Trwa ładowanie...

Jak zmienia się ciało po porodzie?

 Sylwia Stachura
23.04.2015 11:01
Jak zmienia się ciało po porodzie?
Jak zmienia się ciało po porodzie? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

W czasie ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia, ale poród nie oznacza powrotu do normalności. Po urodzeniu dziecka większość z nas musi się zmierzyć z wypadaniem włosów, zaparciami i bólem pleców. Chcesz być przygotowana? Dowiedz się, jak zmienia się ciało po porodzie.

spis treści

1. Wypadanie włosów

Kilka tygodni po przyjściu na świat twojego dziecka, możesz zacząć tracić duże ilości włosów. Normalnie każdy z nas traci około 100 włosów dziennie, ale po porodzie wypadnie ich znacznie więcej przez szalejące w twoim organizmie hormony. Jeśli wypadają ci włosy po porodzie, nie wpadaj w panikę. Po kilku miesiącach wszystko powinno wrócić do normy. Aby poprawić kondycję słabych włosów zadbaj, by twoja dieta składała się z produktów bogatych w witaminy A i C oraz cynk i selen.

2. Zmiany skórne

Ostuda, nazywana również „maską ciążową”, to przebarwienia na twarzy pojawiające się po porodzie. Ciemne plamy tworzą się najczęściej wokół ust, przy oczach, skroniach i na czole. U wielu kobiet w tym okresie pojawia się wysypka, swędzenie i przesuszenie skóry. Większość zmian skórnych znika po kilku lub kilkunastu tygodniach.

3. Zmiany w wyglądzie brzucha

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

Po urodzeniu dziecka macica jest obolała i można ją wyczuć, dotykając brzuch. Po kilku tygodniach ból powinien zniknąć. U wielu kobiet pojawia się tajemnicza, ciemna linia na brzuchu – to przebarwienie jest wynikiem zmian hormonalnych w organizmie. Najczęstszym problemem są jednak rozstępy, których bardzo trudno się pozbyć. Na początku są czerwone i bardzo widoczne, jednak z czasem stają się bledsze i wtapiają się w kolor skóry. Nawet bardzo szczupłe kobiety po porodzie zmagają się ze sflaczałym brzuchem. Można się go pozbyć dzięki regularnym ćwiczeniom i zachowaniu zdrowej, niskokalorycznej diety.

4. Ból pleców

Rozciągnięte mięśnie brzucha potrzebują czasu, aby powrócić do normalności, dlatego ciężar ciała spoczywa teraz głównie na mięśniach w plecach. Skutkiem tego może być ból, który utrudnia codzienną aktywność. Ból pleców powinien minąć po kilku tygodniach, kiedy mięśnie brzucha staną się znów mocne i elastyczne.

5. Nietrzymanie moczu

Dziecko nie uciska już twojego pęcherza, więc nie musisz tak często oddawać moczu. Jednak w trakcie porodu wywierany jest nacisk na cewkę moczową, co może skutkować problemami z trzymaniem moczu. Młode mamy skarżą się czasem również na infekcje dróg moczowych.

6. Zaparcia

Zaparcia to częsty problem podczas ciąży, ale również po urodzeniu dziecka. Rozwiązaniem jest odpowiednia dieta, bogata w błonnik. Warto również pić wodę mineralną, mleko oraz świeżo wyciskane soki.

7. Pocenie

Wzmożona produkcja potu występuje najczęściej w nocy bezpośrednio po urodzeniu dziecka. To naturalna reakcja organizmu, który chce się pozbyć nadmiaru płynów skumulowanych w czasie ciąży.

8. Opuchnięte nogi

Opuchnięcia nóg to problem wielu kobiet w czasie ciąży, który może sprawiać trudności również po urodzeniu dziecka. Jak ulżyć nogom? Dobrym pomysłem jest spacerowanie – „rozchodzenie” opuchnięcia może przynieść ulgę. Opuchnięcia powinny zniknąć razem z nadprogramowymi kilogramami, które traci się po porodzie.

Ciało kobiety jest złożonym mechanizmem, dla którego okres ciąży i porodu jest wyjątkowo trudny. Większość nieprzyjemnych dolegliwości minie po kilku tygodniach, dlatego nie należy się nimi zamartwiać. W wielu przypadkach pomocne jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zdrowa dieta.

 

Następny artykuł: Po porodzie
Polecane dla Ciebie