Fałdy na brzuchu po porodzie

Po porodzie kobieta obserwuje u siebie fałdy na brzuchu. Aby powróciła do swojej figury sprzed ciąży, potrzeba trochę czasu – nawet pół roku. Na wygląd brzucha po porodzie kobieta ma wpływ jeszcze w czasie ciąży. Ważne jest zarówno ile kilogramów przybrała, w jaki sposób pielęgnowała skórę na brzuchu, a także w jakiej kondycji były mięśnie brzucha. Należy jednak pamiętać, że hormony, czynniki dziedziczne, a także wiek kobiety mają swoje znaczenie i ich działania nie da się powstrzymać.

Polecane wideo:

Jak uniknąć fałd na brzuchu?

Brzuch szybciej stanie się płaski, jeśli:

  • kobieta nie przytyła w ciąży zbyt dużo, to znaczy mniej niż 12 kilogramów;
  • kobieta była i jest aktywna;
  • karmi piersią;
  • urodziła tylko jedno dziecko;
  • nie ma predyspozycji genetycznych do tycia.

Kurczenie się macicy

Macica podczas ciąży zwiększa znacznie swoją wielkość. Normalnie ma ona 7-9 centymetrów wysokości, a pod koniec ciąży jest na tyle duża, że mieści się w niej kilkukilogramowe dziecko. W miarę rozwoju ciąży rozciągają się także więzadła, które podtrzymują macicę. Organizm potrzebuje ok. 6-8 tygodni, aby macica skurczyła się, a jej dno obniża się o ok. 1 centymetr dziennie. Niestety fizjologii nie da się przyspieszyć i tylko cierpliwość może tu pomóc.

Co się stało z mięśniami brzucha?

Jednakże należy pamiętać, że sama inwolucja macicy nie spowoduje, że brzuch kobiety będzie od razu płaski. Mięśnie, które się na nim znajdują, najszybciej stają się zwiotczałe. Mogą również najszybciej wrócić do formy, trzeba im tylko pomóc ćwicząc. Nie należy jednak od razu forsować organizmu – ciało po porodzie nie jest gotowe na wzmożoną aktywność fizyczną. Mięśnie są osłabione, niektóre mogą być przykurczone. Ćwiczenia, które są zbyt intensywne i forsowne mogą negatywnie odbić się na organizmie kobiety – może pojawić się krwawienie, a nawet nietrzymanie moczu w przyszłości.

Ćwiczenia po porodzie

Pierwsze ćwiczenia można wykonywać już na drugi dzień po porodzie, a jeśli kobieta przeszła cesarskie cięcie, to tydzień po nim. Ta pierwsza gimnastyka polega na delikatnych ćwiczeniach mięśnia Kegla oraz mięśni stóp. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy, ujścia cewki moczowej i odbytu tak, jakby kobieta chciała wstrzymać oddawanie moczu. Po połogu, gdy ciało zagoiło się, można rozpocząć bardziej intensywne ćwiczenia mięśni brzucha.

Kosmetki na wyszczuplenie brzucha

Na półkach można ich znaleźć bardzo dużo, a ich cena również jest różna, także każda kobieta może wybrać coś dla siebie. Aby ich stosowanie przyniosło jakieś efekty, ważna jest przede wszystkim systematyczność w ich aplikowaniu oraz sposób nakładania. Warto wtedy wykonać masaż brzucha, a także szczypać skórę.

Pasy na brzuch

Można wśród nich znaleźć pasy pooperacyjne, pociążowe, bieliznę obciskającą. Gdy kobieta założy je, od razu poczuje się lepiej – poprawi się jej humor, a fałdy na brzuchu się zmniejszą. Noszenie ich pozwala na wzmocnienie rozciągniętych powłok brzusznych.

Pasy wibrujące

Ich zadaniem jest uruchomienie mięśni, napinanie zwiotczałej skóry, wzmocnienie brzucha i spalenie tkanki tłuszczowej. Masują i wibrują, by spalić zbędne kilogramy. Zakłada się je na 40 minut dziennie.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Jest wiele zabiegów, które wykonuje się właśnie w obszarze brzucha. Wśród nich może się znaleźć: elektrostymulacja, elektrolipoliza, wyszczuplający guam, mikrodermabrazja na rozstępy. Należy jednak liczyć się z kosztami takich zabiegów i pamiętać, że aby przyniosły one efekty potrzeba całej ich serii.

Masaż ultradźwiękami

Jest to mikromasaż głębokich warstw skóry lub mięśni, który pobudza krążenie limfy oraz aktywuje metabolizm komórkowy. Jest pomocny przy redukcji cellulitu i ujędrnianiu zwiotczałej tkanki.

Masaż rolletic

Urządzenie, które wykorzystuje się do tego rodzaju masażu stymuluje linie akupunkturowe i połączone z nim ograny wewnętrzne. Pobudza układ limfatyczny i poprawia metabolizm tkanki tłuszczowej. Dzięki temu redukuje jej ilość, wzmacnia mięśnie, napina skórę, usuwa cellulitis. Jeśli wykonuje się go 2-3 razy w tygodni, można zauważyć po pewnym czasie efekty.

