Trwa ładowanie...

Kiedy seks po porodzie?

Avatar placeholder
17.05.2023 13:08
Kiedy seks po porodzie?
Kiedy seks po porodzie? (Zdjęcie pary / Shutterstock)

To, kiedy seks po porodzie jest bezpieczny zależy od rodzaju porodu – czy był to poród naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie. Niezależnie od tego, wielu specjalistów zaleca, aby współżycie odłożyć na cztery-sześć tygodni po rozwiązaniu. Każda kobieta powinna wsłuchać się we własne ciało, aby wiedzieć, kiedy współżycie po porodzie będzie dla niej najlepsze. Nie można się jednak spodziewać, że współżycie od razu po porodzie będzie takie, jak było wcześniej.

spis treści

1. Kiedy można współżyć po porodzie?

Współżycie po porodzie powinno zależeć w pełni od świeżo upieczonej matki, jej samopoczucia i stanu organizmu. Najczęściej bywa tak, że ostatnią rzeczą, na jaką ma ochotę młoda matka jest seks. Wiąże się to przede wszystkim z wyczerpaniem i bólem po porodzie, a także ze zmianami hormonalnymi, z tak zwanym „baby blues”, czyli obniżeniem nastroju po urodzeniu dziecka.

Generalnie przyjmuje się, że seks jest niezalecany przez pierwsze cztery-sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Tyle czasu potrzeba, aby pochwa lub rana po cesarce się wygoiły. Nawet jeśli poród naturalny przebiegł bez zakłóceń i nie doszło nawet do pęknięcia krocza – tkanki także potrzebują czasu, aby się wygoić.

Zobacz film: "Przyczyny braku ochoty na seks po porodzie"
9 korzyści z seksu podczas ciąży
9 korzyści z seksu podczas ciąży [10 zdjęć]

Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego

zobacz galerię

Zmiany hormonalne po porodzie nie tylko zmniejszają ochotę na seks. Prolaktyna pobudzająca laktację równocześnie zmniejsza nawilżenie pochwy. Jeśli kobieta decyduje się na seks w czasie karmienia piersią, bardzo często konieczne są lubrykanty, czyli specjalne środki nawilżające pochwę.

Młode matki często silnie skupiają się na nowo narodzonym dziecku. Nie mają ochoty na seks, bo myślą o tym, czy maluch je odpowiednio, czy przybiera na wadze tak jak powinien, czy robi prawidłową kupkę, na ile czasu wystarczy pieluch, i tak dalej, i tak dalej.

Myślenie o własnych potrzebach zwykle czeka jakiś czas – u jednych dłuższy, u innych krótszy. W zależności od kobiety, brak seksu może trwać nawet kilka miesięcy. U innych ochota na seks powraca już około trzech tygodni po urodzeniu dziecka. Jeśli libido kobiety nie powraca do swojego normalnego poziomu, pomóc może wizyta u specjalisty. Brak libido może być objawem depresji poporodowej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Czy seks po porodzie boli?

Jakiś czas po porodzie seks może być bolesny. Początkowo głównie z powodu naciągnięcia i uszkodzenia tkanek krocza. Z czasem może pojawić się problem suchości pochwy, co u kobiety może wywołać ból podczas stosunku. W takim przypadku problem rozwiązują lubrykanty. Seks może być mniej przyjemny także ze względu na rozciągnięcie tkanek. Z tym częstym problemem z seksem po porodzie można sobie radzić, wykonując ćwiczenia mięśni Kegla.

Zobacz także:

Należy także pamiętać, aby początkowo współżycie było delikatne, a penetracja niezbyt głęboka. Najlepiej, aby to kobieta kontrolowała zarówno głębokość, jak i szybkość penetracji – może to być na przykład pozycja, w której kobieta jest na górze.

Oczywiście, nie trzeba czekać do czasu aż rany się wygoją z podjęciem jakichkolwiek seksualnych pieszczot. Petting jest jak najbardziej dozwolony, jeśli partnerzy potrzebują bliskości. Stymulacja łechtaczki dłonią jest bezpieczna. Nie są zalecane natomiast oralne pieszczoty ustami.

Następny artykuł: Problemy z seksem po porodzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze