Trwa ładowanie...

Miesiączka po porodzie

Avatar placeholder
10.03.2023 00:55
Miesiączka po porodzie
Miesiączka po porodzie (GettyImages)

Miesiączka po porodzie pojawia się w różnym czasie w zależności od tego, czy kobieta karmi piersią, czy nie. Kobiety karmiące naturalnie nie mają miesiączki przez około 20 tygodni po porodzie. Kobiety, które nie karmią piersią, mogą się spodziewać miesiączki już po połowie tego czasu. Czym innym jest jednak miesiączka, a czym innym krwawienie z pochwy po porodzie, na które nie trzeba czekać tak długo.

spis treści

1. Krwawienie po porodzie

Pierwszy tydzień po porodzie oznacza krwawienie. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie zachować szczególną higienę – podmywać się, wykorzystywać bardzo chłonne podpaski i jednorazowe majtki.

Krwawienie po porodzie jest nieco obfitsze niż normalny okres, dlatego pielęgnacja krocza po porodzie jest szczególnie ważna. Nie powinno wymagać jednak zmiany podpaski częściej niż co cztery godziny. Silniejsze krwawienie musi być zgłoszone lekarzowi.

Takie krwawienie, które tuż po porodzie ma jasnoczerwony kolor, a z czasem brązowieje, nie jest miesiączką. To odchody poporodowe. Mają charakterystyczny zapach, który także z czasem łagodnieje. Okazjonalne krwawienia mogą się zdarzać jeszcze przez dłuższy czas.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem: Długa miesiączka po 4 porodzie - odpowiada lek. Renata Grzechocińska Czy to pierwsza miesiączka po porodzie - odpowiada dr n. med. Anna Wilczyńsk * Miesiączka w 2 miesiące po porodzie - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzie u pań karmiących piersią wraca po około 20 tygodniach. Kobiety niekarmiące piersią mają okres już po około 10 tygodniach. Nie jest to jednak zasada - niektóre kobiety zaczynają miesiączkowanie dużo wcześniej, inne dużo później. Zależy to od indywidualnych predyspozycji i poziomu hormonów.

Zobacz także

Pierwsze miesiączki po porodzie mogą być jeszcze nieco nieregularne i obfitsze niż przed zajściem w ciążę. Wiąże się to z burzą hormonalną, która próbuje w tym czasie dojść do równowagi. Po kilku miesiącach cykl powróci do normy. U wielu kobiet miesiączka jest mniej bolesna i obfita po pierwszym dziecku.

spis treści

3. Owulacja po porodzie

Owulacja nie musi powracać dokładnie w tym samym momencie po porodzie, co miesiączka. W niektórych przypadkach owulacja pojawia się wcześniej niż krwawienie miesiączkowe, a w innych to krwawienie jest pierwsze.

Co do tego nie można mieć pewności. Wiadomo natomiast, że owulacja, a wraz z nią możliwość zajścia w ciążę jest bardzo, bardzo niska przez pierwsze sześć tygodni po porodzie.

Owulacja jest zatrzymywana także podczas intensywnego karmienia piersią. Dziecko ssące pierś pobudza u matki produkcję prolaktyny, która blokuje owulację (pojawia się wtedy niepłodność laktacyjna).

Potrzeba do tego jednak wystarczającej ilości tego hormonu, a ta ilość zależy od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. U niektórych kobiet brak owulacji utrzymuje się przez cały okres karmienia piersią, u innych owulacja pojawia się, kiedy dziecko rzadziej ssie pierś.

Zmniejszenie częstotliwości karmienia piersią zmniejsza ilość prolaktyny i zwiększa szanse na owulację. Owulacja nie wystąpi z dużym prawdopodobieństwem, jeśli dziecko będzie karmione wyłącznie piersią (co może mieć miejsce do szóstego miesiąca życia) i co 4-6 godzin.

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała. Jest to naturalna metoda planowania rodziny, dzięki której można stwierdzić, że nastąpiła owulacja. Jednak trudno jest przewidzieć, że owulacja nastąpi w najbliższym czasie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze