Trwa ładowanie...

Płodność po porodzie

Avatar placeholder
09.07.2021 23:59
Płodność po porodzie
Płodność po porodzie (Zdjęcie pary autorstwa jennykarinaflores / CC BY 2.0)

Płodność po porodzie pojawia się u kobiety przed pierwszą owulacją po urodzeniu dziecka. Ma to miejsce u różnych kobiet w różnych terminach – od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy i jest zależne od predyspozycji organizmu matki, czynników genetycznych oraz od tego, w jaki sposób karmione jest dziecko. Owulacja może być blokowana przez hormon o nazwie prolaktyna, który jest produkowany pod wpływem karmienia dziecka piersią. U kobiet karmiących wyłącznie piersią czas bez owulacji wydłuża się zwykle do kilku miesięcy. Nie ma jednak nigdy co do tego pewności.

spis treści

1. Dlaczego tak trudno stwierdzić płodność po porodzie?

Płodność po porodzie najczęściej powraca po około 2-4 tygodniach u kobiet, które nie karmią piersią. U mam karmiących dziecko piersią owulacja może pojawić się dopiero po 10 tygodniach od urodzenia dziecka.

Największym problemem z przewidzeniem płodności po porodzie jest fakt, że płodność powraca jeszcze kilka dni przed owulacją. O ile samą owulację da się „wyczuć” lub zaobserwować – dzięki mierzeniu temperatury podstawowej ciała, obserwacji śluzu czy objawów owulacji – to płodności już nie.

W czasie, kiedy kobieta odczuwa, że ma owulację (chociaż nie u każdej kobiety jest to takie proste), jest już płodna od kilku dni i jeśli współżyła przez te dni, mogła zajść w ciążę. Nawet jeśli pierwsze dziecko ma dopiero miesiąc.

2. Kiedy pojawia się owulacja po porodzie?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Owulacja po porodzie może nadejść już po 2 tygodniach po urodzeniu dziecka, szczególnie jeśli matka nie karmi piersią. Uważa się, że kilka czynników ma wpływ na wydłużanie się czasu bez owulacji u kobiety po urodzeniu dziecka. Są to:

Są to zasady naturalnej metody planowania rodziny opierającej się na niepłodności laktacyjnej, czyli niepłodności wywołanej produkcją prolaktyny w czasie karmienia piersią i laktacji (czyli produkcji mleka u matki).

Nie jest to jednak metoda, która działa niezawodnie i u każdej matki. W grę wchodzą również inne czynniki, takie jak indywidualne predyspozycje organizmu, dieta matki czy czynniki genetyczne.

Nawet twórcy tej metody mówią o tym, że może być ona skuteczna maksymalnie do 6 miesiąca życia dziecka. W momencie rozszerzania diety dziecka ilość prolaktyny w organizmie matki spada, bo karmienia piersią są rzadsze. Może powrócić także owulacja.

Zdarza się, że u niektórych kobiet owulacja po porodzie pojawia się dopiero po roku od urodzenia dziecka, nawet jeśli maluch dostaje także inne pokarmy niż mleko matki. Przewidzenie pierwszej owulacji po porodzie jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Jeśli para nie planuje drugiego dziecka niemal od razu po pierwszym, nie powinna współżyć, licząc na niepłodność laktacyjną. Jeśli chcą uprawiać seks, ale nie planują dziecka, powinni się zabezpieczyć. Należy jednak pamiętać, że antykoncepcja hormonalna w czasie karmienia piersią jest niezalecana – pozostają więc metody mechaniczne i naturalne.

Współżycie w pierwszych 2 tygodniach po porodzie, kiedy niepłodność laktacyjna jest niemal pewna, nie jest zalecane przez większość ginekologów.

Organizm kobiety musi „dojść do siebie” po porodzie, a narządy rodne potrzebują czasu, by się wygoić. Do tego czasu współżycie może wywołać ból i dyskomfort, a nawet utrudnić gojenie się ran poporodowych.

Następny artykuł: Seks a poród
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze