Trwa ładowanie...

Seks a poród

Avatar placeholder
05.05.2017 09:11
Seks a poród
Seks a poród

Seks przed porodem jest doskonałym sposobem na to, by przyspieszyć spóźniający się poród. Ciąża przenoszona wymaga pewnej ingerencji, ale niekoniecznie szpitalnej. Seks pomoże rozluźnić kobietę przed porodem, a także przyspieszyć rozwiązanie dzięki oksytocynie, która wywołuje skurcze macicyoraz prostaglandynom, które rozwierają szyjkę macicy. Jest to dużo przyjemniejszy sposób na przyspieszenie porodu niż kroplówka zawierająca oksytocynę podawana w szpitalu.

1. Poród naturalny a seks

Ciąża przenoszona nie jest korzystna ani dla matki, ani dla dziecka. Dobrze jest jednak, przed ingerencją medyczną, wypróbować naturalne sposoby na przyspieszenie porodu. Jednym z takich sposobów jest seks.

Współżycie w czasie ciąży, kiedy jest już po terminie, może zwiększyć produkcję oksytocyny do takiej ilości, która przyspieszy poród. Oksytocyna wywołuje skurcze macicy, które mogą przyspieszyć przyjście dziecka na świat i jest uwalniania pod wpływem orgazmu i drażnienia brodawek sutkowych. To właśnie ten hormon w formie syntetycznej podaje się w kroplówce kobietom, które powinny już urodzić. Nie trzeba chyba dodawać, co jest przyjemniejsze i bardziej odstresowujące dla przyszłej matki. W przypadku, kiedy jest przed terminem, a ciąża jest niezagrożona, skurcze wywołane orgazmem w ciąży nie wywołają przedwczesnego porodu.

Oprócz tego, w spermie znajdują się prostaglandyny, które pobudzają macicę do rozwierania się. Rozwarcie szyjki macicy rozpoczyna się w pierwszej fazie porodu, do 3-4 centymetrów jest to tzw. faza utajona, kiedy szyjka rozwiera się bardzo powoli. Po przekroczeniu 3-4 centymetrów rozwarcie wchodzi w fazę aktywną, co oznacza, że szyjka rozwiera się szybciej. Dopiero przy rozwarciu osiągającym 10 centymetrów dziecko zaczyna przechodzić przez kanał rodny. Dzięki wcześniejszemu rozwieraniu się szyjki, dziecko ma szansę dobrze ułożyć się w kanale rodnym do porodu.

Zobacz film: "Czy seks w ciąży jest bezpieczny?"

Seks pochwowy z penetracją jest także formą masażu szyjki macicy. Nie jest to forma indukcji porodu, jaką stosują lekarze, ale także wspomaga przygotowanie macicy do porodu. Nie zapominajmy także o tym, że seks to także forma aktywności fizycznej, która może przyspieszyć poród.

Trzeba także pamiętać, że nie każda ciąża po terminie to ciąża przenoszona. Termin porodu wyliczany na początku ciąży jest terminem orientacyjnym, nie musi pokrywać się z prawidłowym terminem przyjścia dziecka na świat. Nie zmienia to faktu, że dla bezpieczeństwa dziecka lepiej jest być pod obserwacją lekarską, kiedy termin porodu minie. Wiąże się to z wydolnością łożyska, które po pewnym czasie przestaje dostarczać dziecku niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Wtedy poród trzeba przyspieszyć w szpitalu.

2. Kiedy seks jest niewskazany w ciąży?

Seks może wywołać przedwczesny poród tylko jeśli partnerzy współżyją w sytuacji, kiedy ciąża jest zagrożona. Stany wykluczające współżycie w czasie ciąży to:

W innych przypadkach seks przed porodem jest całkowicie bezpieczny. Dziecko jest chronione przez mięśnie macicy, wody płodowe i płyn owodniowy, nic mu się nie stanie, kiedy rodzice będą się kochać.

Następny artykuł: Seks po cesarskim cięciu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze