Trwa ładowanie...

Testy owulacyjne

Avatar placeholder
29.09.2020 09:38
Testy owulacyjne
Testy owulacyjne

Testy owulacyjne to innymi słowy testy płodności kobiety. Padają one poziom hormonu luteinizującego (LH). Hormon ten, wydzielany przez przysadkę mózgową, jest produkowany w dużych ilościach w okresie okołoowulacyjnym, a jego szczytowy poziom przypada na moment tuż przed owulacją. Test LH można przeprowadzić na podstawie moczu w domu lub w laboratorium. Test płodności kobiety pozwala na naturalne planowanie rodziny. Znając termin owulacji należy zachować w tym czasie wstrzemięźliwość, jeśli nie planuje się dziecka, a współżyć, jeśli chce się by doszło do zapłodnienia.

spis treści

1. Na jakiej zasadzie działa test owulacyjny?

Test owulacyjny, niezależnie od tego, czy jest przeprowadzany w domu czy w laboratorium, działa na podobnej zasadzie. Wykrywa on hormon luteinizujący (LH) wydalony z moczem kobiety. Dzięki temu jest on w stanie wyznaczyć dni płodne kobiety oraz termin jajeczkowania. Hormon LH jest na niskim poziomie w dni niepłodne, a zaczyna się podnosić w okresie przedowulacyjnym. Najwyższa jego wartość wypada około 24-36 godzin przed owulacją.

Wyznaczanie dni płodnych - video
Wyznaczanie dni płodnych - video

Obliczanie dni płodnych ułatwia staranie się o dziecko i zajście w ciążę. Aby wyznaczyć prawidłowo płodność

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak wykonać test owulacyjny?"

Zapłodnienie może mieć miejsce w okresie okołoowulacyjnym. Płodność kobietyjest największa w czasie owulacji, ale trzeba pamiętać także o tym, że plemniki, które dostały się do organizmu kobiety, mogą tam przeżyć nawet 7 dni, a komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 12-24 godziny od owulacji.

2. Jak stosować testy owulacyjne?

Jeśli występują problemy z zajściem w ciążę, a żadne z partnerów nie jest niepłodne, może to wynikać z nieodpowiednich dla zapłodnienia momentów współżycia. Współżycie w dni niepłodne nie zakończy się raczej poczęciem dziecka. Naturalne metody planowania rodziny mogą ułatwić zapłodnienie, wyznaczając dni płodne kobiety.

Test płodności można przeprowadzić samodzielnie w domu. Wystarczy w aptece zakupić odpowiedni test i za jego pomocą zbadać mocz. Testy najlepiej wykonywać w okresie przedowulacyjym, kiedy kobieta spodziewa się jajeczkowania. Taki moment można wyznaczyć dzieląc średnią długość cyklu na pół, ale jest to dość zawodna metoda przy nieregularnym miesiączkowaniu. Test należy robić codziennie przez kilka dni, aby wyznaczyć szczytowy moment stężenia hormonu luteinizującego. Najlepszym momentem na pobranie próbki moczu jest późny wieczór lub rano, kiedy poziom LH w moczu jest najwyższy.

Przed przeprowadzeniem testu należy przez kilka dni starać się nie denerwować, aby nie zaburzyć równowagi hormonalnej i wyniku testu. Przyjmowanie leków, alkoholu i innych używek może zakłócić badanie. Wypijanie zbyt dużych ilości wody także może wpłynąć na wynik testu.

Testy owulacyjne, tak jak inne naturalne metody planowania rodziny, są obarczone pewnym marginesem błędu. Ich zaletą jest jednak brak ingerencji w zdrowie kobiety i jej równowagę hormonalną. Planowanie ciąży ze znajomością dni płodnych jest dla kobiety korzystne, łatwiej wtedy zajść w ciążę. Testy owulacyjne nie są raczej wykorzystywane jako naturalna metoda antykoncepcji, choć znając dni płodne można w tym czasie zachować wstrzemięźliwość płciową.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.