Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Wypadanie włosów po ciąży

Avatar placeholder
03.11.2016 10:55
Wypadanie włosów po ciąży
Wypadanie włosów po ciąży

Każda kobieta w czasie ciąży dba o siebie w szczególny sposób. Całe jej ciało zmienia się, ponieważ stwarza warunki dla rozwoju dziecka. Przyjmuje witaminy, je dużo owoców i warzyw. Wszystko to wpływa korzystnie na organizm, skórę, paznokcie i włosy. Niestety, wiele pań po porodzie panikuje, gdy czesząc się wyjmują włosy ze szczotki całymi garściami. Na szczęście obawy te są bezpodstawne, choć wygląda to niepokojąco. Problem ten dotyczy każdej kobiety, zwłaszcza po porodzie. Wypadanie włosów zazwyczaj rozpoczyna się około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. U niektórych trwa krótko, u innych zaś wypadanie trwa bardzo długo i jest bardzo dokuczliwym problemem.

1. Dlaczego włosy wypadają?

Należy przypomnieć sobie istotną sprawę, a mianowicie cykl życia włosa. Składa się on z 3 faz. Pierwszą z nich jest faza wzrostu trwająca najkrócej 2 lata, ale może trwać nawet i 8 lat. Ciekawostką jest fakt, że właśnie w tej fazie posiadamy prawie wszystkie nasze włosy, jakie rosną na głowie. Kolejną fazą jest stan przejściowy. Trwa on krótko, bo tylko dwa tygodnie. Krótko mówiąc, jest to czas, w którym włos przygotowuje się do wypadnięcia. Ostatnia faza, faza trzecia, to spoczynek mieszka włosowego. Czas ten wynosi od 2-4 miesięcy. W fazie tej włos najpierw się kurczy, staje się cieńszy, po to, by stary włos wypadł, a na jego miejscu pojawił się nowy, zdrowy.

Podczas połogu włosy zachowują się nieco inaczej. Zmiany te są wynikiem podwyższonego poziomu estrogenów, przez co nasze włosy nie słabną, a wzmacniają się. Wówczas mamy uczucie, że jest ich więcej i są grubsze. Po porodzie poziom estrogenów spada i włosy wypadają. Wypadają wówczas te stare, jak i te, które powinny wypaść właśnie teraz. Warto dodać jeszcze, że wypadanie włosów nasila się zimą. Spowodowane jest to zimową aurą. Na szczęście wiosna przychodzi szybko, a wraz z nią nasze włosy na nowo stają się zdrowsze i mocniejsze.

2. Jak wzmocnić włosy?

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"

Niestety przez ten problem musi przejść każda młoda mama. Problem znika zazwyczaj w przeciągu od 6 do 9 miesięcy po porodzie. Jest to spowodowane uregulowaniem się hormonów. Przyczyną wypadania włosów przez okres dłuższy niż 9 miesięcy jest karmienie piersią. Wynika to z faktu wysokiego stężenia prolaktyny. Należy wspomnieć, że stres jest czynnikiem nasilającym produkcję tego hormonu. Aby poprawić wygląd i kondycję włosów należy je wzmocnić.

Idealna będzie dieta bogata w makro i mikroelementy. Należy również spożywać witaminy z grupy B. Bardzo ważne jest spożywanie ryb, jaj i owoców morza. Produkty te zawierają cynk, miedź i żelazo, które są niezbędne dla naszych włosów. Warto jeść takie produkty, jak makaron, kasze i ryż. Należy też zastosować szampon i odżywkę wzmacniającą włosy. Podczas mycia włosów wmasowujemy szampon, a następnie odżywkę. Wykonujemy wszystko powoli, aby niezbędne składniki zdążyły wniknąć do włosa. Inną metodą są ampułki. Niestety metoda ta trwa przynajmniej 3 miesiące.

Można również stosować witaminy łykane doustnie. One również wzmacniają włosy, ale także skórę i paznokcie. Niestety preparatów tych niewolno stosować, jeśli karmi się piersią lub połyka inne witaminy. Nie wolno przedawkować witamin, inaczej można sobie tylko zaszkodzić.

Jeśli domowe metody zawiodły najlepszym krokiem jest udanie się do dermatologa, trychologa lub lekarza medycyny estetycznej. Najskuteczniejszymi zabiegami na powstrzymanie wypadania włosów jest wykonanie serii mezoterapii igłowej skóry głowy+ zastosowanie produktów trychologicznych np. Revitalash szampon, odzywka,piana, serum.

Następny artykuł: Stomatologia po ciąży
Polecane dla Ciebie