Trwa ładowanie...

Cykl miesiączkowy. Charakterystyka, dni płodne i niepłodne, fazy

Avatar placeholder
30.06.2023 11:32
Cykl miesiączkowy. Charakterystyka, dni płodne i niepłodne, fazy
Cykl miesiączkowy. Charakterystyka, dni płodne i niepłodne, fazy (123rf)

Cykl miesiączkowy to nic innego jak fazy, które w każdym miesiącu przechodzi organizm kobiety, po to, aby zachować zdolność do wydawania na świat potomstwa. Występujące w organizmie kobiety comiesięczne zmiany służą przygotowaniu do zapłodnienia komórki jajowej. Jak dokładnie przebiega cykl miesiączkowy? Ile trwa okres? Jaka jest długość cyklu miesiączkowego?

spis treści

1. Cykl miesiączkowy – charakterystyka

Cykl miesiączkowy zwany jest również cyklem płciowym, owulacyjnym i menstruacyjnym. Każda z tych nazw znaczy to samo i jest poprawna.

Cykl menstruacyjny liczymy od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki do ostatniego dnia przed ponownym krwawieniem.

Podczas całego cyklu miesiączkowego, występuje jedynie kilka dni, w których w organizmie kobiety może dojść do zapłodnienia. Zazwyczaj jest taka możliwość 3 dni przed jajeczkowaniem oraz maksymalnie 2 dni tuż po nim.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Uwolnione plemniki mają zdolność zapładniania do 72 godzin, natomiast komórka jajowa jedynie 24 godziny. Dokładne ustalenie czasu owulacji jest trudne, jednak prawidłowo obliczony cykl może doprowadzić do zapłodnienia.

2. Cykl miesiączkowy - dni płodnie i niepłodne

Kobieta jest płodna bardzo krótki okres. Faza płodności zaczyna się kilka dni przed i dobiega końca na kilka dni po owulacji. Trwa od 6 do 9 dni.

W określeniu długości cyklu miesiączkowego każdej kobiety indywidualnie pomocny będzie kalendarzyk miesiączkowy. W kalendarzyku kobieta powinna zapisywać datę wystąpienia krwawienia i datę końca miesiączki.

Po zapisaniu jednej miesiączki nie ustalimy cyklu. Regularność cyklu można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach.

Jeżeli mimo stosowania kalendarzyka kobieta nie jest pewna dni płodnych, to może skorzystać z testu owulacyjnego. Można go kupić w aptece.

Jajeczkowanie powoduje podwyższenie temperatury ciała kobiety, nawet o 0,5 st. Największą płodność obserwuje się u kobiet na 2 do 3 dni przed owulacją. Pomiaru temperatury dokonuje się każdego ranka o tej samej porze, zawsze przed wstaniem z łóżka. Wynik należy zapisać.

Ten sposób również zajmie kobiecie kilka miesięcy, zanim dojdzie do tego, które dni są dniami płodnymi.

Bardzo skuteczną metodą, a zarazem najprostszą ze wszystkich, jest obserwacja śluzu. Otóż, kiedy kobieta jest najbardziej płodna, śluz jest przezroczysty i śliski. Po owulacji staje się mętny lub w ogóle nie występuje.

Co ile dni jest okres? Cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni z kilkudniowymi odchyleniami, na które wpływ ma całe mnóstwo różnych czynników, jak m.in.:

  • stres;
  • choroby;
  • wysiłek fizyczny.

Musisz to wiedzieć

3. Jak hormony wpływają na cykl miesiączkowy?

Podwzgórze steruje układem hormonalnym i wydziela hormony takie jak FSH i LH. Pierwsze z nich odpowiadają za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Hormony LH pobudzają owulację. Dodatkowo na cykl miesiączkowy wpływa wydzielanie przez jajniki estrogen oraz progesteron wydzielany przez ciałko żółte.

4. Fazy cyklu miesiączkowego

Cykl miesiączkowy można podzielić na kilka faz.

  • Faza menstruacyjna – jak sama nazwa wskazuje, jest to faza, w której kobieta miesiączkuje. U każdej kobiety okres krwawienia jest różny, z reguły trwa od 4 do 7 dni. W tej fazie złuszcza się nabrzmiała od hormonów błona śluzowa. W trakcie miesiączkowania kobieta traci od 30 do 80 ml krwi. Faza menstruacyjna bywa bardzo bolesna. Kobiety narzekają na ból w dole brzuch, ale również lędźwi.

  • Faza folikularna – nabłonek narasta na błonę śluzową macicy. Jajniki zaopatrywane są w pęcherzyki Graffa, a także wydziela się nadmiar estrogenu. W tym czasie z pochwy wydzielany jest charakterystyczny śluz, a ostatni dzień tego „innego” śluzu oznacza owulację.

  • Faza owulacja – uwalniana jest niedojrzała komórka jajowa, która trafia do jajowodów. Jajeczko przebywa w jajowodzie 24 godziny, po czym umiera.

  • Faza lutealna – z pęcherzyka Graffa tworzy się ciałko żółte, które wydziela progesteron. Progesteron jest niezbędny, aby utrzymać ciążę. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, to ciałko żółte zanika.

5. Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia może dojść w pierwszej dobie po owulacji. Kiedy tak się stanie, komórka jajowa zagnieżdża się w śluzówce macicy. W tym celu jest również niezbędny wysoki poziom progesteronu.

Do dalszego rozwoju ciałka żółtego przyczynia się hormon HCG – gonadotropina kosmówkowa – który rozwija je w ciałko żółte ciążowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze