowy. Około 10-14 dnia pojawia się biaława wydzielina, co jest spowodowane zwiększoną ilością leukocytów w odchodach. Po 4 tygodniu wydzielina jest bardziej skąpa i wodnista. Może być wtedy żółtawa lub bezbarwna. Odchody połogowe zanikają między 4 a 6 tygodniem połogu.

Zobacz film: "Jakie są wskazania do wywołania porodu?"

Odchody poporodowe przez cały czas powinny być raczej bez zapachu. Nieprzyjemny zapach z pochwy po porodzie wymaga wizyty u lekarza. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna także wtedy, jeśli wydzielina jest jasnoczerwona po 4 dniu od porodu. Kobieta w połogu mająca dreszcze i gorączkę również powinna zgłosić się do lekarza. Zbyt silne krwawienie po porodzie to takie krwawienie, które wymaga wymiany podpaski już po godzinie - oznacza ono późny krwotok poporodowy i wymaga jak najszybszej opieki medycznej.

3. Jak sobie radzić w połogu?

Aby poradzić sobie z odchodami poporodowymi trzeba przede wszystkim zachować higienę krocza. W początkowej fazie wydalania poporodowego trzeba korzystać z pieluchomajtek jednorazowych lub pieluch dla dorosłych. Około 3 doby po urodzeniu, można już przerzucić się na duże, chłonne podpaski. Pozwoli to skórze oddychać i łatwiej się wygoić. Po porodzie nie należy stosować tamponów, gdyż może to wywołać infekcję, a oprócz tego, na początku, będzie raczej bolesne.

Odchody połogowe, tak jak obfita miesiączka, zwiększają ryzyko infekcji, gdyż pozwalają bakteriom na namnażanie się w okolicach krocza i pochwy. Pamiętając o tym, kobieta powinna zmieniać podpaski, pieluchy lub pieluchomajtki regularnie, a także dbać o higienę. Podmywanie się jest zalecane przy każdej zmianie podpaski oraz po skorzystaniu z toalety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze