Trwa ładowanie...

Obserwacja śluzu szyjkowego - zmiany, warunki, parametry

Obserwacja śluzu szyjkowego to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Inaczej określana jest jako metoda Billingsów – od nazwiska jej odkrywców i propagatorów. Polega na obserwowaniu śluzu szyjki macicy w czasie cyklu miesiączkowego kobiety. W przeciętnym cyklu menstruacyjnym śluz szyjkowy występuje podczas dojrzewania pęcherzyka jajnikowego i poprzedza jajeczkowanie. Wzrost stężenia estrogenów przed jajeczkowaniem doprowadza do zwiększenia produkcji śluzu w szyjce macicy – co ułatwia określenie początku okresu owulacji, szczytowego momentu płodności kobiety w cyklu.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

spis treści

1. Obserwacja śluzu szyjkowego - zmiany

  1. Po miesiączce odczuwanie suchości w pochwie – brak śluzu.
  2. Odczuwanie lekkiej wilgotności w pochwie – śluz mętny, gęsty, kleisty.
  3. Odczuwanie mokrości w pochwie około owulacji – śluz przejrzysty i rozciągliwy.
  4. Po owulacji odczuwanie suchości w pochwie lub lekkiej wilgotności – śluz nieprzejrzysty i gęsty.
Błędy, które utrudniają zajście w ciążę
Błędy, które utrudniają zajście w ciążę [6 zdjęć]

Kiedy para marzy o poczęciu dziecka, stara się zrobić wszystko, co mogłoby ułatwić zajście w ciążę. Niestety...

zobacz galerię

Śluz szyjkowy może również pojawić się bezpośrednio po miesiączce! Śluz w szyjce macicy jest konieczny do poczęcia dziecka, ponieważ umożliwia transport i przeżycie plemników w drogach rodnych kobiety. Gdy w pochwie nie ma śluzu, plemniki muszą zużyć więcej energii w czasie poruszania się, po kilku godzinach tracą zdolność ruchu i giną w niesprzyjającym, kwaśnym środowisku pochwy. Tylko obecność śluzu w pochwie daje męskim komórkom rozrodczym szansę na dotarcie do komórki jajowej i zapłodnienie jej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Obserwacja śluzu szyjkowego - parametry

Kobiety, które korzystają z metody Billingsów, systematycznie obserwują śluz szyjki macicy. W ocenie śluzu szyjkowego brane są pod uwagę następujące parametry:

  • odczucie stopnia wilgotności w przedsionku pochwy i na wargach sromowych wywołane brakiem lub obecnością śluzu (suchość, lekka wilgotność, mokrość, śliskość itp.),
  • konsystencja i wygląd śluzu – np. lepki, kleisty, ciągnący się, biały, nieprzejrzysty, mętny, podobny do białka kurzego jaja itp.
Istnieją różne metody obserwacji śluzu szyjkowego o różnych poziomach dokładności
Istnieją różne metody obserwacji śluzu szyjkowego o różnych poziomach dokładności (123RF)
Cechy śluzu płodnego (okołoowulacyjnego)Cechy śluzu niepłodnego (poowulacyjnego)
uczucie wilgotności, mokrości i naoliwienia w pochwieuczucie suchości w pochwie
śluz przejrzysty, szklistyśluz białawy lub żółtawy
śluz niekiedy z domieszką krwi (w czasie owulacji)śluz nieprzejrzysty, mętny
śluz rozciągliwy, elastycznyśluz kłaczkowaty, gęsty, przyczepny
śluz śliskiśluz kleisty, lepki, nieśliski

3. Obserwacja śluzu szyjkowego - warunki

Zobacz także:

Śluz szyjkowy należy badać podczas każdej wizyty w toalecie, a wyniki zapisywać wieczorem w karcie obserwacji cyklu (najlepiej razem z pomiarami temperatury ciała). Nie powinnaś wprowadzać palca do pochwy, aby sprawdzić stopień jej wilgotności, ponieważ powoduje to błędy interpretacyjne. Wystarczy, że dotkniesz papierem toaletowym ujście pochwy i ocenisz swoje odczucie (sucho, wilgotno, mokro). Jeśli stwierdzasz obecność śluzu w pochwie, powinnaś ocenić jego barwę (biały, żółtawy, mętny, przejrzysty itp.) i zbadać rozciągliwość między dwoma palcami dłoni (lepki, rwący się, rozciągliwy jak białko jaja kurzego itp.).

Strona 1/2
Czytaj dalej >>

Następny artykuł: Obserwacja śluzu szyjkowego cz. 2/2

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.