Elektrostymulacja na wyszczuplenie brzucha

Podczas zabiegu brzuch kobiety zostaje owinięty specjalnymi pasami, za pomocą których mięśnie są stymulowane prądem. Powoduje to wyszczuplenie brzucha poprzez spalenie tkanki tłuszczowej, poprawia się metabolizm, pobudzone zostaje krążenie limfatyczne, poprawia się wygląd skóry.

Liposukcja po porodzie

Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu tłuszczu, nie ma wpływu na jędrność skóry, a jedynie modeluje ciało. Podczas jednego zabiegu maksymalnie można stracić 3 – 4 litrów tłuszczu. Sama operacja nie jest zbyt skomplikowana – tkankę tłuszczową rozbija się specjalnym aparatem, przez małe nacięcia wprowadza się pod skórę specjalną kaniulę, która rozdrabnia skupiska tłuszczu. Rezultaty zabiegu są trwałe, jednak palenie tytoniu, przytycie, nadmierne spożywanie alkoholu czy opalanie może pogorszyć wyniki zabiegu.

Plastyka powłok brzucha

Abdominoplastyka to plastyka powłok brzucha. Wskazana jest dla kobiet, które cierpią z powodu nadmiaru pofałdowanej skóry brzucha lub uwypuklenia się brzucha ku przodowi wskutek otyłości bądź przebytej ciąży. Polega na operacyjnym usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha oraz modelowaniu mięśni ściany brzucha. Czasami wystarczy jedynie miniabdominoplastyka, czyli korekcja tylko dolnej części brzucha poniżej pępka.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Waterhouse D. Jak odzyskać figurę po urodzeniu dziecka, KDC, Warszawa 2003, ISBN 83-89076-69-1
  • Cichocka A., Szostak-Węgierek D., Żywienie kobiet w ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3131-1
  • Difiore J. Gimnastyka dla kobiet w ciąży, Muza, Warszawa 2003, ISBN 83-7319-435-5
  • Borys B. Ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet oczekujących dziecka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2387-4

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Jak odzyskać figurę po ciąży?
Jak odzyskać figurę po ciąży?

Matka karmiąca i odchudzanie

Matka karmiąca i odchudzanie

Dieta dla kobiety karmiącej Matka karmiąca musi szczególnie dbać o swój sposób odżywiania i nie chodzi tutaj tylko o zdrowie dziecka, ale również o powrót do odpowiedniej formy i zmniejszenie wagi ciała po ciąży.

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Zmniejszenie piersi po ciąży

po przebytej ciąży i po okresie karmienia, co daje im powód, aby poddać się zabiegowi zmniejszenia biustu. Na czym polega zabieg zmniejszania piersi

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Odsysanie tłuszczu po ciąży

Ciąża potrafi bardzo zmienić kobietę, nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. W okresie oczekiwania na dziecko nie tylko pojawiają się rozstępy (...) Kobiety w ciąży przybierają na wadze nie tylko z powodu dziecka,...

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Co pić, żeby mieć płaski brzuch?

Co pić, żeby mieć płaski brzuch?

Łatwe do zrobienia, zdrowe i niskokaloryczne. Dzięki tym napojom zapomnisz o oponce i będziesz się cieszyć płaskim brzuchem. Idealna alternatywa dla pełnych cukru i konserwantów napojów dostępnych w sklepach. Woda smakowa Na sklepowych półkach pełno...

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Ćwiczenia brzucha po porodzie

Niejedna świeżo upieczona mama zastanawia się, kiedy może bez obaw zacząć ćwiczenia brzucha, by odzyskać figurę sprzed ciąży. Specjaliści są zdania, że można stopniowo wracać do aktywności fizycznej,...

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Jak najszybciej schudnąć - zdrowa dieta, karmienie piersią

, Medicina Sportiva, Kraków 2004, ISBN 1429-0022, Waterhouse D. Jak odzyskać figurę po urodzeniu dziecka, KDC, Warszawa 2003, ISBN 83-89076-69-1 (...) Po ciąży w domu pojawia się nowy członek rodziny,...

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Powiększenie piersi po ciąży

Piersi po ciąży mogą ulec deformacji. U jednych kobiet staną się większe, u innych mniejsze. Wiele pań ma z tego powodu kompleksy i czuje się mało (...) . Operacje powiększania biustu z powodzeniem mogą być wykonywane już po przebytej...

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Kiedy ćwiczyć po porodzie?

powietrzu oczywiście są zalecane, a na początek lepiej nie próbować bardziej zaawansowanych i wyczerpujących ćwiczeń. Z reguły kobiety ćwiczące przed ciążą (...) młodej mamie. Zalety ćwiczeń po porodzie to: szybszy powrót do kondycji...

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Wykonywanie ćwiczeń po cesarskim cięciu

Wykonywanie ćwiczeń po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to bardzo ważna operacja, która pozwala na wydanie twojego dziecka na świat w przypadku komplikacji uniemożliwiających naturalny poród.

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Pięknie niedoskonałe kobiety-matki

Pięknie niedoskonałe kobiety-matki

Poza kanonem piękna? Patrząc na zdjęcia modelek z czasopism, wydaje się, że wiele kobiet pozostaje poza kreowanym ideałem piękna. Fotografka Jade Beall wyszła naprzeciw promowaniu odrealnionych sylwetek w magazynach i uwiecznia na zdjęciach ciała kobiet,...