Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Avatar placeholder
21.07.2017 11:26
Jak odzyskać figurę po ciąży?
Jak odzyskać figurę po ciąży? (Zdjęcie kobiet autorstwa Edson Hong / CC BY-NC-ND 2.0)

Po porodzie kobiety uważają, że są grube i nieatrakcyjne. Dzieje się tak, ponieważ po porodzie dochodzą nowe obowiązki i nie mają czasu, aby o siebie zadbać. Ponadto wydaje im się, że powinny jeść za dwoje, po to, by dziecko miało odpowiednie składniki w mleku. A tym czasem przepis na dawną figurę jest banalny. Wystarczy odrobina dobrej woli. Kluczem do sukcesu jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Zabrania się natomiast stosowania diet odchudzających matkom, które karmią piersią.

1. Waga po porodzie

Podczas ciąży kobietom przybywa średnio od 10 do 15 kilogramów. W wadze tej zawiera się wiele rzeczy, np. waga dziecka, wód płodowych, łożyska, zwiększonej objętości krwi i zapas tłuszczu potrzebny do laktacji. Okresem najlepszym do najszybszego chudnięcia jest czas zaraz po porodzie. Dzieję się tak, ponieważ dziecko przychodzi na świat, a wraz z nim z organizmu matki usuwane są rzeczy, które są już zbędne. Warto pamiętać, że organizm kobiety po porodzie, do około pół roku będzie wręcz pomagał zrzucać zbędne kilogramy. Dopiero po tym okresie organizm zwalnia i wówczas można rozpocząć odchudzanie. W zgubieniu zbędnych kilogramów pomaga także karmienie piersią. Należy mieć to na uwadze.

2. Sposoby na odzyskanie figury

Pierwszą i zarazem najważniejszą rzeczą jest odpowiednia dieta. Po porodzie każda kobieta potrzebuje białka, wapnia, żelaza i witamin. Należy także spożywać dużo warzyw i owoców. Jeśli nie jesteś w stanie sama wymyśleć dla siebie posiłków o pomoc można zawsze poprosić dietetyka. Należy unikać słodyczy, ziemniaków i pieczywa. Posiłki należy wzbogacić w nabiał i chude mięso. Kolejnym sposobem na odzyskanie figury jest aktywność fizyczna. Idealne będą tu spacery, np. z dzieckiem. Odpowiednie będą też przejażdżki rowerowe oraz ćwiczenia, ale pod okiem lekarza lub instruktora. Ważne, aby od razu nie przeciążyć organizmu. Świetnym pomysłem może okazać się też basen, a podczas pływania spala się zbędne kalorie. Innym atutem wysiłku fizycznego jest wzmacnianie mięśni. Świeżo po porodzie najlepiej zająć się brzuchem i wykonywać lekkie ćwiczenia, jak np. rowerek lub nożyce. Aby stracić zbędne kilogramy należy również znaleźć chwile dla siebie. Należy przesypiać przynajmniej 7 godzin oraz tak gospodarować czasem, aby mieć chwilę na relaks. Jeśli chodzi o powrót do pracy, to czas w niej spędzony nie może być dłuższy niż 9 godzin.

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"

Kolejnym sposobem na powrót do dawnej figury jest system i częstość jedzenia. Należy wówczas jeść mniej, ale częściej, oraz pić dużo wody. Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na chudnięcie jest karmienie dziecka piersią. Gdy je karmisz tracisz około 500 kalorii. Jest to najprostszy sposób, nie wymagający specjalnego wysiłku od matki.

Pomocne mogą być też preparaty odchudzające. Jednak ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem. Ich działanie polega z reguły na spowolnieniu trawienia skrobi i obniżeniu indeksu glikemicznego. Poprzez to organizmowi dostarcza się mniej glukozy. W wyniku tego odkłada nam się mniej tłuszczu. Niektóre z nich mogą obniżać apetyt. Dlatego ważne jest aby nie przedobrzyć z nimi. Dlatego osiągnięcie idealnej sylwetki wymaga silnej woli, rozsądku i umiaru, a to na pewno przełoży się na sukces.

Następny artykuł: Rozstępy i cellulit po ciąży
Polecane dla Ciebie