Jakie witaminy na wypadanie włosów?
Jakie witaminy na wypadanie włosów są najkorzystniejsze po urodzeniu dziecka? Wiele kobiet narzeka, że ich włosy po ciąży tracą objętość i zdrowy wygląd. W czasie ciąży włosy były piękne i lśniące ze względu na działanie hormonów, a konkretnie estrogenów. Ich niski poziom wywołuje zwiększone wypadanie włosów. Sytuacja ustabilizuje się po kilku miesiącach od urodzenia dziecka (dłużej, jeśli dziecko jest karmione piersią ze względu na wysoki poziom prolaktyny). Można jednak pomóc włosom po porodzie.
1. Witaminy na wypadające włosy
Witaminy na włosy w tabletkach nie powinny być łykane przez kobiety karmiące piersią, dlatego trzeba skupić się przede wszystkim na zdrowej diecie, która dostarczy cebulkom potrzebnych im wartości odżywczych. Łysienie poporodowe minie po kilku miesiącach samo, choć można nieco złagodzić ten proces. Ich słaba kondycja jest wywołana przez burzę hormonów, ale nie bez znaczenia jest także zdrowe odżywianie po ciąży, o którym często zapominamy po urodzeniu dziecka.
Wszystkie witaminy z grupy B są korzystne dla włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Wyjątkowo ważna jest niacyna, czyli witamina B3, która rozszerza naczynia krwionośne przez co poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, a w tym także cebulek włosów. Witaminy z grupy B można znaleźć w produktach żywnościowych takich jak np.:
- wątróbka,
- ryż brązowy,
- kasze,
- pieczywo razowe,
- wieprzowina,
- groch,
- fasola,
- drożdże,
- orzechy,
- nasiona słonecznika,
- ryby.
Inną grupą korzystnych mikroelementów są antyoksydanty, takie jak na przykład witamina C i E. Witaminy C jest szczególnie dużo w winogronach, owocach cytrusowych, papryce i koprze. Natomiast witamina E to przede wszystkim oleje roślinne, migdały, jajka, marchew, brukselka, orzechy i kiełki.
Cynk, żelazo i miedź to minerały bardzo dobrze wpływające na kondycję włosów. Poprawiają one odporność organizmu, działają korzystnie na produkcję krwi i wzmacniają błony komórkowe Można je znaleźć w:
- wątróbce,
- ziarnach słonecznika,
- drożdżach,
- czekoladzie,
- suszonych pomidorach,
- wołowinie,
- jajkach.
Równie ważne są zdrowe kwasy tłuszczowe, które znajdują się przede wszystkim w rybach i orzechach. Działają one nawilżająco od wewnątrz włosa, dzięki czemu zapobiegają ich wysuszaniu i matowemu wyglądowi.
2. Jak dbać o włosy po ciąży?
Włosy po ciąży wymagają nie tylko zdrowej diety bogatej w witaminy. Pielęgnacja włosów po porodzie jest równie ważna. Najlepiej wybrać szampon wzmacniający i po każdym myciu stosować odżywkę do włosów. Włosy trudne w rozczesywaniu potrzebują dodatkowo balsamu wygładzającego lub lepszej odżywki. Dodatkowo dobrze na kondycję włosów wpłyną maseczki do włosów, stosowane raz na tydzień lub dwa. Jeśli wypadanie włosów jest naprawdę bardzo obfite, można wypróbować specjalne ampułki odżywcze wmasowywane w skórę głowy. Oprócz tego, można wykorzystać domowe sposoby na wypadanie włosów to wcieranie w skórę głowy oleju rycynowego czy płukanki ze skrzypu polnego. Pamiętajmy też, że nadmierny stres po porodzie może zwiększyć ilość wypadających włosów.