Trwa ładowanie...

Problemy z seksem po porodzie

Avatar placeholder
17.05.2023 12:54
Problemy z seksem po porodzie
Problemy z seksem po porodzie

Problemy z seksem po porodzie mają wszyscy młodzi rodzice. Obolała kobieta raczej nie ma ochoty na pieszczoty, co dodatkowo pogłębiają zmiany hormonalne w jej ciele i prawdopodobne poczucie niskiej atrakcyjności. Seks po porodzie wymaga cierpliwości. Trzeba także pamiętać, aby pozwolić się wygoić ewentualnym ranom poporodowym.

spis treści

1. Skąd się biorą problemy z seksem po porodzie?

Problemy z seksem po porodzie są najzupełniej naturalne, i to z wielu powodów. Młoda mama, która rodziła siłami natury (to znaczy przez kanał rodny i bez użycia pomocy zabiegowej) albo przeszła poród kleszczowylub za pomocą próżniociągu na pewno

odczuwa jego skutki w intymnych okolicach. W wielu przypadkach nawet prawidłowo przebiegającego porodu, może dojść do pęknięcia krocza, co jest dodatkowo bolesne i pozostawia ranę, którą w niektórych przypadkach trzeba zaszyć. Rozpoczynanie współżycia zanim rana się zagoi, a ewentualne szwy wchłoną, będzie bolesne dla kobiety.

Zobacz film: "Seks po dziecku"

Innym problemem jest samopoczucie kobiety, która wydała na świat dziecko. Może się ona czuć nieatrakcyjna patrząc na swoje ciało, które jeszcze jakiś czas nie powróci do stanu sprzed ciąży. To także czynnik obniżający libido po porodzie u młodej mamy. Kolejnym czynnikiem obniżającym chęć na seks u młodych matek są oczywiście wahania hormonalne.

Kolejnym problemem ze współżyciem po porodzie jest zwykłe zmęczenie. Młodzi rodzice opiekują się dzieckiem przez całą dobę i najczęściej jedyne o czym myślą po położeniu się w końcu do łóżka to po prostu sen.

2. Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie?

Nie ma na to jednej odpowiedzi. Każda para ma inne potrzeby, a każda kobieta "wraca do siebie" po porodzie w innym tempie. Dobrze jest dać sobie czas, przyzwyczaić się do nowej sytuacji i nic nie robić na siłę. Rozsądnie będzie poczekać, aż wszystkie ewentualne rany poporodowe się zagoją, a szwy wchłoną, co zajmuje zwykle około 6 tygodni. Dobrze jest w tym czasie sprawdzić, czy rany goją się prawidłowo na wizycie u lekarza.

Jeżeli partner chce współżyć od razu po powrocie matki i dziecka ze szpitala, musi się niestety uzbroić w cierpliwość. Seks po porodzie to głównie ból dla kobiety. Trzeba o tym jednak otwarcie porozmawiać. Wielu mężczyzn, który nie uczestniczyli w porodzie, po prostu nie zdaje sobie sprawy, jak wielkim i bolesnym wydarzeniem jest poród dla matki.

3. Jak uprzyjemnić seks po porodzie?

Trzeba się przygotować na to, że przez pierwsze sześć miesięcy po urodzeniu dziecka, seks nie będzie najprawdopodobniej zbyt udany. Można go sobie uprzyjemnić używając specjalnych lubrykantów i przedłużając grę wstępną. Na początek jednak najlepiej jest, jeśli oboje partnerów mają ochotę na zbliżenie, wybrać petting zamiast seksu. Uwolni to od napięcia seksualnego, pozwoli się odprężyć i zbliżyć do siebie, równocześnie nie powodując bólu kobiecie. Pamiętajmy, że petting od razu po urodzeniu dziecka jest bezpieczny, pod warunkiem, że pieszczona będzie tylko łechtaczka, a pieszczoty nie sięgną dalej. Przynajmniej do momentu, aż rany się wygoją.

Następny artykuł: Płodność po porodzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze