Trwa ładowanie...

Fałdy na brzuchu po porodzie

Fałdy na brzuchu po porodzie
Fałdy na brzuchu po porodzie (123rf)

Po porodzie kobieta obserwuje u siebie fałdy na brzuchu. Aby powróciła do swojej figury sprzed ciąży, potrzeba trochę czasu – nawet pół roku. Na wygląd brzucha po porodzie kobieta ma wpływ jeszcze w czasie ciąży. Ważne jest zarówno ile kilogramów przybrała, w jaki sposób pielęgnowała skórę na brzuchu, a także w jakiej kondycji były mięśnie brzucha. Należy jednak pamiętać, że hormony, czynniki dziedziczne, a także wiek kobiety mają swoje znaczenie i ich działania nie da się powstrzymać.

spis treści

1. Jak uniknąć fałd na brzuchu?

Brzuch szybciej stanie się płaski, jeśli:

  • kobieta nie przytyła w ciąży zbyt dużo, to znaczy mniej niż 12 kilogramów;
  • kobieta była i jest aktywna;
  • karmi piersią;
  • urodziła tylko jedno dziecko;
  • nie ma predyspozycji genetycznych do tycia.

2. Kurczenie się macicy

Macica podczas ciąży zwiększa znacznie swoją wielkość. Normalnie ma ona 7-9 centymetrów wysokości, a pod koniec ciąży jest na tyle duża, że mieści się w niej kilkukilogramowe dziecko. W miarę rozwoju ciąży rozciągają się także więzadła, które podtrzymują macicę. Organizm potrzebuje ok. 6-8 tygodni, aby macica skurczyła się, a jej dno obniża się o ok. 1 centymetr dziennie. Niestety fizjologii nie da się przyspieszyć i tylko cierpliwość może tu pomóc.

3. Co się stało z mięśniami brzucha?

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

Jednakże należy pamiętać, że sama inwolucja macicy nie spowoduje, że brzuch kobiety będzie od razu płaski. Mięśnie, które się na nim znajdują, najszybciej stają się zwiotczałe. Mogą również najszybciej wrócić do formy, trzeba im tylko pomóc ćwicząc. Nie należy jednak od razu forsować organizmu – ciało po porodzie nie jest gotowe na wzmożoną aktywność fizyczną. Mięśnie są osłabione, niektóre mogą być przykurczone. Ćwiczenia, które są zbyt intensywne i forsowne mogą negatywnie odbić się na organizmie kobiety – może pojawić się krwawienie, a nawet nietrzymanie moczu w przyszłości.

4. Ćwiczenia po porodzie

Pierwsze ćwiczenia można wykonywać już na drugi dzień po porodzie, a jeśli kobieta przeszła cesarskie cięcie, to tydzień po nim. Ta pierwsza gimnastyka polega na delikatnych ćwiczeniach mięśnia Kegla oraz mięśni stóp. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy, ujścia cewki moczowej i odbytu tak, jakby kobieta chciała wstrzymać oddawanie moczu. Po połogu, gdy ciało zagoiło się, można rozpocząć bardziej intensywne ćwiczenia mięśni brzucha.

5. Kosmetki na wyszczuplenie brzucha

Na półkach można ich znaleźć bardzo dużo, a ich cena również jest różna, także każda kobieta może wybrać coś dla siebie. Aby ich stosowanie przyniosło jakieś efekty, ważna jest przede wszystkim systematyczność w ich aplikowaniu oraz sposób nakładania. Warto wtedy wykonać masaż brzucha, a także szczypać skórę.

6. Pasy na brzuch

Można wśród nich znaleźć pasy pooperacyjne, pociążowe, bieliznę obciskającą. Gdy kobieta założy je, od razu poczuje się lepiej – poprawi się jej humor, a fałdy na brzuchu się zmniejszą. Noszenie ich pozwala na wzmocnienie rozciągniętych powłok brzusznych.

7. Pasy wibrujące

Ich zadaniem jest uruchomienie mięśni, napinanie zwiotczałej skóry, wzmocnienie brzucha i spalenie tkanki tłuszczowej. Masują i wibrują, by spalić zbędne kilogramy. Zakłada się je na 40 minut dziennie.

8. Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Jest wiele zabiegów, które wykonuje się właśnie w obszarze brzucha. Wśród nich może się znaleźć: elektrostymulacja, elektrolipoliza, wyszczuplający guam, mikrodermabrazja na rozstępy. Należy jednak liczyć się z kosztami takich zabiegów i pamiętać, że aby przyniosły one efekty potrzeba całej ich serii.

9. Masaż ultradźwiękami

Jest to mikromasaż głębokich warstw skóry lub mięśni, który pobudza krążenie limfy oraz aktywuje metabolizm komórkowy. Jest pomocny przy redukcji cellulitu i ujędrnianiu zwiotczałej tkanki.

10. Masaż rolletic

Urządzenie, które wykorzystuje się do tego rodzaju masażu stymuluje linie akupunkturowe i połączone z nim ograny wewnętrzne. Pobudza układ limfatyczny i poprawia metabolizm tkanki tłuszczowej. Dzięki temu redukuje jej ilość, wzmacnia mięśnie, napina skórę, usuwa cellulitis. Jeśli wykonuje się go 2-3 razy w tygodni, można zauważyć po pewnym czasie efekty.

11. Elektrostymulacja na wyszczuplenie brzucha

Podczas zabiegu brzuch kobiety zostaje owinięty specjalnymi pasami, za pomocą których mięśnie są stymulowane prądem. Powoduje to wyszczuplenie brzucha poprzez spalenie tkanki tłuszczowej, poprawia się metabolizm, pobudzone zostaje krążenie limfatyczne, poprawia się wygląd skóry.

12. Liposukcja po porodzie

Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu tłuszczu, nie ma wpływu na jędrność skóry, a jedynie modeluje ciało. Podczas jednego zabiegu maksymalnie można stracić 3 – 4 litrów tłuszczu. Sama operacja nie jest zbyt skomplikowana – tkankę tłuszczową rozbija się specjalnym aparatem, przez małe nacięcia wprowadza się pod skórę specjalną kaniulę, która rozdrabnia skupiska tłuszczu. Rezultaty zabiegu są trwałe, jednak palenie tytoniu, przytycie, nadmierne spożywanie alkoholu czy opalanie może pogorszyć wyniki zabiegu.

13. Plastyka powłok brzucha

Abdominoplastyka to plastyka powłok brzucha. Wskazana jest dla kobiet, które cierpią z powodu nadmiaru pofałdowanej skóry brzucha lub uwypuklenia się brzucha ku przodowi wskutek otyłości bądź przebytej ciąży. Polega na operacyjnym usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha oraz modelowaniu mięśni ściany brzucha. Czasami wystarczy jedynie miniabdominoplastyka, czyli korekcja tylko dolnej części brzucha poniżej pępka.

Polecane dla Ciebie