Trwa ładowanie...

Cykl miesiączkowy – charakterystyka, dni płodne i niepłodne, fazy

Cykl miesiączkowy to nic innego jak fazy, które w każdym miesiącu przechodzi organizm kobiety, po to, aby zachować zdolność do wydawania na świat potomstwa. Występujące w organizmie kobiety comiesięczne zmiany służą przygotowaniu do zapłodnienia komórki jajowej. Cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni z kilkudniowymi odchyleniami. Jak dokładnie przebiega cykl miesiączkowy?

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

spis treści

1. Cykl miesiączkowy – charakterystyka

Cykl miesiączkowy zwany jest również cyklem płciowym, owulacyjnym i menstruacyjnym. Każda z tych nazw znaczy to samo i jest poprawna. Cykl miesiączkowy zaczyna się liczyć od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki do ostatniego dnia przed ponownym krwawieniem.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie...

zobacz galerię

Podczas całego cyklu miesiączkowego, występuje jedynie kilka dni, w których w organizmie kobiety może dojść do zapłodnienia. Zazwyczaj jest taka możliwość 3 dni przed jajeczkowaniem oraz maksymalnie 2 dni tuż po nim. Uwolnione plemniki mają zdolność zapładniania do 72 godzin, natomiast komórka jajowa jedynie 24 godziny. Dokładne ustalenie czasu owulacji jest trudne, jednak prawidłowo obliczony cykl może doprowadzić do zapłodnienia.

2. Cykl miesiączkowy - dni płodnie i niepłodne

Kobieta jest płodna bardzo krótki okres. Faza płodności zaczyna się kilka dni przed i dobiega końca na kilka dni po owulacji. Trwa od 6 do 9 dni. W określeniu długości cyklu miesiączkowego każdej kobiety indywidualnie pomocny będzie kalendarzyk miesiączkowy. W kalendarzyku kobieta powinna zapisywać datę wystąpienia krwawienia i datę końca miesiączki. Po zapisaniu jednej miesiączki nie ustalimy cyklu. Regularność cyklu można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach.

Jeżeli mimo stosowania kalendarzyka kobieta nie jest pewna dni płodnych, to może skorzystać z testu owulacyjnego. Można go kupić w aptece.

Jajeczkowanie powoduje podwyższenie temperatury ciała kobiety, nawet o 0,5 st. Największą płodność obserwuje się u kobiet na 2 do 3 dni przed owulacją. Pomiaru temperatury dokonuje się każdego ranka o tej samej porze, zawsze przed wstaniem z łóżka. Wynik należy zapisać. Ten sposób również zajmie kobiecie kilka miesięcy, zanim dojdzie do tego, które dni są dniami płodnymi.

Bardzo skuteczną metodą, a zarazem najprostszą ze wszystkich, jest obserwacja śluzu. Otóż, kiedy kobieta jest najbardziej płodna, śluz jest przezroczysty i śliski. Po owulacji staje się mętny lub w ogóle nie występuje.

Musisz to wiedzieć

3. Cykl miesiączkowy – fazy

Cykl miesiączkowy można podzielić na kilka faz.

  • Faza menstruacyjna – jak sama nazwa wskazuje, jest to faza, w której kobieta miesiączkuje. U każdej kobiety okres krwawienia jest różny, z reguły trwa od 4 do 7 dni. W tej fazie złuszcza się nabrzmiała od hormonów błona śluzowa. W trakcie miesiączkowania kobieta traci od 30 do 80 ml krwi. Faza menstruacyjna bywa bardzo bolesna. Kobiety narzekają na ból w dole brzuch, ale również lędźwi.

  • Faza folikularna – nabłonek narasta na błonę śluzową macicy. Jajniki zaopatrywane są w pęcherzyki Graffa, a także wydziela się nadmiar estrogenu. W tym czasie z pochwy wydzielany jest charakterystyczny śluz, a ostatni dzień tego „innego” śluzu oznacza owulację.

  • Faza owulacja – uwalniana jest niedojrzała komórka jajowa, która trafia do jajowodów. Jajeczko przebywa w jajowodzie 24 godziny, po czym umiera.

  • Faza lutealna – z pęcherzyka Graffa tworzy się ciałko żółte, które wydziela progesteron. Progesteron jest niezbędny, aby utrzymać ciążę. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, to ciałko żółte zanika.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.